• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 79
   کد: 216663
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

   کاهش آسیب‌های اجتماعی با حاکمیت اخلاق در جامعه

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی باید به دنبال اصلاح نظام ارزشی اجتماعی بود و میان نظام‌های اجتماعی، حاکمیت اخلاق برجامعه بهترین نظام تربیتی است.
   کاهش آسیب‌های اجتماعی با حاکمیت اخلاق در جامعه

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حجت الاسلام حسن منصوریان در نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری که با حضور معاون دادستان کل کشور، رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی، معاون رئیس کل دادگستری استان در پیشگیری از وقوع جرم و جمعی از اساتید دانشگاه برگزار شد، اظهارکرد: هدف از برگزاری نشست‌های این‌چنینی، اصلاح نظام رفتاری شهروندان براساس ارزش‌ها و اصول حاکم بر شهر مشهد است.

   وی با بیان اینکه مشهدالرضا(ع)، در کنار شرایط و ویژگی‌های خاص خود، دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است، گفت: برای داشتن شهری امن و خوب ابتدا حال مردم باید خوب، مهربانی در آن حاکم و روابط پایدار و براساس عشق و علاقه باشد، اگر توانستیم این مولفه‌ها را به عنوان مولفه‌های اخلاقی و اجتماعی در شهر ترویج دهیم، به دنبال آن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی نیز کاهش پیدا می‌کند.

   حجت‌الاسلام منصوریان افزود: شهری که روابطش براساس مهربانی، عشق و علاقه به یکدیگر باشد، کودک کار نخواهد داشت زیرا ساکنانش طاقت دیدن وجود کودک کار را نخواهند داشت و این مسئله را حل خواهد کرد؛ شهری که مردمش نسبت به هم علاقه و مهربانی دارند، نزاع های خیابانی ندارد و ساکنانش به حقوق عابران پیاده احترام می گذارند.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تصریح کرد: براساس تحقیقی که با محوریت اخلاق اجتماعی انجام دادیم، شاهد تفاوت واقعیت‌های شهر مشهد با آنچه که در ظاهر مشاهده می‌کنیم، بودیم.

   حجت‌الاسلام منصوریان با بیان اینکه از لحاظ سرانه فضای سبز، پاکیزگی، معابر و زیرساخت‌های عمرانی، وضعیت مشهدالرضا(ع) نسبت به کلانشهرهای دیگر، مناسب است، اظهارکرد: در عین حال، زیر پوست شهر وضعیت خوبی را شاهد نیستیم که این مسائل زیبنده یک شهر مذهبی مانند مشهدمقدس نیست.

   حجت‌الاسلام منصوریان همچنین گفت: شهر اگر براساس مولفه‌های اجتماعی و اخلاقی مدیریت شود و در آن خانواده محوریت داشته باشد، حرمت پدر، مادر و فرزندان نگاه داشته شده و هتک حرمت‌ها و تک‌روی‌ها از میان می‌رود و مشورت وارد اصول زندگی، ازدواج ها و سرمایه گذاری‌ها می‌شود که این موجب از میان رفتن بسیاری از پرونده‌های قضائی خواهد شد.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرمشهد الرضا(ع) با اشاره به آسیب‌های اجتماعی موجود درجامعه، گفت: اگر نظام تربیتی در یک شهر ترویج یابد، آمار طلاق نیز کاهش پیدا خواهد کرد؛ این مسائل باعث شده تا ما به دنبال اصلاح نظام ارزشی اجتماعی باشیم؛ برای کاهش آسیب‌ها باید به دنبال اصلاح نظام ارزشی اجتماعی بود و میان نظام‌های اجتماعی، حاکمیت اخلاق برجامعه بهترین نظام تربیتی است.

   حجت‌الاسلام منصوریان گفت: معضلاتی مانند طلاق تنها با نظام کدخدامنشی و واسطه‌گری حل خواهد شد؛ وقتی محله دارای معتمد باشد، بسیاری از مشکلات اجتماعی رفع خواهد شد و تنها در مواقع ضروری دستگاه‌های اجرایی برای حل موضوعات ورود پیدا خواهند کرد.

   وی گفت: اگر به دنبال تغییرات گسترده در فرهنگ و نظام اداری شهر هستیم، باید برخی ناهنجاری‌های موجود در ادارات را از بین ببریم و اصلاح کنیم تا یک نظام ارزشی حاکم شود.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با بیان اینکه درصورت عدم اصلاح فرآیندهای اداری، کماکان شاهد ناهنجاری‌های اجتماعی همچون افزایش تعداد معتادین متجاهر و میزان طلاق خواهیم بود، افزود: وظیفه اصلی مدیریت شهری، پیشبرد برنامه‌های اجتماعی است و شهرداری ذاتا یک نهاد اجتماعی است؛ اولویت اصلی شهرداری، فعالیت در زمینه‌های دیگر مانند فرهنگ و اقتصاد نیست و در این مباحث، نقش حمایتی و تسهیلگری ایفا می‌کند.

   وی یکی از وظایف اصلی مدیریت شهری و شهرداری را رفع ناهنجاری‌های اجتماعی دانست و گفت: برای‌ مثال قوه قضائیه، کارهای زیادی در این خصوص انجام می‌دهد اما به جز شهرداری، نهاد یا دستگاه تخصصی برای رفع ناهنجاری‌های اجتماعی وجود ندارد؛ نحوه ورود مدیریت شهری به این موضوع نیز توسط قانون‌گذار با عنوان جلب مشارکت و خودیاری مردم مشخص شده است.

   حجت‌الاسلام منصوریان افزود: اینکه مردم در نظام‌های اجتماعی مانند تشکل‌ها وارد شوند و محله جغرافیای هدف خود را مشخص نمایند و به استخراج شبکه مسائل آن بپردازند، راهکارهای حل موضوعات را پیدا کرده و تسهیلگری را از دستگاه‌های دولتی بخواهند، کاری عاقلانه و اجرایی است؛ در غیر این‌صورت بیخیالی مردم نسبت به یکدیگر آثار سوئی برجای خواهد گذاشت.

   تعداد بازدید: 79
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 627    بازدید کنندگان دیروز: 2389    کل بازدید ها : 7,314,959
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد