• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 14
   کد: 215743
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۳

   مشارکت شهروندان پیش‌نیاز تحقق شفافیت

   رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر مشهد در یادداشتی بر لزوم مشارکت شهروندان در جهت تحقق شفافیت تاکید کرد.
   مشارکت شهروندان پیش‌نیاز تحقق شفافیت

   در بحث شفافیت نیاز به مشارکت پویای شهروندان داریم. اگر مشارکت مردم در پروژه‌ها و در همه رویداد‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهرداری ملموس باشد، سامانه‌ها به عنوان ابزاری در راستای آسان سازی فرایند شفافیت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.رویکرد شورای ششم به موضوع شفافیت و جلوگیری از فساد، رویکردی قوی و محکم است. در موضوع شفافیت، شعار‌های سال‌های قبل و نمایندگان پیشین به صورت عملیاتی اجرایی خواهد شد.

   شفافیت محور‌های ویژه خود را دارد و در این حوزه باید به فرایند‌های داخلی و خارجی با هم توجه کرد، از آنجا که عملکرد شهرداری به صورت مستقیم در زندگی مردم تأثیر دارد، اگر شهرداری‌ها ناکارآمد باشند، زندگی روزمره مردم دچار اختلال می‌شود.برای جلوگیری از وقوع ناکارآمدی در شهرداری ها، بخش شفافیت در شهرداری‌ها یکی از عوامل مهم کارآمدی معرفی می‌شود؛ بنابراین باید به دنبال مصادیق شفافیت باشیم.

   شفافیت در بودجه، شفافیت در طرح‌های تفصیلی، عملکرد مالی و قراردادها، میزان واقعی مشارکت مردم در پروژه‌های مردمی و همکاری بین شهرداری‌ها از مصادیق شفافیت است که نشان می‌دهد ما تا چه اندازه به پارلمان شهری اعتقاد داریم.سامانه‌هایی مانند سامانه فاش و سامانه ناظر بر عملکرد مسئولان و پرسشگری مردم تعریف شده است و در این راستا باید از خود بپرسیم که این سامانه تا چه اندازه توانسته است باعث کاهش فساد شود.

   از خود بپرسیم به عنوان مثال در بخش پروژه‌های شهری، وضعیت حمل ونقل عمومی به چه میزان در راستای رفاه و آسایش و رونق کسب وکار مردم موفق عمل کرده است.شفافیت یعنی اینکه این گونه موارد را هم به وضوح برای شهروندان مشخص کنیم. زیرا حوزه‌های شهری هم در زندگی مردم تأثیر مستقیم دارد. رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اینکه درآمد‌های شهرداری از کجا کسب می‌شود و بیشترین درآمد از چه راهی است و چرا تاکنون مطالعه دقیقی در این باره صورت نگرفته است، همه می‌تواند به جاری شدن موضوع شفافیت کمک کند.

   مردم باید متوجه شوند که شفافیت در حوزه درآمدی شهرداری‌ها یک اصل اساسی است و شورای شهر درباره مجموعه مدیریت شهری در این رابطه توجه جدی دارد. شفافیت در عملکرد، مبتنی بر برنامه ها، شعار‌ها و اهداف ماست.شفافیت در عملکرد اعضای شورای شهر یک اصل گریزناپذیر است. اگر اعضای شورا درباره اهداف و راهبرد‌های خود تا پایان ۴ سال شفافیت لازم را نشان دهند، نگاه مردم درباره حاکمیت و عملکرد مدیریتی شهر مثبت خواهد شد.

   شعار شفافیت در دل خود هوشمندی را بیان می‌کند. سامانه‌هایی نظیر فاش می‌توانند در راستای بروز شفافیت ابزار کمکی باشند، اما بی شک این ابزار کافی نیست.

   تعداد بازدید: 14
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 259    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,705
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد