• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 105
   کد: 217522
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۱۰/۱۲

   در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد چه گذشت؟

   صبح امروز در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد پیرامون مباحثی همچون نامگذاری معابر بنام شهدای گرانقدر، نصب المان شهید قاسم سلیمانی و افزایش نرخ تاکسی و سرویس مدارس بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
   در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد چه گذشت؟

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی در نخستین دستور کار، نظریه کمیسیون فرهنگی با موضوع نامگذاری معابر فرعی بنام شهدای گرانقدر مورد بررسی قرار گرفت.
   مجید دبیریان، رئیس کمیسیون اقتصادی و مشارکت‌ها شورای اسلامی شهر مشهد با طرح سوالی در این باب اظهار کرد: ملاحظه شود تا یک معبر بنام دو یا سه شهید نامگذاری نشود و نام شهید فلاحی، شهید بختی و شهید اسحاق عادل خواه در یک خیابان ذکر نگردد.
   مهدی ناصحی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در تذکری گفت: ۲۷ سال از شهادت شهید عادل خواه می‌گذرد، معبر «شهیدان بختی یک» با حفظ نام به «شهید عادل خواه» تغییر پیدا می‌کند.
   کلیات نامگذاری معابر بدون مخالف با قاطعیت آرا تصویب شد.
   در دستور کار دوم، طرح دو فوریتی طراحی و نصب یادمان فاخر شهید سردار سپهبد سلیمانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
   علوی مقدم، نائب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: سردار سلیمانی شخصیت فراملی است، سردار مقاومت و حامی محرومین و مظلومین بود؛ بایستی در محوری ترین میدان مشهد، کار ویژه‌ای برای شهدای مقاومت و حاج قاسم سلیمانی انجام شود.
   وی افزود: پیشنهاد می‌شود در دومین سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی پنج قاب طرح برجسته از این شهید و سایر شهدای مقاومت در میدان شهدا ارائه شود، تا بتوانیم هویت این میدان را به اصل خویش بازگردانیم.
   در ادامه حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: با توجه به اینکه فردا شهادت سردار سلیمانی است، این طرح باید امروز مورد بررسی قرار گیرد.
   این طرح با قید دو فوریت بدون مخالفت به تصویب رسید.
   در ماده واحده این طرح اعلام شده شهرداری مشهد مکلف است به منظور ترویج فرهنگ ‌ایثار و شهادت و پاسداشت شهید سلیمانی در فاز اول نسبت به پنج قاب برجسته و طراحی و نصب تندیسی متناسب با شان سردار دل‌ها همراه با وصیت نامه ایشان اقداماتی انجام دهد.
   حسن کریمدادی، رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد با ارائه تذکری گفت: میدان شهدا میدان خاطره‌های مردم مشهد در دوران پیروزی انقلاب است، پیشنهاد می‌شود شهرداری طرح جامعی را در میدان شهدا طراحی کند که شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی و شهیدان گمنام و شهید سلیمانی در آن دیده شوند.
   غلامحسین صاحبی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد برای تکمیل شدن طرح با ارائه پیشنهادی بیان کرد: المانی با درج اسامی شهدای انقلاب، شهدایی که در این میدان به شهادت رسیدند و سرداران شهید جا نمایی شود.
   مهدی ناصحی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان تذکری گفت: یکی از نکاتی که در کار گروه سیما و منظر بدان پرداخته می‌شود، طراحی پوسته میدان شهدا است؛ طرح سیما و منظر میدان شهدا بارها تصویب شده ولی به مرحله اجرا در نیامده و رفت و برگشت غیر منطقی داشته است.
   وی افزود: درخواست این است که امور به صورت موازی دنبال نشود و کمیسیون‌ها با یکدیگر هماهنگ ‌باشند تا امور از یک کانال پیگیری شود.
   حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد با ارائه پیشنهادی خاطر نشان کرد: پیشنهاد دارم مصوبه‌ای به این تبصره الحاق شود که شهرداری ظرف مدت سه ماه طرح جامع مدیریتی را آماده کند.
   کلیات طرح پنج قاب برجسته و طراحی و نصب تندیسی متناسب با شان سردار دل‌ها توسط شورای شهر مشهد رای آورد.
   حسن کریم دادی، رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام تذکری اظهار کرد: به عقیده بنده زمان سه ماه برای اجرای این طرح کم است، چرا که این اقدام زمان بر بوده و به دلیل اینکه طرح ملی و بالا دستی است، باید جامع دیده شود و شش ماه زمان برای فعالیت‌های پیرامون شهدا در نظر گرفته شود.
   وی خاطر نشان کرد: طرح هویتی بوده و تمام صحنه‌های انقلابی مشهد باید در آن دیده شود.
   حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: شهرداری مشهد موظف است ضمن به روز آوری طرح جامع میدان شهدا، موضوع را جهت تصویب به شورا ارائه نماید.
   این موضوع با اکثریت آرا به تصویب رسید.
   در دستور کار سوم با قید دو فوریت افزایش تخفیف پرداخت نقدی مودیان از 22 دی ماه تا 12 اسفند مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
   فوریت این مورد با اکثریت آرا تصویب شد.
   ابراهیم علیزاده، رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: این رویه هر ساله در دهه فجر وجود دارد، پیشنهاد است زمان اعمال تخفیفات به جای ۲۲ دی ماه از اول اسفند آغاز شود و میزان آن از ۲۵ درصد ۳۰ درصد برسد.
   حسن کریمدادی، رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد در این باره بیان کرد: پیشنهاد می‌شود میزان تخفیف را افزایش داده و شروع برنامه از اول اسفند تا آخر این ماه باشد.
   حجت الاسلام منصوریان، رئیس کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد در قالب سوالی اظهار کرد: تخفیف‌ها چندین سال است که انجام می‌شود، چند درصد از محرومین حاشیه شهر از این تخفیف‌ها استفاده می‌کنند؟ طبق شنیده‌ها استفاده از این تخفیف‌ها برای بدهکاران بزرگ است که از این موقعیت‌ها استفاده می‌کنند.
   حجت الاسلام منصوریان گفت: پیشنهاد این است که تخفیف‌ها را تا 50 درصد برای دهک‌های پایین اختصاص دهیم تا آن‌ها هم بتوانند از شرایط فراهم آمده استفاده کنند.
   حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: هدف طرح دو فوریتی این است که شهرداری در پایان سال مسائل حقوقی و درآمدی را حل کند.
   بنا به پیشنهاد مهدی ناصحی عضو شورای اسلامی شهر مشهد، نسبت به اعطای ۲۵ درصد تخفیف از تاریخ ۲۲ دی ماه لغایت ۲۵ بهمن ماه سال ۱۴۰۰ و ۲۲ درصد تخفیف از تاریخ ۲۶ بهمن ماه لغایت ۱۲ سال 1400 اسفند ماه به پرداخت نقدی مؤدیان به شهرداری بابت کلیه بدهی‌های‌ جاری و معوق مجوزها یا گواهی‌های ساختمانی و عوارض احداث و توسعه خطوط قطار شهری اقدام نماید که با نظر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد تصویب شد.
   در دستور کار پنجم لایحه افزایش تعرفه بهای خدمات سرویس مدارس شهر مشهد در سال تحصیلی ۱۴۰۰_۱۴۰۱ مورد بررسی قرار گرفت.
   ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با این لایحه بیان کرد: نرخ کرایه تاکسی و سرویس مدارس هر دو در ابتدای سال جاری بررسی شده و در شورای شهر به تصویب رسیده است.
   وی افزود: نرخ حقوق و دستمزد تغییرات قابل توجهی داشته و باعث شده هزینه‌های تاکسیران‌ها به شدت افزایش یابد؛ پیشنهاد حداقلی این است که در سرویس مدارس ۱۹ درصد به نرخ کرایه سرویس مدارس اضافه شود و برای کرایه تاکسی نیز افزایش ۲۰ درصدی مطرح است.
   رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه خواسته ما این است که با توجه به افزایش هزینه‌ها، به این افزایش حداقلی نرخ رای دهند، گفت: اگر می‌خواستم افزایش واقعی را انجام دهیم، این میزان به دو برابر می‌رسید.
   در ادامه غلامحسین صاحبی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این باره گفت: ساز و کار غلطی مبنی بر کسب درآمد آموزش و پرورش از سرویس مدارس وجود دارد، چرا باید این هزینه به دوش شهروندان باشد؟ این در حالی است که حقوق کارگران افزایش پیدا نکرده ولی این افزایش نرخ را آموزش و پرورش باید دریافت کند.
   با اعلام نظر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد این لایحه تصویب شد.
   پیرامون دستور کار پنجم بنا به نظریه کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و برنامه بودجه، لایحه‌ای پیرامون افزایش نرخ تاکسی‌های شهر مشهد در سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت.
   ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با ارائه توضیحاتی در این باره بیان کرد: افزایش حداقل 20 درصدی نرخ تاکسی‌های شهر مشهد با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی و قطعات مورد تایید است.
   این لایحه با نظر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد به تصویب رسید.
   پیرامون دستور کار ششم، انتخاب اعضای کمیسیون ویژه بانوان و خانواده با اعلام نظر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد صورت پذیرفت.
   فاطمه سلیمی، ایمان فرهمندی، مهدی ناصحی، حسن کریمدادی و موسی الرضا حاجی بگلو به عنوان اعضای این کمیسیون انتخاب شدند.
   انتهای پیام

   تعداد بازدید: 105
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1642    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,139
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد