• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 156
   کد: 216948
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهدمقدس:

   دانشجویان مظهر حریت و آزادگی جامعه امروز/ دانشجویان را در امور پژوهشی و علمی مدیریت شهری مشارکت دهیم

   رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: یکی از جریان‌های اصلی که از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته روحیه مطالبه‌گری خود را حفظ کند، جریان‌ دانشجویی بوده که با حریت، آزادگی و عدم اتصال به جریان‌های قدرت، سعی دارد این روحیه را حفظ و در بالاترین سطح ممکن به منصه ظهور و بروز برساند.
   دانشجویان مظهر حریت و آزادگی جامعه امروز/ دانشجویان را در امور پژوهشی و علمی مدیریت شهری مشارکت دهیم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، هاشم دائمی در گفت‌و‌گویی پیرامون روز دانشجو و جنبش عدالت‌خواهی، اظهارکرد: آنچه که جریان دانشجویی باید بر روی آن تمرکز کند، بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های علمی، آکادمیک، پژوهشی و اجرایی در جهت پیشرفت و توسعه کشور است.

   دائمی با بیان اینکه نخستین گامی که جریان‌های دانشجویی باید مد نظر قرار دهند، حفظ روحیه مطالبه‌گری است، خاطر نشان کرد: یکی از جریان‌های اصلی که از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته روحیه مطالبه‌گری خود را حفظ کند، جریان‌ دانشجویی بوده که با حریت، آزادگی و عدم اتصال به جریان‌های قدرت، سعی دارد این روحیه را حفظ و در بالاترین سطح ممکن به منصه ظهور و بروز برساند.

   وی با اشاره به فرمایش رهبری در این خصوص، تاکید کرد: «جنبش دانشجویی اصیل و شناسنامه‌دار در کشور ما همیشه ضد استکبار، ضد سلطه، ضد استبداد، ضد اختناق و به شدت عدالت خواه بوده که این مفاهیم بنیان اصلی مطالبه‌گری است».

   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: جلوه دیگر جریان دانشجویی، عدالت‌خواهی است، بایستی در کنار مطالبه‌گری، روحیه عدالت خواهی و ارائه پیشنهاد سازنده از جانب دانشجویان با هدف حل مسائل صورت پذیرد؛ اینکه تنها مسائل را احصا و اشکالات مطرح شود، نتیجه‌ای حاصل نیاورده و به مطالبه‌گری بی‌اثر مبدل می‌شود.

   دائمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشکلات را چگونه باید حل کرد و چه کسی بایستی پیرامون آن پژوهش انجام دهد، گفت: جریان‌های دانشجویی بایستی فکر، ایده و طرح‌های قابل اجرا را با هدف پیشرفت شهر ارائه داده و پرورش دهند.

   وی اضافه کرد: پیشرفت جریان‌های دانشجویی با حرکت به سمت پررنگ کردن فضای علمی کشور و ارائه تحقیقات پژوهشی به نهادهای حاکمیتی میسر می‌شود؛ به طور مثال مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد با هدف اینکه اقدامی اثرگذار در حوزه ترافیک، پسماند، خدمات و مدیریت شهری صورت پذیرد، می‌تواند به جای مجموعه‌های خارج از شهر مشهد و عرصه بین المللی، از دانشجویان شهرمان در این عرصه کمک بگیرد.

   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: جریان‌های دانشجویی می‌توانند برای رفع مشکلات جدی کشور طرح ارائه دهند، اگر در ادامه طرح و یا مطالبه‌گری، پیشنهادی وجود نداشته باشد، اثر مرکب برای توسعه و پیشرفت شهر و کشور فراهم نمی‌آید.

   دائمی با اعلام اینکه جریان‌های حاکمیتی، خدماتی و مدیریت شهری باید عرصه را برای حضور جریان‌های دانشجویی و جوانان فراهم کنند، افزود: یکی از مسائل جدی در کشور ما این است که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود باید به دنبال موقعیت‌های شغلی باشند، دانشجویانی که در حوزه علوم انسانی تحصیل کرده‌اند، با مشکلات جدی‌تری نسبت به دانش آموختگان حوزه‌های فنی و عمران مواجه هستند.

   وی ادامه داد: دانشجویان حوزه‌های فنی و حرفه‌ای ملزم هستند در کنار تحصیل، در کارگاه‌ها نیز فعالیت داشته باشند ولی فردی که در حوزه علوم سیاسی، حقوق و الهیات تحصیل می‌کند، زمینه‌ای برای کار عملی ندارند؛ این موضوع به تمام رشته‌های علوم انسانی تسری پیدا می‌کند، در نتیجه آن‌ها نسبت به دیگر دانشجویان با مشکل جدی اشتغال مواجه‌اند.

   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اعلام اینکه باید گره از کار دانشجویان باز کنیم، اعلام کرد: در حوزه‌های علوم انسانی باید نیازهای جامعه را احصا کنیم، فردی که تمایل به تحصیل در رشته حقوق دارد باید در مورد حقوق شهروندی که در طی ادوار گذشته تنها بر روی کاغذ مانده است، تحقیق و مطالعه کرده و در جهت حل این مسئله حرکت کند.

   دائمی با اعلام اینکه دانشجویان فارغ التحصیل رشته‌های حقوق و علوم اجتماعی می‌توانند پروژه‌های مربوط به رشته خود که در سطح شهر نمود دارد را راهبری کنند، گفت: بایستی پیش از انتخاب رشته فضاهای کار، اشتغال و نیاز جامعه رصد شود و در این راستا مطالعاتی صورت پذیرد که کشور و شهر مشهد به چه رشته و نیرویی نیاز دارد، در صورتی که این امر محقق گردد جریان حاکمیت و مدیریت شهری از تخصص و مهارت دانشجویان به بهترین نحو ممکن بهره‌مند می‌شوند.

   تعداد بازدید: 156
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1938    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,435
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد