• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 28
   کد: 215754
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   به مناسبت روز جهانی عصای سفید؛

   تبیین نیازهای شهروندان نابینا برای زیست عادلانه در مشهدالرضا(ع)

   عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی به تبیین نیازهای شهروندان نابینا برای زیست عادلانه در مشهدالرضا(ع) پرداخت.
   تبیین نیازهای شهروندان نابینا برای زیست عادلانه در مشهدالرضا(ع)

   امروز از سوی یونسکو به نام روز جهانی نابینایان یا عصای سفید نام گذاری شده است و به این مناسبت چند روزی را به بحث و گفتگو در خصوص مشکلات نابینایان اختصاص می‌دهند و از جامعه نابینایان تقدیر بعمل می‌آید و قوانینی هم برای کم‌کردن مشکلات نابینایان تصویب می‌کنند اما بعد از چند روز همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود تا سال بعد و نابینایان می‌مانند و مشکلات تعامل در جامعه و استفاده از امکانات و خدمات شهری!

   و در این بین مدیریت شهری باید در تمام ایام سال تسهیلاتی را برای دسترسی افراد کم بینا و نابینا از خدمات شهری در نظر بگیرند.

   امروزه بر اساس قوانین مجموعه اقداماتی به منظور مناسب‌سازی در جهت اصلاح معابر، اماکن، ساختمان‌ها و فضاهای عمومی شهری و روستایی و وسایل حمل‌و‌‎نقل و ارتباط جمعی انجام می‌شود تا افراد کم بینا و نابینا قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود حرکت کنند و از تسهیلات محیطی، با حفظ استقلال فردی و رعایت شأن و منزلت انسانی بهره‌مند شوند.

   اما در کنار این‌ها، مهمترین نکته و بخش مغفول مانده قانون حمایت از حقوق معلولان بحث دسترس‌پذیری است.

   شهر همگان فقط منحصرا شهری نیست که تنها برای تردد افراد خاص، برای مثال نابینایان یا معلولان باشد، بلکه دسترس‌پذیری به معنی آن است که همه افراد و اقشار بتوانند به‌طور یکسان از امکانات شهری استفاده کنند؛ و باید اقداماتی به منظور فراهم آوردن فرصت برابر برای آنها در برخورداری از امکانات زندگی اجتماعی، همانند سایر افراد انجام شود.

   زیرا امکان بهره‌مندی مستقل نابینایان از غالب خدمات ارائه شده در مراکز و اماکن عمومی و اداری لحاظ نشده است و آنها برای بهره‌مندی از خدماتی مانند سیستم حمل‌ونقل عمومی، پیوسته نیازمند و وابسته به دیگران هستند و فقدان تمهیدات لازم جهت هدایت نابینایان و مسائل پیرامون دریافت خدماتِ مرتبط با خواندن و نوشتن از مهمترین مسائل آنها در ادارات حوزه شهرداری است.

   در این بین موضوع شهرداری الکترونیک می‌تواند به فرد نابینا کمک کند تا کلیه امور اداری و آموزشی خود را بدون نیاز به کمک و به صورت کاملاً مستقل انجام دهند و از این طریق اعتماد به نفس خویش را تقویت و عزت نفس خویش را حفظ نماید و هرچقدر رفت و آمدهای غیر ضروری افراد نابینا در سطح شهر کمتر شود باعث کاهش خطرات ناشی از برخورد با موانع، سقوط و تصادفات می‌شود.

   در حوزه فرهنگی استفاده از شیوه آموزش الکترونیک در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری در برنامه‌های آموزشی فرهنگسراها، با طراحی و ساخت نرم‌افزارهای خودآموز از قبیل نرم‌افزارهای گویا و صفحه‌خوان فارسی، می‌تواند باعث شود تا افراد نابینا پا به پای افراد عادی جامعه گام بردارند.

   طراحی و ساخت نرم‌افزارهای ویژه جهت نصب بر روی کامپیوترهای شخصی نابینایان به منظور پیگیری نامه‌های اداری، باعث می‌شود بدون نیاز به تردد در سطح شهر، نسبت به ارسال مدارک مورد نیاز اداری از طریق اینترنت و رفع نواقص پرونده‌ها اقدام نمایند.

   در خصوص تسهیل در تردد و دسترسی به امکانات شهری، باید نرم افزار و سخت‌افزار ویژه نقشه‌های برجسته و گویا تهیه شود که با استفاده از آن تابلوهای نصب شده در سطح شهر اعم از نام خیابان، کوچه و پلاک و نام فروشگاه‌‌ها، بانک‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و اسامی سایر اماکن را بصورت گویا و یا بریل به افراد نابینا اعلام کند و باعث شناخت بهتر آنها از محیط و تسلط در عبور و مرور و شهرشناسی و تشخیص موقعیت شود.

   و در پایان می‌توان گفت در صورتی که بتوانیم خود را جای یک فرد نابینا قرار داده و با چشمان بسته تمامی فعالیت های عادی روزمره خود را مانند یک فرد سالم به انجام برسانیم آن‌وقت است که میتوانیم بگوییم به شهر همگان، شهری برای همه شهروندان آن که در کنار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع) با در نظر گرفتن کرامت انسانی، زندگی می‌کنند دست یافته‌ایم.

   تعداد بازدید: 28
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 207    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,653
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد