• چهارشنبه،28 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 54
   کد: 216849
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

   مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو در دستورکار مدیریت شهری/ نرم‌افزار «نقشه همراه» زیرساختی ارزشمند برای معلولان است

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: از عموم شهروندان مشهدی، به‌ویژه معلولان و توانیابان می‌خواهیم که نرم افزار «نقشه همراه» را بر روی گوشی‌های همراه هوشمند خود نصب کنند؛ با بهره‌گیری از این نرم‌افزار می‌توان به موقعیت مکانی اتوبوس‌های مناسب‌‌سازی شده دسترسی داشت و همشهریان معلول ما زمان رسیدن این اتوبوس به ایستگاه را رصد کنند.
   مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو در دستورکار مدیریت شهری/ نرم‌افزار «نقشه همراه» زیرساختی ارزشمند برای معلولان است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، ایمان فرهمندی در نشست «جهانشهر مهربانی و چالش‌های پیش‌رو معلولان» که با حضور تشکل‌های فعال در حوزه معلولان برگزار شد، اظهارکرد: موضوع دسترس‌پذیری به همه نقاط شهر یکی از حقوق عمومی شهروندان، از جمله شهروندان دارای معلولیت است و مدیریت‌شهری و حاکمیت باید این ظرفیت را فراهم آورد.

   وی با بیان اینکه در این خصوص تکالیف قانونی تعریف شده و بودجه‌هایی نیز اختصاص پیدا می‌کند، گفت: در اسناد فنی که ملاک عمل حوزه‌های مختلف چه در بحث ساخت‌وساز و چه در زمینه ارائه خدمات است هم مدنظر قرار گرفته و براساس آن اقداماتی باید صورت گیرد.

   فرهمندی افزود: در حوزه اجراء، بعضا محدودیت‌های مالی و فنی سبب می‌شود تا آن‌گونه که شایسته است نتوان خدمات را ارائه داد.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با بیان اینکه در بحث دسترس‌پذیری خیلی از ساختمان‌های ما برای مراجعه معلولان مناسب‌سازی نشده‌اند، تصریح کرد: این نقص حتی شامل ساختمان‌های شهرداری هم می‌شود؛ البته نوع معلولیت روی نیازهای افراد اثرگذار است چراکه یک ساختمان ممکن است برای بخشی از معلولان مناسب‌سازی شده باشد و برای برخی دیگر خیر.

   فرهمندی گفت: این موضوع شامل حوزه حمل‌ونقل هم می‌شود چراکه حمل‌ونقل زیرساخت هر اقدام دیگری است و نقش کلیدی دارد.

   وی افزود: به اندازه‌ای که سیستم حمل‌ونقل ما مناسب‌تر باشد و سرویس‌دهی بیشتر، ظرفیت برای سایر خدمات نیز فراهم‌تر می‌شود و لذا سیستم حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه اتوبوسرانی به‌عنوان استخوان‌بندی اصلی حمل‌ونقل همگانی باید آمادگی ارائه خدمات را داشته باشد.

   فرهمندی با بیان اینکه در سال‌های گذشته، محدودیت‌های مالی در اجرای پروژه قطارشهری سبب شده تا برخی سیستم‌های دسترسی مثل آسانسور ایستگاه‌ها در اولویت اجراء نباشد، اظهارکرد: به مرور دسترسی این ایستگاه‌ها از طریق آسانسور تکمیل می‌شود و هنوز مشکلات جدی در این بحث داریم که نیازمند برنامه‌ریزی منسجم است.

   وی با اشاره به عدم خریداری اتوبوس پله‌دار طی سال‌های اخیر توسط شهرداری مشهد، گفت: شورای شهر به این مصوبه پایبند و متعهد بوده و اجازه خرید چنین اتوبوسی را نمی‌دهی.

   فرهمندی در ادامه با اشاره به نرم‌افزار «نقشه همراه»، تصریح کرد: از عموم شهروندان مشهدی، به‌ویژه معلولان و توانیابان می‌خواهم که این نرم افزار را بر روی گوشی‌های همراه هوشمند خود نصب کنند؛ با بهره‌گیری از این نرم‌افزار می‌توان به موقعیت مکانی اتوبوس‌های مناسب‌‌سازی شده دسترسی داشت و همشهریان معلول ما زمان رسیدن این اتوبوس به ایستگاه را رصد کنند.

   وی همچنین با اشاره به پیش‌بینی 60 سفر رایگان در ماه برای معلولان، گفت: ایستگاه‌های شارژ من‌کارت هم در ارتقاع کوتاه نصب شده تا در دسترس عموم شهروندان باشد.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس از برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی برای اتوبوسرانان و تاکسیرانان برای سرویس‌دهی به معلولان، نابینایان و افراد با ویلچر سخن گفت و تصریح کرد: در عین حال از تشکل‌های مردمی و فعالان حوزه معلولان تقاضا داریم هرگونه نقص و خطایی که وجود را به اطلاع مدیریت شهری برسانند تا بتوانیم در جهت شهری با دسترس‌پذیری بیشتر گام برداریم.

   تعداد بازدید: 54
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2627    بازدید کنندگان دیروز: 3912    کل بازدید ها : 7,646,036
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد