• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 74
   کد: 217736
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
   نشست «پای حرف مردم» به مسجد امام جواد(ع) در محله شهید صادقی رسید

   از تشکیل قرارگاه «شهید سلیمانی» با هدف حل معضلات شهری تا پیگیری ترافیک «بولوار مجد به قرنی»

   در نشست پای حرف مردم اعلام شد، یکی از اقداماتی که در شورای ششم نسبت به حل مسائل اجتماعی صورت پذیرفته، تشکیل "قرارگاه شهید سلیمانی" با هدف حل معضلات شهری است.
   از تشکیل قرارگاه «شهید سلیمانی» با هدف حل معضلات شهری تا پیگیری ترافیک راست‌گرد «بولوار مجد به قرنی»

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، شامگاه گذشته نشست "پای حرف مردم" با هدف ارتباط مستقیم با همشهریان در مسجد امام جواد(ع) در خیابان شهید صادقی برگزار شد.
   در این نشست موسی الرضا حاجی بگلو، مجید دبیریان، مجید طهوریان عسکری، حسین حسامی و مهدی ناصحی به عنوان اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار منطقه یک، معاون اجرایی شهردار منطقه و اعضای شورای اجتماعی محله، حضور داشته و ضمن شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات همشهریان، به ایراد سخن و پاسخ‌دهی پرداختند.
   رضایی،‌ یکی از ساکنان منطقه با علام اینکه وضعیت آسفالت منطقه و کوچه‌ها مناسب نبوده و موجب وقوع تصادف‌های خطرناک می‌شود، گفت: محله «شهید اسفندیانی» قدمت‌دار بوده و به نام شهید مزین است، از همین رو درخواست می‌شود خدمات شهرداری در خور نام این شهید باشد.
   نهاوندی از دیگر ساکنان منطقه بیان کرد: مشهد پایتخت معنوی بوده و بایستی فضای معنوی در سطح شهر افزایش پیدا کند، توقع ما از شما این است که ولایی عمل کنید.
   خانم تُرک نیز در بخش دیگر بیان کرد: پیرامون معضلات اجتماعی همچون کارتن خوابی، ۱۱ دستگاه متولی هستند که باید پای کار آورده شوند؛ مشکلات کارتن‌خواب‌ها، کودکان کار و بازمانده از تحصیل، زباله گردی، زنان آسیب دیده بایستی چگونه حل شود؛ همچنین برای ورزش بانوان مکانی مانند پیست ثامن در نظر گرفته شود.


   با مداخله شهرداری در فعالیت‌های مردمی، مخالفیم


   مهدی ناصحی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد پیرامون سوالات و دغدغه‌های مطرح شده پاسخ داد: ما به واسطه لزوم ارتباط مستقیم با مردم هر هفته در یکی از مساجد سطح شهر با محوریت کمیته‌های نظارتی حضور داریم تا موضوعات شهری و محلی را احصا کرده و سازوکاری برای پیگیری آن‌ها در نظر بگیریم؛ این مهم با مشارکت مردم تداوم می‌یابد.
   وی افزود: در مورد فعالیت‌های مذهبی در شهر بایستی به این نکته اشاره کرد که یکی از رویکرهای شورای شهر تسری صفات امام رضا(ع) در شهر است، ولی آیا زمانی که شهرداری نبود، مجلس سید الشهدا(ع) برگزار نمی‌شد؟
   ناصحی تصریح کرد: با مداخله مستقیم شهرداری در کارهایی که توسط مردم انجام می‌شود، مخالفیم؛ نمونه این اقدام در ایام فاطمیه بود که بخشی از اقدامات به عهده ما و بخش دیگر توسط مردم انجام شد؛ شهرداری در این راستا یک قدم به عقب رفته و امور را واسپاری می‌کند؛ شهرداری و معاونت فرهنگی از یک سازمان مناسبتی به سازمان فرهنگی و اجتماعی مبدل شده و بودجه شورا و شهرداری در مسائل شهری سامان دهی می‌شود.


   تشکیل «قرارگاه شهید سلیمانی» با هدف حل معضلات شهری


   وی بیان کرد: یکی از اقداماتی که در شورای ششم نسبت به حل مسائل اجتماعی صورت پذیرفته، تشکیل "قرارگاه شهید سلیمانی" با هدف حل معضلات شهری است؛ زمانی که شهر را تحویل گرفتیم شرایط در حوزه اجتماعی اسفناک بود، در تلاشیم با مشارکت دستگاه‌های متولی به این مسئله ورود پیدا کرده و مسائل را پیش ببریم.
   20 میلیارد تومان هزینه برای جمع آوری معتادان متجاهر
   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام اینکه در موضوع معضلات اجتماعی 11 دستگاه متولی هستند، گفت: سالانه میلیاردها تومان هزینه شده تا معتادان جمع آوری شوند و سیما و منظر شهری آسیب نبیند؛ سال 90 حدود یک میلیارد تومان برای این مسئله هزینه کردیم ولی در حال حاضر تعهد ما 20 میلیارد تومان است، طی این بازه زمانی یک هزار معتاد متجاهر به 9 هزار معتاد افزایش پیدا کرده است.
   ناصحی تصریح کرد: قانون در شهرداری تکلیف را مشخص کرده ولی همه باید پای کار باشند، آنچه که در شهر و کشور با آن مواجهیم ناشی از ناکارآمدی در اداره کشور بوده که امیدواریم در دوره جدید شرایط مهیا شود.


   فضای اختصاصی ویژه بانوان در 8 پارک بزرگ مقیاس


   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام اینکه تعداد گرمخانه‌های ما مشخص است، بیان کرد: با وجود اینکه زیرساخت برای نگه‌داری از معتادان متجاهر در فصل سرد سال مهیاست، اما معتادان تمایلی به رفتن در گرمخانه‌ها ندارند؛ آمادگی داریم تا فضای شهرداری را برای رفاه آسیب دیدگان توسعه دهیم.
   وی با اذعان به این نکته که تاکنون در هشت پارک بزرگ‌ مقیاس، فضای اختصاصی کریمانه ویژه بانوان برای دوچرخه‌سواری و فعالیت‌های ورزشی در نظر گرفته‌ایم، گفت: موضوعات اجتماعی و حاشیه شهر اولویت ماست، به دنبال تغییر شیب منابع به مناطق حاشیه شهر هستیم.
   در بخش دوم پرسش سوالات توسط همشهریان، فرخی با اعلام درخواستی گفت: پمپ بنزین سعدآباد و راست گرد انتهای بولوار مجد به سمت بولوار قرنی هیچ استفاده‌ای نداشته و ترافیک بسیاری را به وجود می‌آورد.
   ابراهیمی نیز با بیان پرسشی تصریح کرد: اگر دیوار اطراف زمین‌های موقوفه به صورت نرده درآید یا این زمین به فضای سبز تبدیل شود، عایدات بسیاری برای ساکنان در این منطقه دارد، این در عین حالی است که سرانه فضای سبز در این منطقه بسیار کم است.
   اکرمی نیز با اعلام درخواستی افزود: این منطقه بافت قدیمی بوده و ساکنان آن هر روز با ترافیک سنگین و چاله‌های معابر مواجه هستند؛ این مسجد ۵۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده است، تقاضا می‌شود نام «شهدا» در ذیل نام اصلی خیابان‌ها ذکر شود‌.
   خانم طوسی نیز با طرح سوالی بیان داشت: قطعه زمین موقوفه‌ای در کلاهدوز ۲۸ به صورت متروکه رها شده است، درخواست ما تعیین تکلیف این زمین، ساماندهی و بهسازی پیاده‌روها در خیابان شهید اسفندیانی،‌ هرس شدن درختان در منطقه قاضی طباطبایی، فضای سبز، ایجاد پارکینگ و راه اندازی بازارچه برای افراد کم برخوردار و بی بضاعت است.


   با هدف حل معضل ترافیک راست‌گرد مجد به قرنی، پیگیر تملک زمین هستیم


   کوروش باوندی، شهردار منطقه یک مشهد با ارائه توضیحاتی اظهار کرد: اعضای شورای اسلامی شهر مشهد نمایندگان مردم بوده و در امر سیاست گذاری و نظارت بر اجرا مداخله دارند، اگر کوتاهی در فعالیت‌های اجرایی وجود دارد، شهرداری عهده‌دار است.
   وی پیرامون راست‌گرد «بولوار مجد» به «بولوار قرنی» افزود: پس از اینکه این تقاطع اجرا شد، با ترافیک به وجود آمده، راست‌گرد عملا کارکرد خود را از دست داد، پیگیری‌ها در حال انجام بوده که امکان تملک تعدادی از املاکی که در مسیر راست‌گرد هستند و می‌توانند کارآیی آن را ارتقا دهند، فراهم شود.
   شهردار منطقه افزود: پمپ بنزین منطقه به عنوان معضل از طرف همشهریان مطرح شده و پیگیر هستیم تا در راستای اصلاح هندسی ورود و خروج این پمپ بنزین اقدام انجام شود، در حال حاضر مشاور بر روی این طرح کار می‌کند.
   باوندی در مورد دیوار زمین موقوفه بیان کرد: تاکنون پیگیری‌ها برای قانع کردن مسئولین برای تبدیل دیوار به نرده با هدف بهره‌مندی مردم از فضای باغ موثر واقع نشده است؛ زمین موقوفه در طرح تفصیلی کاربری، مسکونی، تجاری و آموزشی دارد و تملک آن برای ایجاد پارک امکان پذیر نبوده ولی در حال رایزینی هستیم که در این زمین، فضایی به نفع شهرداری آزاد و برای فضای سبز در اختیار مردم قرار گیرد.
   وی اذعان کرد: برای بولوار شهید صادقی و شهید اسفندیانی مطالعات و تحقیقات پیاده‌راه را انجام دادیم و اگر در اعتبارات سال آینده بنشیند، اقدامات اجرایی شروع می‌شود؛ برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ در معابر کلاهدوز، صادقی و اسفندیانی اعتبارات آسفالت معابر بازگشایی شده و انجام ‌‌می‌شود، برای سال آینده پیشبینی اعتبار برای روکش و لکه‌گیری کردیم که در صورت تامین اعتبار انجام می‌شود.
   دامغانی، عضو شورای اجتماعی محله نیز با اشاره به کمبود فضای سبز بیان کرد: ۱۱ هزار متر زمین رها شده موقوفه در این منطقه است که می‌شود از آن برای فرهنگسرا با هدف بهره‌مندی ساکنین این محله استفاده کرد.
   ابراهیمی نیز در قالب سوالی بیان کرد: برخی در روزهای پنج شنبه و جمعه در مسیرهای منتهی به آرامستان بهشت رضا(ع) و خواجه ربیع دست فروشی و سد معبر کرده که ترافیک بسیاری ایجاد می‌کند، حل این مشکل در دستور کار قرار گیرد.
   علیزاده، نماینده توان یابان در این محله نیز با اعلام اینکه چند صد نفر معلول در این محله زندگی می‌کنند، گفت: مناسب سازی معابر برای تردد توان یابان و حمل مشکل حمل و نقل آن‌ها از جمله مواردی است که بایستی مد نظر مدیریت شهری قرار گیرد.
   ناصحی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در بخش دیگر پاسخ دهی به سوالات همشهریان بیان کرد: در ملک دیگران نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، اعلام می‌کنیم که دور زمین را دیوار کشی کنید، بسازید و یا در کاربری در مورد طرح تفصیلی را تعیین تکلیف کن ولی ما حق ورود به کاربری‌های غیر را نداریم.


   فرصت یک ماهه به شهردار منطقه برای حل معضلات


   دبیریان، عضو کمیته نظارتی شماره سه شورای شهر مشهد نیز بیان کرد: مسئول شورای اجتماعی محله کلیه موارد ذکر شده را در مدت زمان یک ماه پیگیری کند، اگر پس از این زمان مسئله حل نشد یا نیاز پیگیری اعضای شورای شهر دارد، اعلام کنند تا دغدغه‌ها مجدد در کمیته نظارتی پیگیری شود.
   حسین حسامی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و عضو کمیته نظارتی شماره سه با اعلام اینکه زمین موقوفه در کمیته نظارتی منطقه یک و با حضور شهردار منطقه پیگیری می‌شود، گفت: زمین‌هایی که قابلیت توافق با اوقاف برای فضاهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی دارد، باید شناسایی شود تا مکاتبه با سازمان زمین و مسکن و اداره کل املاک و خزانه داری شهرداری مشهد صورت پذیرد؛ ما به عنوان کمیته نظارتی پیگیر آن هستیم که موضوع به نتیجه برسد.
   وی ادامه داد: پیاده‌رو شهید اسفندیانی، پیگیری قرار دادن باکس زباله،‌ لکه گیری معابر از جمله مواردی است که قول می‌دهیم در دستور کار شهرداری برای اجرا قرار گیرد.
   حسامی تاکید کرد: رویکرد شورای ششم در بحث معلولین پیگیری امور مرتبط با آن‌ها است؛ هر اتفاقی ک در حوزه اجرا و مدیریت شهری انجام شود، در بستر بودجه و برنامه ریزی بوده این در عین حالی است که مشکلات باید شناسایی و بر اساس نیاز مردم اولویت بندی شود.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در اصلاح بودجه ۱۴۰۱ برخی از پروژه‌ها را حذف کرده‌ایم و ۷۵ درصد از بودجه را به معضلات اجتماعی اختصاص دادیم.
   مجید طهوریان عسکری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد و عضو کمیته نظارتی شماره سه اظهار کرد: در برخی ماه‌ها مبلغ حقوق و قسط شهرداری به هزار میلیارد تومان می‌رسد، از همین رو طبیعی است که وقتی شهر با این شرایط اداره می‌شود، نیازهای مردم اولویت‌بندی شود.


   نشست سه جانبه با شهردار منطقه و مدیر کل اوقاف استان با هدف بهره‌مندی مردم


   موسی الرضا حاجی بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه بایستی برای حل مشکلات همت کرد، گفت: وظیفه و تکلیف ما این بوده که امانتدار خوبی برای شما باشیم؛ اداره اوقاف می‌تواند در حوزه مدیریت شهری به ما کمک کند.
   وی ادامه داد: با هدف حل مسائل مردم، پیگیری‌های بسیاری با مدیر کل اوقاف خراسان رضوی صورت پذیرفته که یکی از این موارد زمین موقوفه در منطقه شماست؛ شهرداری با بحران مالی شدید رو به‌روست‌ ولی دلیل نمی‌شود که چون بدهکاریم کار انجام نشود، قرار شد نشست مشترک با شهردار منطقه و مدیر کل اوقاف استان پیرامون این زمین با هدف بهره‌مندی مردم گذاشته شود.
    

   تعداد بازدید: 74
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1586    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,083
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد