• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 101
   کد: 217635
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد:

   «زنان مشهد» علم داران عزای غریب طوس و شهدای گمنام هستند

   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شجاعت، ارادت و سنتی که یک هزار و 200سال گذشته توسط بانوان مشهدی صورت پذیرفت، مایه افتخار و مباهات امروز جهان اسلام است
   «زنان مشهد» علم داران عزای غریب طوس و شهدای گمنام هستند

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، فاطمه سلیمی در گفت‌و‌گویی با اشاره به نقش آفرینی بانوان در جریان‌ها و رخدادهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی اظهار کرد: بر اساس مستندات تاریخی در می‌یابیم زنان نوغان نخستین عزاداران شهادت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) بودند که با بخشیدن مهریه خود به همسرانشان، جواز برپایی مراسم عزاداری برای مولایشان را کسب کردند.
   وی افزود: زنان نوغان علم داران عزای غریب طوس بوده و با حضور بر پیکر پاک حضرت رضا(ع)، عزاداری کرده و اشک ماتم ریختند؛ شجاعت، ارادت و سنتی که یک هزار و 200سال گذشته توسط بانوان مشهدی صورت پذیرفت، مایه افتخار و مباهات امروز جهان اسلام است؛ نوغان محله‌ای است به وسعت ایران و زنان نوغان نمودی تاریخی از جوهره اصیل بانوان این آب و خاک که جملگی سلمان پرورند.
   سلیمی تصریح کرد: حضرت زهرا(س) در حساسترین نقطه تاریخی حکومت اسلامی، نقش آفرینی کرده و حرکت زنان محله نوغان نیز نشات گرفته از ایشان، به عنوان الگوهای بینظیر دینی بود.
   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه زنان نوغان مشهدی هر ساله صحنه دلدادگی مادران خود به امام رضا(ع) را بازسازی کرده و در عزای اهل بیت(ع) سوگوار هستند، گفت: زنان مشهدی همچون گوهرشاد خانم، در کنار مضجع نورانی حضرت رضا(ع) به این شهر هویت داده‌اند.
   سلیمی خاطر نشان کرد: عرصه میدان شهدا به عنوان یکی از الهام بخشترین میادین شهر مفتخر به میزبانی میهمانانی از جنس نور گردید؛ شهدای گرانقدری که نام و نشان در گمنامی جستند و گمنامی شان، راه و نشانی گردید برای همیشه تاریخ بود.
   وی با اشاره به اینکه یکی از ضروریات فراموش شده در دوره‌های گذشته، احیای ارزش‌ها و اصالت‌های دینی و بومی شهر به ویژه اصلاح و ارتقاء کالبد و فضای عمومی عرصه میدان شهدا با توجه به پیشینه تاریخی و انقلابی آن است، گفت: در دوره ششم مدیریت شهری با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر بازسازی انقلابی در تمامی لایه‌های فرهنگی و اجتماعی، نسبت به این مهم اهتمام و اقدام جدی صورت گرفته است.
   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد پیرامون تشکیل کمیسیون «بانوان و خانواده» بیان کرد: پس از سه دوره غفلت راهبردی در ادوار گذشته، این اولین گامی است که در جهت فراهم سازی بستر تحول بنیادین در این عرصه صورت گرفته است؛ یقینا حرکت در این مسیر پربرکت و باکرامت، اراده‌های آهنین و عزم‌هایی راسخ را می‌طلبد که آثار آن تمام لایه‌های اجتماعی را در برمی‌گیرد.
   سلیمی تاکید کرد: بانوان تمدن ساز جهان شهر برکت و کرامت در تداوم نهضت ولایت مدارانه زنان نوغان معطل انفعال مدیران نمانده و با الهام گیری از دستور آتش به اختیار مقام معظم رهبری، جهادی فرهنگی و اجتماعی را آغاز نمایند.
   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: کمیسیون «بانوان و خانواده» در روز شهادت حضرت زهرا(س) شکل می‌گیرد و اولین برنامه‌ای که برای انجام در نظر دارد، حضور تاریخ ساز زنان ولایی و انقلابی مشهدی در مراسم تشییع و تدفین سه شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس در روز پنج شنبه است.
   وی با اعلام اینکه کمیسیون «بانوان و خانواده» به برکت حضور شهدای گمنام فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند، گفت: حضور جریان ساز بانوان در چهار رکن اجتماع، فرهنگ، اقتصاد و سیاست، دستاوردهای بسیاری فراهم آورده که نتایج آن در خانواده و تربیت فرزندان پدیدار می‌گردد.
   عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: امیدواریم به دعا و پاکی خون شهدا، برکت کار در ارائه خدمت به بانوان شهر امام مهربانی‌ها در کمیسیون «بانوان و خانواده» فراهم و منشا اثرات خیر باشد.

    

   تعداد بازدید: 101
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1930    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,427
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد