• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 59
   کد: 216300
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۸/۱۹
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

   پژوهش و مطالعه؛ اساس اقدامات مدیریت شهری

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: متخصصان و پژوهشگران در تعامل با مرکز پژوهش شورای شهر می‌توانند ضمن مساله‌یابی، به پیش‌برد مسائل پژوهشی در حوزه شهر و شهروند بپردازند چراکه فعالیت بدون پژوهش، اقدام اشتباهی است و موجب هدررفت منابع مالی شهر می‌شود.
   پژوهش و مطالعه؛ اساس اقدامات مدیریت شهری

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حسن موحدیان در وبینار کارآفرینی و اشتغال از نگاه مدیریت شهری، ضمن تبریک هفته کارآفرینی، اظهارکرد: براساس اصل کارآفرینی، باید بپذیریم که نسبت به حل مسائل نیازمند تغییراتی در نگرش، فرهنگ و دیدگاه خود هستیم.

   وی با بیان اینکه مدیران هم باید باورمند به این تغییر باشند، گفت: تغییر یکی از نیازهای ضروری در دنیای امروز است؛ البته این تغییر به معنی تغییر در باورها و نگرش‌های اعتقادی و مسائل این چنینی نیست؛ بلکه شامل سبک زندگی و نوع کسب‌وکار و فعالیت ما می‌شود.

   موحدیان افزود: در گذشته کشوری ثروتمند تلقی می‌شد که از منابع آب، خاک و ... غنی برخوردار بود اما به تدریج این نگاه موضوعیت خود را از دست داد و برخورداری از نیرو و سرمایه‌انسانی جایگزین آن شد؛ نگاهی که موجب شکل‌گیری صنایع و به تبع، افزایش تولید ناخالص ملی را به همراه داشت.

   وی با بیان اینکه دوران سرمایه انسانی هم پشت سر گذاشته شده است، تصریح کرد: باید بپذیریم امروزه کشورهایی می‌توانند به لحاظ اقتصادی حرف اول را در دنیا بزنند که کارآفرین باشند؛ پس نفت و منابع طبیعی و ... برای ما کارساز نیست و نیازمند انسان‌های خلاق و کارآفرین هستیم.

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: اغلب کارآفرینان در محیط‌های کوچک و با سرمایه‌ اندک فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ این نگاه باید شکل بگیرد که کارآفرینی با سرمایه‌های اندک می‌تواند اثرگذاری‌های بزرگی داشت و تولیدات با ارزشی خلق کند.

   موحدیان با بیان اینکه جوانان از توانایی‌های بالایی برخوردارند که باید به بهترین شکل از آن بهره بگیرند، افزود: با پشتکار و خلاقیت می‌توان در جهت رشد، ارتقاء و بالندگی گام برداشت که البته در این مسیر نیازمند ریسک‌پذیری هم هستیم.

   وی با اشاره به نقش مهم استارتاپ‌ها در کارآفرینی، اظهارکرد: شورای شهر مشهد توجه ویژه‌ای به این مهم دارد؛ کارخانه نوآوری بستر مناسبی برای حضور استارتاپ‌ها و بهره‌برداری از این زیرساخت شکل گرفته است.

   موحدیان گفت: باید بدانیم که کسب‌وکار در دنیای امروز تغییر پیدا کرده و خود را با این نگاه و فرهنگ باید همراه کنیم؛ دوران فروش و تاراج سرمایه گذشته و از این طریق نمی‌توان به اهداف و ساحل نجات اقتصادی دست یابیم.

   وی با بیان اینکه یکی از مسائل امروز، گذر از دوران کارمندی و ورود به عرصه کارآفرینی است، افزود: کارمند شدن، موضوع اقتصادی نیست و باید قبول کنیم که هم اشباع شده و هم امکان‌پذیر نیست.

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تاکید کرد: بهره‌گیری از ذهن خلاق، نوآور و پویا را باید جایگزین پشت میز نشینی و کار اداری کنیم؛ کشورهای توسعه یافته موسسات متعدد کارآفرینی ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی روی این موضوع داشته‌اند که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

   موحدیان با اشاره به ساخت شهرک‌های فناوری اطلاعات که در برخی کشورهای خاورمیانه در دستورکار قرار گرفته است، گفت: در ایران، افراد نخبه و فرهیخته بسیاری داریم که اگر به آنها توجه نشود، بی‌شک در آینده دچار مشکل خواهیم شد و باید مانع از فرار مغزها شویم.

   وی در ادامه به تشریح اهمیت «آموزش» در حوزه کارآفرینی پرداخت و افزود: آموزش موجب کاهش خطا در کسب‌وکارها می‌شود؛ هیچ‌گاه نباید فعالیت اقتصادی را بدون آموزش آغاز کرد چراکه خطرات متعددی کسب‌وکارها را تهدید خواهد کرد.

   موحدیان با بیان اینکه تربیت نیروی متخصص، خلاق، ماهر و کارآفرین، با توجه به نیازهای جامعه باید مورد توجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و ... قرار گیرد، گفت: شورای شهر و مدیریت شهری نیز از طرح‌ها و ایده‌های شاخص مرتبط با مدیریت شهری حمایت می‌کند.

   وی افزود: کارآفرینی پدیده نوظهوری است که باید از طریق برنامه‌های آموزشی خاص مبتنی بر مطالعات تجربی و رفتاری رشد و توسعه یابد.

   در این جلسه که به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، موحدیان در پاسخ به سوالی با محوریت اهمیت پژوهش، تصریح کرد: متخصصان و پژوهشگران در تعامل با مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر مشهدمقدس می‌توانند ضمن مساله‌یابی، به پیش‌برد مسائل پژوهشی در حوزه شهر و شهروند بپردازند.

   موحدیان گفت: فعالیت بدون پژوهش و مطالعه، اقدام بسیار غلطی است که صرفا موجب هدررفت منابع مالی شهرداری می‌شود.

   وی افزود: مصداق بارز این مهم را در کمربند جنوبی مشهد شاهدیم؛ پروژه‌‌ای که با هزینه‌های سنگین انجام و سرانجام در میانه راه تعطیل شد.

   تعداد بازدید: 59
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 935    بازدید کنندگان دیروز: 2073    کل بازدید ها : 7,344,358
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد