• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 57
   کد: 216295
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۸/۱۹
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی مطرح کرد؛

   عدالت محوری، رویکرد کلیدی برنامه‌ریزی شهری مشهدمقدس

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی به رویکرد کلیدی برنامه‌ریزی شهری مشهد برپایه عدالت محوری اشاره کرد.
   عدالت محوری، رویکرد کلیدی برنامه ریزی شهری مشهد مقدس

   مشهد مقدس، به یمن وجود مضجع شریف حضرت امام رضا (علیه‌السلام)، با سایر شهرهای جهان و ایران، دارای تفاوت ایدئولوژیک است. بدین منظور، نمی‌توان این شهر را، مشابه سایر شهرها و صرفاً بر مبنای اصول تجربی انسان اداره کرد. شهر تمدنی و آرمان‌شهر رضوی، عمق مفهومی و محتوایی مدیریت شهری مشهد مقدس است و بنابر این، مؤلفه‌های شهر تمدنی، در جهانشهر برکت و کرامت، مستلزم توجه ویژه است.

   یکی از مؤلفه‌های اساسی در تحقق تمدن نوین اسلامی، موضوع عدالت است. عدالت به معانی مختلف چون تعادل، برابری و قرار دادن هر چیز به جای خود، از امور قابل توجه در متون اسلامی است. در آیـاتی از قرآن کریم به مفهوم عدالت اشاره شده که برای نمونه میتوان به آیه «إذا حکمتم بین الناس أن تحکموا بالعـدل» (نسـاء58)
   و یـا آیـه «وإذا قلتم فإعدلوا» (انعام 152) اشاره نمود که در آن، امر به عدالت تدکید شده است. وصـف عـدل از شـروط لازم برای تحقق مناصبی چون امامت، قضاوت، شهادت، اجتهاد و مانند آن در اسلام است. و از نقطه نظر رهبری معظم(مدظله‌العالی) به همراه ایمان، علم، پیشرفت، عزت، قدرت مقابله، ثروت و اخلاق، از شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی معرفی شده است.

   عدالت از عوامل به وجود آورنده جامعه و تمدن اسـلامی و از علـل بقای آن است. از مراحل تحقق تمدن نوین اسلامی، ایجاد کشور و جامعه اسلامی است و جامعه اسلامی نیازمند اموری چـون عـدالت، عزت و نبود فقر و تبعیض است.

   شهر به عنوان بستر کلیدی تمدن نوین اسلامی و محل زندگی انسان‌ها در تعامل، تماس و ارتباطی تنگاتنگ، مستقیم و همه جانبه با شهروندان و کلیه ابعاد زندگی آنان قرار گرفته است. عدالت از جمله مفاهیم پایه‌ای حاکم بر تمامی جنبه‌های زندگی انسان و بنیادی‌ترین اصل برای هرگونه رشد، توسعه و تعالی، از جمله توسعه انسانی است. از این رو، شهر و شهرداری نیز به این اصل اساسی وابسته بوده، بر آن تاثیر می‌گذارد و از آن تاثیر می‌پذیرد. اما در دهه های اخیر، الگوهای توسعه شهری حاکم در سراسر دنیا و از جمله ایران، و به تبع آن رشد شتابزده شهرنشینی و شهرگرایی، توزیع نامتوازن فضا و جمعیت، تمرکزگرایی و برون‌زایی منجر به بی‌عدالتی و عدم تعادل در تمامی جنبه‌های فضایی، اقتصادی و اجتماعی شهرها شده است. بدین خاطر، امروزه عدالت در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، محیطی و... آن، به عنوان هدفی لازم و نه کافی و یکی از مهم ترین اهداف غایی در برنامه‌ریزی و طراحی شهری، می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

   عدالت را نه تنها در کلام، بلکه به صورت کامل عملی و اجرایی، برای اولین بار، در شاخص‌های تصویب بودجه سال 1401 و برنامه عملیاتی 4 ساله آتی شهرداری مشهد، لحاظ خواهیم کرد، تا نتایج و خروجی‌های مدنظر این مؤلفه‌ی حیاتی تحقق یابد.

   به یقین در برنامه و بودجه سال آینده و سال‌های آتی، موضوع عدالت تخصیصی، برای رفع مسائل ناشی از بی‌عدالتی، بسیار بسیار حائز اهمیت مورد تأکید قرار می‌گیرد.

   همکاران محترم شهرداری مشهد، چه در حوزه‌های ستادی و برنامه‌ریزی و چه در حوزه‌های صف بدانند، بدون پیوست عدالت تخصیصی، هیچ فعالیت و پروژه‌ای، مورد تصویب شورای اسلامی شهر قرار نخواهد گرفت.

   چهره‌ای امروز مناطق محروم، حاشیه شهر و اختلاف سطح خدمات و امکانات مناطق شهری و شکاف بین آن‌ها زیبنده شهر امام رضا (علیه‌السلام) نیست و عزم آن را داریم تا گام‌های اساسی در این خصوص برداریم.

   طرح‌های شهرسازی، با رویکرد عدالت محوری، مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و در صورت عدم انطباق با مفهوم کلیدی عدالت، می‌بایست اصلاح شود.

   تسهیل رشد اقتصاد در مناطق محروم، گسیل امکانات به حاشیه‌شهر، فعالیت‌های فرهنگی زیربنایی، با همراهی مردم و گروه‌های مرجع و حلقه‌های میانی، راهکار مدیریت شهری، برای طنین‌انداز شدن عدالت در برنامه‌ریزی شهری است.

   تعداد بازدید: 57
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1338    بازدید کنندگان دیروز: 4065    کل بازدید ها : 7,323,285
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد