• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 23
   کد: 215751
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳

   ضرورت توزیع عادلانه سرانه‌های ورزشی

   عضو شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در یادداشتی به تشریح ضرورت توزیع عادلانه سرانه‌های ورزشی در سطح شهر پرداخت.
   ضرورت توزیع عادلانه سرانه‌های ورزشی

   اندیشه‌ها و ادبیات نوین شهرسازی، با تاکید بر نقش انسان به عنوان یوزر اصلی فضاهای شهری به لزوم رویکرد جامع و کل نگر در خصوص کلیه نیازهای انسان در فرآیند طراحی و برنامه ریزی شهری تاکید دارد. در واقع علی رغم رویکردهای قبلی موضوع و هدف اصلی ارتقا کیفیت زندگی در بعد زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی و فضایی است. که نتیجه این موضوع شکل گیری فضاهای شهری انسان محور است فضاهای که به دنبال پاسخ به نیازهای شهروندان است بر خلاف رویکردهای قبلی که اتومبیل محور بودند.

   در واقع رویکرد و محور اصلی تمامی فرآیندها توجه به کرامت انسانی باشد. که بررسی آن در تمام ابعاد قابل بحث است. اما در حوزه برنامه ریزی شهری و کاربری زمین نبود نگاه کرامت محور به مسائل شهر یکی از دلایل اصلی شکل گیری جنوب و شمال شهر یا حاشیه و متن یا فقیر و غنی شده است.

   در حالی که در محلات قدیم در شهرها پیوستگی اجتماعی میان غنی و فقیر وجود داشت که متاسفانه در شرایط فعلی حتی نظام تقسیمات درون شهری شهری مشهد نیز موجب تشدید این فاصله میان برخورداران و محرومین شده است.

   از طرفی طرح های توسعه شهری نیز نتوانسته اند این فاصله ها کاهش دهند زیراکه این طرح ها با نگاه منطقه محور و بدون توجه به واقعیت محلات پیشنهادات داشته است که قابلیت اجرا نداشته است. از این رو توجه به نیازهای اولیه شهروندان به منظور حفظ کرامت انسانی تمامی شهروندان شهر ضروری است.

   در حالی که متاسفانه در شرایط فعلی از میان 170 محله شهر مشهد حدود 50 محله آن به لحاظ برخورداری از خدمات شهری (پارک محلی، فضای های ورزشی، بهداشتی درمانی و آموزشی) جزو محله کم برخوردار یا محروم قرار گرفتند. که این موضوع باعث تشدید فاصله طبقاتی در شهر و نارضایتی شهروندان شده است.

   یکی از اولویت‌ها ارتقا کیفیت زندگی در این محلات و توزیع عادلانه بودجه و خدمات در سطح شهر است و ما باید به دنبال تحقق شعار هر محله یک مسجد مدرسه زمین ورزشی و پارک باشیم.

   تعداد بازدید: 23
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 467    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,913
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد