• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 81
   کد: 217378
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۱۰/۰۷
   با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهدمقدس؛

   نخستین نشست «پای حرف مردم» برگزار شد

   نخستین نشست «پای حرف مردم» با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در شهرک شهید رجایی برگزار شد.
   نخستین نشست «پای حرف مردم» برگزار شد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، نشست مردمی جمعی از اعضای شورای شهر مشهد با شهروندان و ساکنان شهرک شهید رجایی در منطقه 6 شهرداری برگزار شد و منتخبان مردم پای صحبت‌های ساکنان این منطقه نشستند.

   تعریض معابر؛ اصلی‌ترین خواسته ساکنان شهرک شهید رجایی

   عباسی، از شهروندان ساکن در شهرک شهید رجایی با بیان اینکه پیگیری و رسیدگی به مشکلات مردمی موضوع بسیار حائز اهمیتی است، اظهارکرد: حاشیه شهر مشهد از مسائل و مشکلات مختلف اقتصادی، اجتماعی، شهری و ... همچنین نبود زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های آب و فاضلاب، معابر کم‌عرض و نبود سرانه‌های آموزشی و ... رنج می‌برد.

   وی با بیان اینکه اگر یک مشکل از هر محله حاشیه شهر شود، رضایتمندی عمومی نسبت به مدیریت شهری و حاکمیت افزایش می‌یابد، گفت: بسیار خرسندیم که شورایی متعهد، انقلابی و متخصص پای کار آمده، شعار رسیدگی به مسائل و مشکلات حاشیه شهر را مطرح نموده و در نخستین روزهای فعالیت خود، مصوبات حمایتی از حاشیه شهر داشته و 10 میلیارد تومان ویژه هر محله دیده است.

   عباسی در ادامه به طرح مسائل و مشکلات عمده شهرک شهید رجایی پرداخت و تصریح کرد: از جمله خواسته‌های ساکنان این شهرک، تعریض خیابان‌های پورسینا، خوش‌سیما، ابتدای کشاورز تا دهنوی 8 و کوچه حمام یا حر 13 است.

   وی همچنین از اعضای شورای شهر مشهد خواست تا شهرداری از طریق تعامل با اداره کل ورزش و جوانان، مدیریت ورزشگاه انتهای حر 19 را عهده‌دار شود و محیط امنی برای جوانان و رفع مشکلات حاشیه شهر فراهم آید.

   تهدید سلامتی مردم با دپو ضایعات در منازل مسکونی

   مشتاقی، از دیگر شهروندان حاضر در جلسه با گلایه از نیمه‌کاره رها شدن پیاده‌روسازی خیابان حر 13، گفت: یکی دیگر از مسائل و مشکلات این محلات، دپو ضایعات در مناطق مسکونی است که از حیث بهداشتی و شرایط زیست‌محیطی شرایط بسیار نامناسبی را رقم زده است.

   وی واگذاری املاک و منازل به اتباع غیرمجاز را دیگر مساله شهرک شهید رجایی عنوان کرد و افزود: امیدواریم راهکار مناسبی در این خصوص اندیشیده شود؛ ضمن اینکه ون‌های مسافربری سطح منطقه نیز همیشه شلوغ هستند و نیازمند افزایش ناوگان هستیم.

   سنددار شدن اراضی؛ راه‌حل مسائل حاشیه شهر

   حجت‌الاسلام مظلوم، امام جماعت مسجد حضرت زینب(س) نیز با تاکید بر اینکه ساکنان باید به سمت سند‌دار کردن منازل خود گام بردارند، گفت: یکی از مسائل و مشکلات ما این است که افراد اصیل و قدیمی درحال مهاجرت از محله هستند و افراد بی‌هویت در این مناطق ساکن می‌شوند.

   حجت‌الاسلام مظلوم افزود: حر 13 دارای شهید شاخص است و این معبر باید به نام مبارک شهید مزین شود.

   وی همچنین خواستار پیاده‌روسازی حدفاصل دهنوی 16 الی 26 شد چراکه شرایط بسیار نامناسبی را برای عابران پیاده رقم زده است.

   فرآیند صدور پروانه تسهیل شود

   یکی دیگر از شهروندان ضمن اشاره به انباشت آب‌های سطحی، گفت: فرآیند اخذ پروانه در شهرداری باید تسهیل شود تا مردم مجبور به ساخت غیرقانونی نشده و از سوی دیگر با ضابطه‌مند شدن ساخت‌وسازها، معابر تعریض و امکانات شهری نیز بهتر ارائه و تامین شود.

   وی با از مشخص نبودن روند تخصیص و نحوه هزینه‌کرد ردیف اعتبار 10 میلیاردتومانی ویژه محلات بازآفرینی گلایه داشت و افزود: این اعتبار با توجه به حجم مسائل و مشکلات حاشیه شهر، بسیار ناچیز است.

   وی همچنین با اشاره به وضعیت اقتصادی نامناسب ساکنان در حاشیه شهر، گفت: موضوع تجاری دائم این روزها به مساله کسبه تبدیل شده چراکه پرداخت چنین مبلغی در توان آنها نیست و باید چاره اندیشی شود.

   سرانه‌های فضای سبز و ورزشی در شهرک شهید باهنر؛ صفر مطلق

   گزمه از محله شهید باهنر با بیان اینکه سرانه ورزشی در در این محله صفر است، گفت: از دیگر مسائل این شهرک می‌توان به جاده دست‌گردان و بسکابادی 28 اشاره کرد.

   وی با تاکید بر لزوم تعمیر و بازسازی آسفالت‌ کوچه‌های شهرک شهید باهنر، افزود: در این شهرک ما شاهد کمبود سرانه‌های فضای سبز هم هستیم؛ آستان قدس قرار بوده زمین 5 هکتاری را به ما اختصاص دهد ولی تاکنون محقق نشده است.

   امروز زمان «عمل» است

   مجردیان، از ساکنان محله شهید معقول هم با بیان اینکه اعضای شورای شهر همگی باید به مسائل و مشکلات حاشیه شهر مشهد تسلط داشته باشند، گفت: انتظار امروز ما «اجرا و عمل» است؛ 40 سال برای حاشیه شهر مشهد کاری نشده و شنیدن حرف دل مردم درمانی بر دردهای ما نیست.

   جوانان و هنرمندان حاشیه شهر دیده نمی‌شوند

   یکی از جوانان حاضر در این جلسه نیز با تاکید بر لزوم توجه ویژه به حوزه اجتماعی و هنری و فرهنگی حاشیه شهر، افزود: جوانان و هنرمندان حاشیه شهر هیچ‌گاه دیده نمی‌شوند.

   همه دستگاه‌ها همچون مدیریت شهری نقش‌آفرینی کنند

   حسین‌پور، شهردار منطقه 6 در ادامه این جلسه به پاسخگویی مسائل شهروندان پرداخت و اظهارکرد: طرح تعریض معابر پورسینا و خوش‌سیما آماده شده؛ بودجه پورسینا که هرساله ابلاغ می‌شود و معبر خوش‌سیما نیز طرحش دارای 3 فاز است.

   وی با اشاره به درخواست شهروندان برای تعریض خیابان کشاورز، گفت: 200 متر ابتدایی این معبر شامل 50 تا 70 پلاک می‌شود که هزینه بسیاری می‌طلبد.

   شهردار منطقه 6 با بیان اینکه طرح تعریض حر 31 با هماهنگی اداره کل مطالعات شهرداری درحال انجام است، افزود: شورای شهر و شهرداری هم با این مهم موافقت کرده و در تعامل با دستگاه‌های مربوطه، تعریض این معبر انجام می‌شود؛ اگر حر 31 تعریض شود، مشکل ترافیکی کوچه حمام نیز برطرف خواهد شد.

   وی درخصوص ورزشگاه واقع در حر 19 هم گفت: این ورزشگاه مشکل شهرداری و ساکنان است؛ مدیریت شهری مشهد آمادگی دارد تا درصورت همراهی اداره کل ورزش و جوانان و تحویل ورزشگاه، با کمترین هزینه این فضا در اختیار مردم قرار گیرد.

   حسین‌پور درخصوص شهرک شهید باهنر هم تصریح کرد: پروژه‌های این شهرک درحال مطالعه هستند و اقدامات مختلفی مدنظر شهرداری است.

   وی درخصوص حل مسائل و مشکلات حاشیه شهر و شهرک‌های شهید رجایی و باهنر، گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی همچون شورای شهر و شهرداری باید پای کار بیایند و نقش خود را ایفا کنند.

   حسین‌پور با اشاره به موضوع «تجاری موقت»، افزود: تدابیر خوبی از سوی شورای شهر در این خصوص اندیشیده شده و این مساله برطرف می‌شود.

   وی با اشاره به گلایه‌های شهروندان مبنی بر حضور کارتن‌خواب‌ها، تصریح کرد: کارتن‌خواب‌ها درصورت مشاهده به «سرای سبز» و «گرمخانه‌های شهرداری» هدایت می‌شوند ولی حجم و فضای در اختیار شهرداری محدود بوده و نیازمند حضور سایر دستگاه‌ها هم هستیم.

   حسین‌پور با به حق دانستن شکایات مردمی از فعالیت انبارهای ضایعات، گفت: عمده این انبارها فاقد مجوز هستند و فعالیت آنها غیرقانونی است؛ از شهروندان می‌خواهیم مراتب را به 137 گزارش دهند تا نسبت به پلمپ این اماکن اقدام شود.

   اعضای شورای شهر، هر هفته میهمان یکی از مساجد

   مهدی‌ ناصحی، نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس در ادامه این جلسه به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه ساکنان شهرک شهید رجایی و باهنر، نخستین جرقه‌های انقلاب را زدند و مدیون آنها هستیم، اظهارکرد: براساس تصمیم هیات رئیسه شورای شهر، جلسات هفتگی و مشخصی در مساجد مختلف برگزار خواهیم کرد تا نسبت به پیگیری مسائل و مشکلات شهروندان از طریق دبیرخانه متمرکز جلسات اقدام شود.

   وی با بیان اینکه موضوعات به صورت مشخص پیگیری خواهند شد تا در جلسات بعد گزارش های لازم ارائه شود، گفت: هر روز در شورای شهر طرح و لایحه‌ای برای حاشیه شهر داریم ولی باید توجه داشت که تنها عنصر موثر در این پهنه‌ها، شورای شهر و شهرداری نیست؛ به‌عنوان مثال در حوزه فرهنگی، 28 دستگاه، متولی هستند.

   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با اشاره به بودجه 800 میلیارد تومانی ویژه تعریف پروژه‌های پیشران توسعه در حاشیه شهر، افزود: امسال 280 میلیاردتومان از این اعتبار در اصلاح بودجه دیده می‌شود و مابقی آن سال آینده تخصیص می‌یابد.

   ناصحی با اشاره به ترافیک سنگین در «کوچه حمام »یا همان حر 13، گفت: این معبر می‌تواند در ساعت مشخصی تبدیل به پیاده‌راه شود تا بتوان گره ترافیکی را باز کرد؛ برخی تصمیم‌گیری‌ها با کمترین هزینه قابل اجرایی شدن است.

   وی از تخصیص 100 درصدی اعتبار برای آسفالت خیابان‌های حاشیه شهر و معابر خاکی خبرداد و افزود: پاسخگویی به شهروندان مستلزم سنددار بودن اراضی است؛ با توجه به تسهیلاتی که در این خصوص پیش‌بینی شده ساکنان می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

   نایب رئیس شورای شهر مشهدمقدس، نامگذاری خیابان حر 13 به نام شهید را در اولویت کاری کمیسیون نامگذاری قرار داد تا در اسرع وقت پیگیری و به نتیجه برسد.

   پیگیری مجدانه برای تامین منابع مالی از طرق مختلف

   موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای شهر مشهدمقدس در این نشست با تاکید بر اینکه وعده بدون عمل به شهروندان نخواهیم داد، گفت: شورای ششم برای خدمت به مردم وارد عرصه شده و شیب اعتبارات را به سمت حاشیه شهر خواهیم آورد.

   وی  افزود: پیوسته به دنبال تامین اعتبار مالی از طرق مختلف هستیم چرا که تا پایان سال حجم زیادی از بدهی‌های شهرداری را پرداخت کنیم.

   نقشه پراکندگی تملکات شهرداری آماده می‌شود

   فاطمه سلیمی، عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس نیز افزود: اعضای شورای شهر در کنار شما هستند تا از حقوق شهروندان دفاع کنیم؛ در کنار شهرداری، نهادهای دیگری هم متولی هستند که باید پای کار بیایند.

   سلیمی گفت: امسال برای اولین بار، نقشه پراکندگی تملکات شهرداری تهیه می‌شود تا بدانیم 150 میلیاردتومان اعتبار در چه نقاطی هزینه می‌شود.

   تعداد بازدید: 81
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2177    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,674
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد