• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 103
   کد: 216664
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس:

   درصدد جهانی شدن آرامگاه فردوسی برای انتقال پیام جمهوری اسلامی هستیم

   رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اعتقاد ما این است در کنار بارگاه نورانی علی بن موسی الرضا که نقطه ثقل جهانی است، توس و آرامگاه فردوسی هم ظرفیت جهانی شدن برای انتقال پیام جمهوری اسلامی را دارد.
   درصدد جهانی شدن آرامگاه فردوسی برای انتقال پیام جمهوری اسلامی هستیم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، به نقل از برنا، مجید طهوریان عسکری، با اشاره به آخرین وضعیت توس اظهارکرد: سال 75 رهبر انقلاب از توس بازدید می‌کنند و دست نوشته‌ای می‌دهند و نگاه ما در شورای ششم معطوف به همان دست‌نوشته و راهبرد رهبری است.

   وی افزود: رهبری در ابتدای این دست‌نوشته می‌فرمایند من در کنار زیارت امام رضا(ع)، آمده‌ام تا از توس بازدید کنم؛ اولین پیامی که ایشان ارائه می‌دهند این است که توس و مقام فردوسی در کنار و بعد از زیارت علی بن موسی الرضا(ع) قرار دارد و این نگاهی که می‌گوید توس و فردوسی همتراز است، در صحبت‌های رهبری شفاف بیان شده است.

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به چهار کلید واژه کلی و اصلی سخنان رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: ایشان می‌گویند اینجا خطه‌ای فرهنگی و تاریخی است که توسط دولت باید مورد توجه قرار گیرد و باید زیباسازی شود و به آبادانی آن هم توجه کرد. در نهایت می‌فرمایند اینجا شهر پر قصه‌ای است. میراث ماندگاری دارد که به غارت می‌رود.

   طهوریان عسکری عنوان کرد: مسائل فرهنگی، تاریخی، زیباسازی، آبادانی و میراثی پنج کلید واژه‌ای است که باید بدان توجه کرد. نگاه ما در شورای ششم بر همین مبناست. اولویت کارهایی که شهرداری باید برای توس در نظر داشته باشد مسئله فرهنگی است چراکه رهبری تقدم و تاخر در ادبیات‌شان مورد اهمیت است.

   وی با اشاره به موضوع تاریخی و اساطیری توس گفت: نکته بعدی بحث زیباسازی است؛ آیا مجموعه توس بر اساس نگاه فرهنگی و تاریخی سیما و منظرش زیباسازی شده است یا نه؟ اگر سه حوزه اول رخ دهد ولی به آبادانی نرسیم، اتفاق خاصی نمی‌افتد.

   طهوریان عسکری اظهار کرد: سال 90 محدوده توس به شهرداری واگذار می‌شود ولی شهرداری، دولت نیست. اگر قرار است شهرداری ورود پیدا کند، پیشرفت و آبادانی‌اش هزینه دارد که این هزینه باید از درون بافت خودش تامین شود و به قول متخصصین شهرسازی تراز صفر باشد و تراز منفی نداشته باشد.

   رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: سال 1390 حدودا 3600 هکتار تحویل شهرداری می‌شود اما طرح راهبردی در دوره ریاست جمهوری گذشته تدوین می‌شود که 3600 هکتار تبدیل به 1800 هکتار شد یعنی فضاهایی که منابع درآمدی اتصال توس به شهر مشهد باشد تا مدیریت شهری هزینه‌ها را تامین کند، حذف شده است.

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه سوالی که در دوره جدید مطرح است این بوده که تعهدات دولت در دوره‌های قبل اجرا نشده گفت: مجموعه توس با 3600 هکتار به شهرداری در سال 90 داده شده و حالا که طرح راهبردی در نقطه پایانی است تا طرح تفصیلی بنویسیم به شهرداری تنها 1800 هکتار داده می‌شود اگر بنا باشد در توس هزینه کنیم و مجموعه مدیریت شهری درآمدی نداشته باشد بهتر است پای‌مان را بیرون بکشیم و دولت از منابع خودش اداره کند.

   طهوریان عسکری اضافه کرد: رهبر انقلاب در خصوص توس دستور دادند و دستورشان 25 سال زمین مانده است. این بدین معنا نیست که بخواهیم پا پس بکشیم و در دوره آبادانی توس نقش نداشته باشیم اما اگر بخواهیم توس را توسعه دهیم دیگر نهادهای دولتی هم باید دست به دست دهند و کمک کنند تا شهرداری هم بتواند متولی گری کند.

   وی افزود: پروژه‌هایی که در دوره گذشته کلید خورده در این دوره راه خود را ادامه خواهد داد. جالب است بدانید شورای پنجم در بودجه 1400 مشهد تبصره‌ای نوشته که تمامی منابع مرتبط با طرح‌های مطالعاتی از سر فصل هزینه‌های شهرداری در خصوص توس حذف و قراردادها هم حتی لغو شود اما در دوره جدید طرحی آماده کردیم که این تبصره از بودجه 1400 حذف شود.

   به گفته این نماینده مردم در شورای اسلامی شهر بر خلاف نگاه پایانی دوره پنجم به زودی به آبادانی توس کمک خواهد شد.

   طهوریان عسکری تاکید کرد: توس از نظر نظام شهرسازی منطقه منفصل شهر مشهد است که تنها 1800 هکتار آن در دسترس شهرداری است. در این خصوص با استانداری مکاتبه کردیم اما این مبنی بر این نیست که پا را پس کشیده‌ایم.

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد در پایان گفت: دنبال منافع شهر هم هستیم تا تضییع نشود. دوره ششم توجه ویژه به مسائل فرهنگی تاریخی با نگاه جهانی خواهد داشت. اعتقاد ما این است در کنار بارگاه نورانی علی بن موسی الرضا (ع) که نقطه ثقل جهانی است، توس و آرامگاه فردوسی هم ظرفیت جهانی شدن برای انتقال پیام جمهوری اسلامی دارد.

   تعداد بازدید: 103
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 268    بازدید کنندگان دیروز: 2389    کل بازدید ها : 7,314,600
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد