• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 55
   کد: 215755
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳

   مشخصه‌های کارِ تمیز فرهنگی

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی به تشریح مشخصه‌های کارهای ارزنده فرهنگی پرداخت.
   مشخصه‌های کارِ تمیز فرهنگی

   صنعت باعث جدایی از روح زندگی و ایجاد گرفتاری‌هایی شده است. باید برای آموزش‌های ضروری زندگی شهری به مردم تلاش کنیم. از فرهنگ رانندگی گرفته تا آپارتمان نشینی. زندگی آپارتمانی هم که جزء جدانشدنی زندگی شهروندی شده است؛ مثلا مردم باید موضوعات و فرهنگ گسترده آپارتمان نشینی را بهتر فرا بگیرند. در مورد تمیزی شهر و احترام به حقوق دیگران هم کلی برنامه داریم.

   در مجموع باید در ۴ سال برای ۴ یا ۵ موضوع کلان سرمایه گذاری کنیم؛ مثلا در مورد زباله ریختن در خیابان، نمی‌توانیم با یک هفته بنر زدن این فرهنگ را جاری و ساری کنیم. باید سال‌ها دوندگی و کار کنیم تا این فرهنگ در جامعه نهادینه شود. تفکیک زباله هم با یک بخش نامه حل نمی‌شود. ما لایحه یا طرحی را تصویب می‌کنیم و بعد برای اجرا باید کلی کار شود تا بین مردم اجرایی و عملی شود. معتقدم باید در چند مورد خاص مثل آموزش شهرنشینی و شهروندی کار را جدی بگیریم. گسترش فرهنگ دینی هم که کارویژه ما در این دوره است.

   روایتی داریم از امام علی (ع) که می‌فرمایند: «قلیل یدوم خیر من کثیر لا یدوم»؛ یعنی کار اندکی که تداوم داشته باشد، خیلی بهتر است از کار زیادی که شروع کنید، اما استمرار نداشته باشد. کار فرهنگی هم باید کم باشد، اما با برنامه ریزی و استمرار. کار فرهنگی را نمی‌شود با یک همایش و سخنرانی تمام کرد. در مورد مسائل فرهنگی اولویت‌هایی داریم و ۴ سال هم قرار است بر روی این اولویت‌ها کار کنیم. بعد از اتمام این دوره هم اگر قدری از اثراتش را ببینیم، باز هم مفید است. کار فرهنگی مثل ساختمان سازی نیست که زود به جواب برسیم. باید بسیار حساس، حساب شده و با تداوم کار کنیم.

   مسئله مهم دیگر در این زمینه توجه به نیروی انسانی است؛ مایلیم شهرداری یک منشور اخلاقی داشته باشد که همه کارمندان شهرداری به آن پایبند باشند. باید تا جایی که می‌توانیم به نیرو‌های شهردای بها بدهیم و آن‌ها را توانمند کنیم و ارتقا بدهیم. یکی از این ابزارها، شکل گیری درست سیستم ارتقای شغلی در شهرداری است. یک کارمند باید بداند وقتی وارد شهرداری می‌شود ۳۰ سال دیگر کجا قرار دارد.

   نباید سینوسی حرکت کنیم تا کارمند خسته شود. کارمند اگر درست کار و با پشتکار باشد، باید بداند دو سال دیگر کجاست و ۱۰ سال دیگر در کجا قرار دارد. این سیستم ارتقای شغلی حتما باید در شهرداری شکل بگیرد و اگر این سیستم شکل بگیرد، یک شهرداری بالنده خواهیم داشت. اگر جز این باشد و برای آرامش کارمندان شهرداری تلاش نکنیم، انگیزه کارمندان از بین می‌رود. این مسئله نیز یک مسئله فرهنگی است و نباید صرفا نگاه ما به ابعاد فرهنگی مسائل محدود باشد.

   تعداد بازدید: 55
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 336    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,782
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد