• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 27
   کد: 215785
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴

   شهر مطلوب؛ شهر پاسخگوی نیازهای همه شهروندان

   حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی به ویژگی‌های شهر مطلوب از حیث پاسخگویی به نیازهای همه شهروندان، با هر شرایط جسمانی اشاره کرد.
   شهر مطلوب؛ شهر پاسخگوی نیازهای همه شهروندان

   کارشناسان و متخصصان، شهر مطلوب را شهری می‌دانند که پاسخگوی نیازهای شهری تمام شهروندان، با هر شرایط و وضعیت جسمانی و فیزیکی و هر سن‌وسال باشد.

   شهر مطلوب و مناسب شهری است که شبکه‌های شهری، اجتماعی، فرهنگی و ارتباطی آن برای همه شهروندان، از هر نوع و طیفی تعریف شده باشد و هیچ کس، با هیچ ویژگی خاصی از این خدمات محروم نشود.

   براساس آمار اعلامی از سوی نهادهای وابسته، در ایران حدود 550 هزار نفر نابینا و کم‌بینا داریم؛ این تعداد آن‌قدر شایان توجه بوده که باید در برنامه‌ریزی‌های شهری مدنظر قرار گیرد و برای پاسخگویی به نیازهای خاص این گروه از افراد جامعه، چاره‌اندیشی و تدبیر مناسب شود.

   در حوزه شهرسازی، طراحی شهری، شبکه ارتباطی در هر شهر که عامل ارتباطی تمامی فضاهای شهری است، باید این گروه را در نظر گرفت؛ بنابراین نمی‌توان مناسب‌سازی پیاده‎‌روها و مسیرهای حرکتی همه شهروندان، که جزء اصلی شبکه معابر شهری است را مورد غفلت قرار داد.

   خوشبختانه طی‌سال‌های اخیر در مشهدمقدس و به همت مدیریت شهری، اقدامات ارزنده‌ زیرساختی در جهت بهبود وضعیت معابر شهری، پیاده‌روها و مسیرهای حرکتی ویژه نابینایان انجام شده ولی همچنان عرصه برای کار کردن و گسترش زیرساخت‌های تسهیل تردد نابینایان وجود دارد.

   از جمله اقدامات صورت گرفته می‌توان به مناسب‌سازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ایجاد رمپ در معابر مختلف، نصب وسیله بدنسازی ویژه معلولان، نصب وسایل بازی برای کودکان دارای معلولیت، سرویس بهداشتی مناسب‌سازی شده، تعبیه جای پارک ویژه معلولان و ... اشاره داشت.

   یکی از اصلی‌ترین نکات مورد توجه در مناسب‌سازی معابر برای نابینایان، اتصال و بهم‌پیوستگی این مسیرهاست.

   هدف اصلی از اقدامات مناسب سازی و اصلاح محیط برای این منظور است که کلیه افراد جامعه قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی، معابر، محیط شهری و بین شهری و ساختمانهای عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی بهره مند شوند و امیدواریم در این مسیر بتوان گام‌های اساسی طی 4 سال آتی برداریم.

   تعداد بازدید: 27
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 463    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,909
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد