• چهارشنبه،10 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 75
   کد: 215833
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶

   تشریح سیاست‌های شورای ششم در حوزه ورزش

   عضو شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در نطق پیش از دستور خود به تشریح سیاست‎‌ها و رویکرد شورای ششم نسبت به حوزه ورزش اعم از ورزش همگانی و قهرمانی پرداخت.
   تشریح سیاست‌های شورای ششم در حوزه ورزش

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سیدحسین علوی، به مناسبت 26 مهرماه، روز تربیت بدنی، ناطق پیش از دستور دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس بود؛ متن نطق به شرح ذیل است:

   بسم الله الرحمن الرحیم

   ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد/ دل رمیده ما را انیس و مونس شد

   نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

    

   در آستانه آغاز هفته وحدت و طلعت باسعادت رسول مهر و رحمت پیامبر اعظم(ص) و نیز امام صادق(ع) هستیم و ضمن تبریک ایام، یاد همه شهدا و به خصوص شهدای وحدت -شهیدان شوشتری و محمدزاده- را گرامی می‌داریم.

   همچنین عرض تبریک دارم انتصاب فرمانده بسیجی و جهادی سردار نظری را به عنوان استاندار خراسان رضوی که با توجه به تعهد و شناخت کامل ایشان به مسائل استان و مشهد و به خصوص دغدغه ویژه نسبت به حاشیه شهر مشهد امیدواریم به بهرمندی بیش از پیش از بودجه های ملی دست یابیم.

   و اما هفته تربیت بدنی و ورزش فرصت مناسبی برای پرداختن به مسائلی است که شهروندان در کنار ارائه خدمات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بسیاری دیگر به دنبال آن هستند.

   زندگی امروزه در کلانشهرها، شکل وسیع اجتماعی و پیچیده‌ای به خود گرفته و هویت جغرافیایی شهرها و امکانات طبیعی قابل تغییر و تنوع‌بخشی به آن، توسط مدیران شهر، یک دغدغه و مسئولیت تلقی می‌شود و برنامه‌ریزان محیط‌های ورزشی ، براساس مدیریت زیر ساخت‌ها و متغییرهای فضایی – ورزشی، درصدد رشد کیفیت و بهره‌بری، برای افراد جامعه هستند.

   نگاه اجتماعی و فرهنگی برای ارتقاء زندگی مردم و افزایش سطح مشارکت مردمی، نقش به‌سزایی در شاخه‌های مدیریت شهری، برای اداره شهر ایفا می‌نماید و حقوق شهروندی در حمایت ساکنان شهر، برای فراهم‌سازی تفریحات عمومی، به ویژه تربیت بدنی بر عهده مدیران شهری، وظایفی را محول می‌نماید.

   ورزش اساساً موضوعی بین‌بخشی است و موفقیت کشورها در حوزه ورزش، مرهون هماهنگی نهادها و سازمان‌های مرتبط با ورزش به‌ویژه نهادهای آموزشی، باشگاه‌ها و شهرداری‌ها است و برخی کشورها، دارای سازوکار ویژه‌ای برای برقراری ارتباط نهاد متولی ورزش با شهرداری‌ها و اعمال سیاست‌های کلان خود در سطحی خرد هستند.

   شهرداری‌ها به واسطه برخورداری از پیوندهای مردمی و ساختارهای خرد محلی، بهترین نهادها برای پیاده‌سازی طرح‌های توسعه ورزش همگانی و حرفه‌ای با رویکرد سلامت‌محور هستند و از این رو، برقراری ارتباط با این نهادها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

   یکی از وظایف اصلی در شهر علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، شهر امام مهربانی‌ها این است تا مهربانی را برای تمامی اقشار مردم به منصه ظهور برساند.

   سیاست مدیریت شهری در این دوره، آن است که در چند بخش به کمک ورزش بیاید، اول ورزش بانوان است که معتقدیم اگر کمک شود اثرات شگرفی را در این حوزه شاهد خواهیم بود، همانطور که همین حالا دو بانوی نوجوان مشهدی توانستند در عرصه جهانی در رشته وزنه‌برداری با حجاب اسلامی بدرخشند و تاریخ‌ساز شوند و این موضوع نشان می‌دهد که برای حمایت جدی تر از ورزش بانوان باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم.

   بخش دیگری که به دنبال تقویت حمایت آن هستیم، ورزش همگانی است؛ چرا که اعتقاد داریم این موضوع رابطه مستقیم با سلامتی و نشاط جامعه دارد.

   ورزش محلات و توزیع امکانات در مناطق کم برخوردار و شناسایی استعدادهای ورزشی در این مناطق نیز در دستورکار جدی شورای شهر و مدیریت شهری مشهد قرار دارد.

   باشگاه های ورزشی سطح محلات در صورت حمایت و البته نظارت مدیریت شهری می‌توانند به ایستگاه‌های توسعه سلامتی و خط مقدم ارائه خدمات ورزشی به مردم محسوب شوند.

   همچنین با توجه به اهمیت منابع انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمان، ورزش و سلامت کارکنان و کارگران زحمتکش شهرداری به عنوان نهادی خدمت‌رسان و عمومی نیز از جمله اولویت های شورا و مدیریت شهری است.

   موضوع دیگر نیز ورزش قهرمانی می‌باشد که به صراحت می گوئیم ما مخالف حمایت از ورزش قهرمانی نیستیم ولی در این بخش وظیفه شهرداری تسهیل‌گری است و حمایت اصلی از ورزش قهرمانی وظیفه دستگاه‌های متولی به نظر می‌رسد.

   امکانات شهرداری متعلق به همه مجاوران و زائران بارگاه حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و از جمله ورزشکاران عزیز است اما این حمایت‌ها در حوزه ورزش باید دارای چارچوب خاص باشد و به همین جهت کمیسیون ویژه ورزش و جوانان را شکل دادیم.

   عزیزان ؛

   جان کلام این است که مدیریت شهری باید در راستای توسعه ورزش، تسهیل امور مربوط به آن و ایجاد ساختارهای لازم برای ورزش مانند ساخت سالن ورزشی یا زمین‌های ورزشی روباز تا می‌تواند سرمایه‌گذاری کند ولی اگر شهرداری بخواهد شخصا قهرمان‌پروری یا باشگاه‌‌داری کند در وظایف دستگاه‌های متولی این امر، دخالت مستقیم کرده است.

   معتقدیم اگر ورزش همگانی بصورت فراگیر و در لایه‌های مختلف زندگی شهری و بر اساس خلاقیت‌های متنوع و البته کارآمد و به‌دور از رفتار گزارش‌دهی و آماردهی های غیر واقعی روند رو به رشد خود را انجام دهد، قطعا در حفظ شاخص‌های سلامت در زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی و کاهش معضلات اجتماعی اثر‌گذار خواهد بود.

   در پایان، از تمامی همکاران عزیز استدعا دارم تا با توجه به ظرفیت نیروی جوانی در حوزه‌های مختلف و از همه مهمتر جامعه ورزشی شهر عزیزمان مشهد تلاش کنیم تا با برنامه‌ریزی دقیق در این حوزه، شاهد ظهور جوانان و نوجوانان عزیزی در عرصه‌های مختلف ورزشی و در سطح میدان‌های بین‌المللی باشیم.

   والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

   تعداد بازدید: 75
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 440    بازدید کنندگان دیروز: 5669    کل بازدید ها : 7,129,764
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد