• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 144
   کد: 217198
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
   عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در نطق پیش از دستور:

   کمیسیون ویژه «بانوان و خانواده»؛ پایانی بر انفعال و فرصت‌سوزی‌ها

   عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: ما با ۳ دوره غفلت راهبردی، در بحث پرداختن به صورت ویژه به مبحث بانوان و خانواده مواجهیم؛ انشالله با همکاری همکاران خوب و پرتلاش در شورای ششم و شهردار محترم، با ایجاد «کمیسیون بانوان و خانواده» این امر نقطه پایانی باشد برای این انفعال و فرصت سوزی‌ها.
   کمیسیون ویژه بانوان و خانواده؛ پایانی بر انفعال و فرصت‌سوزی‌ها

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، فاطمه سلیمی، ناطق پیش از دستور هفدهمین جلسه علنی شورای شهر مشهدمقدس بود؛ متن نطق به شرح ذیل است:

    

   بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

   ای بی نشانه‏‌ای که خدا را نشانه‏‌ای

   هر سو نشان توست، ولی بی نشانه‌‏ای

   زهرای پاک ای غم زیبای دلنشین

   تو خواندنی‌ترین غزل عاشقانه‌ای

    

   همسایه های مهربانم سلام

   ضمن عرض سلام، خسته نباشید، خداقوت و تسلیت ایام، کلامم را با صحبت آقای مقتدر و مهربانم آغاز می‌کنم.

   مقام معظم رهبری در سال 90، در سومین نشست اندیشه‌های راهبردی و در سال ۹۵، بر سیاست‌های کلی خانواده و محور قرارگرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی، نظام آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و حمایت از عزت و کرامت همسری و نقش مادری تاکید کردند.

   باید اذعان کرد که ما با ۳ دوره غفلت راهبردی، در بحث پرداختن به صورت ویژه به مبحث بانوان و خانواده مواجهیم؛ انشالله با همکاری همکاران خوب و پرتلاش در شورای ششم و شهردار محترم، با ایجاد «کمیسیون بانوان و خانواده» این امر نقطه پایانی باشد برای این انفعال و فرصت سوزی‌ها.

   سیاست‌گذاری‌ها برگرفته از نوع نگاه و تعریفی از بافت و عناصر تشکیل‌دهنده آن هستند؛ در سیاستگذاری‌ها، باید به خانواده به عنوان سلول بنیادین اجتماعی در پیکر شهری و مسئله بانوان، نقش محوری و بی‌بدیلی که در خانواده دارد، توجه ویژه داشته باشیم.

   این دو امر لازم و ملزوم هستم و از یکدیگر جدایی ناپذیر.

   پیشرفت و شکوفایی شهر در گرو سرزندگی، سلامت و نشاط خانواده است و سلامت خانواده در گرو شکوفایی و طراوت و بالندگی زنان و خانواده است؛ لذا بالفعل نمودن استعدادها و توان بی‌همتای این ریحانه‌ها که انسان‌ساز و تمدن‌ساز هستند و نیازمند بهبود بسترهای ساختاری، در برنامه‌ریزی هاست.

   ایجاد آسایش، آرامش و امنیت روانی در خانواده‌ها، سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات شهری، ساخت شهرها با نگاه مادرانه و ایجاد اتصال بین حلقه‌های زنان موثر جامعه، برای رشد و تعالی، بخشی از کارهای بر زمین مانده است.

   احقاق حقوق مردانی که فرزندان این زنانند و بسیاری از لایه‌های اجتماعی از مسیر احقاق حقوق زنان و مادران در تمامی لایه های برنامه‌ریزی می گذرد؛ راهبرد عمده در حوزه زنان و خانواده در این دوره، تقویت نهاد خانواده در اجرای سیاست‌های کلی خانواده نظام و حمایت از جایگاه و منزلت و حقوق اسلامی بانوان در جامعه است.

   تحقق این حقیقت در عمل، تبدیل به گفتمان در عملیات و احساس در متن جامعه بدون حمایت مدیران و برنامه‌ریزان میسر نخواهد بود.

   زن غیر از حقیقت انسانی وجهه‌های مختلف دیگری دارد که با بسترسازی لازم در راستای رشد و تعالی جامعه انسانی آشکار می‌شود و می‌تواند نقش تمدن‌سازی خود را ایفا کند و در تاریخ ماندگار شود.

   ما وارثان زنان تمدن‌سازیم و مصداق این سخنان آسیه است؛ الگویی برای زن و مرد در نفی شرک، ستمگری و کفر و گرایش به یکتاپرستی و توحید، دشواری‌ها را تحمل می‌کند و سخن از توحید می‌گوید و نامش زینت‌بخش قران، کتاب آسمانی ما می‌شود.

   مصداق آن مریم است که در میان مردان لیاقتی می گیرد که مادرش می‌گوید خدا من این دختر و فرزندانش را از شر شیطان به تو پناه داده‌ام؛ خداوند به نیکویی و بدون توجه به عمل و بر اساس ذات عامل، او را پذیرفت و در بطن او عیسی را قرار داد و از او الگویی برای جامعه بشری ساخت و مصداق این سخن فاطمه سلام الله است.فاطمه، فاطمه است.

   مصداق این سخن زینب کبری(س) است که با فریادش بیداد را رسوا نمود؛ زینب این فریاد فرمند و این فریاد باشکوه.

   مصداق این سخن، دیلم‌ها، قمرها و ماریه‌ها هستند که از تلاش و همت و غیرت آنها کربلا، کربلا شد؛ مصداق این سخن، نجمه مادر امام مهربانی‌ها و صاحب و ولی نعمتمان و روشنی‌بخش شهرمان است.

   مصداق این سخن نرجس است؛ مادر مهدی موعود که نجات بشریت به دست اوست؛ مصداق این سخن بتول چراغچی‌ها و ربابه کمالی‌ها، فروزان رضایی، شهیده 10 ساله‌‌هاست.

   صحبت‌هایم را با کلام آقای مقتدر و مهربانم آغاز و با این کلام به پایان می‌رسانم.

   مسئله زن و خانواده برای کشور جزو مسائل درجه یک است؛ نقش و سهم بانوان در نظام، یک نقش فوق‌العاده و ممتاز است. همچنان که در عصر انقلاب نقش بانوان ممتاز بود. اولین کسی که این نقش را فهمید، امام بزرگوار(ره) بود.

   زنده است شیعه از غرور فاطمه / بالاترین شور است شور و نوای فاطمه

   تعداد بازدید: 144
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1646    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,143
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد