• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 394
   کد: 217140
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

   پژوهش‌های فاقد کاربرد ملموس در حل مسائل شهر، شهروندان و شهرداری حذف خواهند شد

   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: در کنار تعریف دقیق مسأله، نیاز پژوهشی و کاربست نتایج پژوهشی، زمینه‌سازی نوعی از سرمایه‌گذاری کمی و کیفی در بدنه مدیریت شهری نیز باید صورت پذیرد که باعث بالندگی مدیریت شهری در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات‌رسانی به شهروندان شود.
   پژوهش‌های فاقد کاربرد ملموس در حل مسائل شهر، شهروندان و شهرداری حذف خواهند شد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حسین حسامی در گفتگویی با محوریت پژوهش، اظهارکرد: مطالعات روزآمد درباره مسائل شهر، نگاهی آماری و تحلیلی به شهر و مسائل آن با بهره‌گیری از نظرات کارشناسانه می تواند مدیریت شهری را با نظارت شورای اسلامی شهر و مدیریت اجرایی شهرداری به سوی بالندگی و توسعه متوازن هدایت کند.

   وی افزود: این در حالی است که در زمان حاضر، بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و قانون‌گذاری‌ها در زمینه مسائل شهری به دلیل فقدان مطالعه دقیق وکاربردی و ناهماهنگی با شرایط موجود، خسارات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی فراوانی را در پی داشته است.

   حسامی با توجه به وضعیت موجود پژوهش‌ها و مطالعات در مدیریت شهری گفت: تجربه نشان داده که طرح‌ها و برنامه‌هایی که با بررسی دقیق آماری و نگاه تحلیلی به انجام رسیده، از سطح بهره‌وری مطلوبی برخوردار است.

   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تصریح کرد: امروزه مسئولان و مدیران آگاه مدیریت شهری به اهمیت این نکته پی برده‌اند که زندگی شهری زمانی دلپذیر و رضایت‌بخش خواهد بود که برنامه‌ریزی شهری بر اصول علمی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های انسانی و طبیعی استوار شده باشد.

   حسامی گفت: در این مسیر ابتدا باید نیازهای شهروندان شناسایی و سپس با تلفیق داده‌های موجود و اعمال نظر متخصصان، برنامه‌های شهری تدوین شود.

   عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر با نگاه تخصصی به آلبوم بودجه شهرداری مشهد، اظهارکرد: با توجه به سابقه مطالعات و پژوهش در مدیریت شهری متوجه می‌شویم که اختصاص بودجه‌های منطقی و مناسب در امر تحقیق و پژوهش دارای اهمیت است و بودجه 86.467.802
   (ارقام به هزار ریال) در سال 1400 شهرداری مشهد، منجر به تعریف 104 پژوهش، 38 طرح نوآورانه و خلاقانه و 150 مطالعه و طراحی پروژه‌های اجرایی در آلبوم بودجه مصوب شورای اسلامی شهر مشهدالرضا علیه السلام شده است.

   حسامی افزود: در کنار تعریف دقیق مسأله، نیاز پژوهشی و کاربست نتایج پژوهشی، زمینه‌سازی نوعی از سرمایه‌گذاری کمی و کیفی در بدنه مدیریت شهری نیز باید صورت پذیرد که باعث بالندگی مدیریت شهری در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات‌رسانی به شهروندان شود.

   وی همچنین خاطرنشان کرد: قطعاً پژوهش‌های فاقد کاربرد ملموس در حل مسائل شهر، شهروندان و شهرداری، حذف خواهند شد و مطالعات کاربردی که در زمینه‌های برنامه‌ها و طرح‌های توسعه شهری و همچنین نیازهای شهروندان، جریان عبور و مرور در شهر، رفاه عمومی، کاربری زمین، تفریح، فرهنگ، اقتصاد، تأسیسات زیربنایی و امثال آن‌ها باشد، جایگزین خواهد شد تا فایده آن به شهر، مدیریت شهری و شهروندان بازگردد.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس به اهداف و رویکردهایی در راستای کاربردی‌سازی پژوهش‌های مدیریت شهری اشاره داشت و افزود: اجرای کیفی پروژه‌های مطالعاتی و تسریع در انجام آن‌ها با استفاده از روش ها، فناوری‌ها و مبانی نظری روز، توجه به صلاحیت علمی، اجرایی، تحلیلی و اخلاق حرفه ای مشاوران، سنجش شاخص کارایـی‌ها، تنظیم دقیق RFP، پروپوزال و هماهنگی میان RFP و پروپوزال تصویبی از مهمترین اقداماتی است که در اجرای کیفی‌سازی پروژه‌های مطالعاتی و تسریع در انجام آن‌ها تعریف خواهد شد و به دنبال تحقق آن هستیم.

   حسامی با تاکید بر لزوم اثربخش نمودن نتایج مطالعات در فعالیت‌های مدیریت شهری با تکیه بر روش‌های مختلف همچون تنظیم برنامه‌های راهبردی، شناسایی نیازهای شهرداری و تطبیق عملکردها با مدیریت دانش‌بنیان و انتخاب اولویت‌های پژوهشی، گفت: در کنار این اقدامات، به سمت اثربخشی و حمـایت از پایان نامه‌ها، پـروژه‌های نخبگانی و هـدفمند نمودن نشست‌ها، همایش‌ها و ... گام خواهیم برداشت و آن را در دستور کار می‌گذاریم.

   وی خاطر نشان کرد: علاوه‌بر توسعه هدفمند ارتباطات و تعاملات با سایر سازمان‌های شهرداری، جوامع علمی و مراکز داخلی و خارجی و شناسایی فعالیت‌های موازی در حوزه مدیریت شهری با ایجاد یک بانک اطلاعاتی از ذی‌نفعان مطالعات و پژوهش‌های شهری، موضوع ایجاد و تمرکز بر کانال‌های ارتباطی، تعریف جایگاه مناسب سازمانی، تنظیم نظام‌نامه‌ها و مقررات به منظور شناسایی، جذب و بهره‌گیری از توان تخصصی صاحب نظران و نخبگان در فعالیت‌های مطالعاتی مدیریت شهری را دنبال خواهیم کرد.

    

   تعداد بازدید: 394
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1879    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,376
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد