• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 49
   کد: 215686
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

   توس، فرصتی برای افزایش ماندگاری زائران

   رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: در کنار زیارت باید پاسخگوی نیازهای دیگر زائران هم باشیم؛ توس و آرامگاه فردوسی بستر مناسبی است که زائر علاوه‌بر اینکه یک روز از سفر خود را به آن اختصاص می‌دهد، توشه فرهنگی ارزشمندی نیز در کنار فضای معنوی، کسب می‌کند.
   توس، فرصتی برای افزایش ماندگاری زائران

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حسن موحدیان در حاشیه بازدید از بافت تاریخی توس و آرامگاه فردوسی، اظهارکرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی جزو شاعران بزرگ و شیعی این سرزمین بوده و شاهنامه ظرفیت عظیم و گنج گران‌بهایی در عرصه ادبیات ماست.

   وی با بیان اینکه «توس»، قصه‌ای پرغصه است، گفت: سال‌ها از دستور مقام معظم رهبری برای توجه به توس می‌گذرد و تا مدت‌ها این مهم، بین دستگاه‌های مختلف معطل بود تا سرانجام با تلاش‌های چندین و چندساله و در دوره شورای چهارم شهر مشهد، این پهنه به بافت منفصل شهری تبدیل شد و وضعیت آن سروسامان پیدا کرد.

   موحدیان افزود: ورود شهرداری به توس و آغاز اقداماتی به منظور ساماندهی و بهبود وضعیت این بافت، شامل محدوده آرامگاه فردوسی نمی‌شود چراکه این عرصه متعلق به میراث فرهنگی است؛ البته اگر ماموریتی در این مجموعه پیدا کنیم، قطعا قادر به مدیریت آن خواهیم بود.

   رئیس شورای شهر مشهدمقدس با بیان اینکه طی سال‌های گذشته کار بسیار بزرگی در جلوخان آرامگاه فردوسی انجام شده، تصریح کرد: انتقاداتی به مشاور طرح نیز وارد است چراکه روح لازم در این فضا دیده نمی‌شود؛ بازدیدکننده باید وارد یک فضای فرهنگی در مقیاس ملی شود و نه فضای پارکی.

   موحدیان گفت: این خلاء و انتقاد باید با جدیت از سوی کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد پیگیری و برطرف شود.

   وی ضمن قدردانی از مردم شریف ساکن توس، خاطرنشان کرد: هر اقدامی که در این بافت انجام می‌شود، باید با درنظر گرفتن ساکنان و مردم منطقه باشد و حقوق آنها پیوسته لحاظ شود چراکه بافت خالی از سکنه، فاقد ارزش است.

   موحدیان با بیان اینکه اولویت اول افرادی که مشهد را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، زیارت است، گفت: در کنار زیارت باید پاسخگوی نیازهای دیگر زائران هم باشیم؛ توس و آرامگاه فردوسی بستر مناسبی است که زائر علاوه‌بر اینکه یک روز از سفر خود را به آن اختصاص می‌دهد، توشه فرهنگی ارزشمندی نیز در کنار فضای معنوی، کسب می‌کند.

   رئیس شورای شهر مشهدمقدس مهمترین مسئله توس را طرح تفصیلی این بافت دانست که باید به نتیجه برسد و افزود: شهرداری باید جوابگوی مردم باشد؛ راه‌وشهرسازی مسئول آماده کردن این طرح بوده اما در عین‌حال، مدیریت شهری نیز در این مسیر با آنها همکاری می‌کند.
     

   تعداد بازدید: 49
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 196    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,642
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد