• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 92
   کد: 215652
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس:

   بودجه شهرداری مشهد در تعامل با شهروندان تدوین می‌شود

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: در بودجه سال 1401، گروه‌ها و حلقه‌های مردمی را فعال خواهیم کرد، تا از سال 1402، بودجه به صورت کامل، در تعامل با شهروندان تدوین و تصویب شود.
   بودجه شهرداری مشهد در تعامل با شهروندان تدوین می‌شود

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حسین حسامی در جلسه تکریم و معارفه معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد، ضمن تقدیر از تلاش‌های 4 ساله رضا خواجه‌نائینی در حوزه‌های اقتصادی و مالی و پشتیبانی، اظهارکرد: ایشان در دوره مدیریتی خود، با مدیریت عالمانه و تخصصی منشاء خیر شد و اتفاقات خوبی به‌ویژه در حوزه تامین منابع مالی و پشتیبانی شهرداری ایجاد رقم زد.

   وی با آرزوی توفیق برای محمدرضا مومنی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد، از وی به‌عنوان مدیری متخصص، باتجربه و دارای سابقه در حوزه‌های ملی یاد کرد.

   حسامی با اشاره به حدیثی از امام‌علی(ع) که می‌فرمایند «حسن تدبیر دارایی اندک را رشد می‌دهد و سوء تدبیر ثروت بسیار را به باد فنا می برد»، تصریح کرد: بنابر این فرمایش گهربار مولای متقیان، ضروری است که حوزه‌های عالیه و راهبری در شهرداری، مبتنی بر درایت، تدبیر و مدیریت علمی، فعالیت نمایند.

   عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهدمقدس گفت: در هر عرصه‌ای که از این مهم بهره جسته شد، نتایج درخشانی حاصل شد و در مقابل، هر زمان سلیقه و هرج‌ومرج حاکم شود، ضرر و زیان و خسارات بسیاری به همراه داشته است.

   حسامی با بیان اینکه مدیریت امور مالی شهرداری مشهد با هیچ سازمان دیگری قابل قیاس نیست، تصریح کرد: نخست اینکه مشهدمقدس متعلق به ساحت مبارک امام‌رضا(ع) است و از سوی دیگر، با حجم زائر و مشتاقان آن حضرت، خدمات این مجموعه، در تراز جهانی باید ارائه شود.

   وی با بیان اینکه وضعیت فعلی مالی شهرداری، در شأن و تراز مشهدمقدس نیست، گفت: ما هیچگاه قصد سیاه‌نمایی یا تخریب را نداشته و قدردان زحمات گذشتگان خود هستیم اما وضعیت فعلی، با وجود مطالبات پیمانکاران، بدهی به بانک‌ها و نهادها و عدم توازن در منابع و مصارف، زیبنده شهرداری مشهد نیست.

   حسامی خاطرنشان کرد: البته با همت جهادی و تمسک به دانش و جلب مشارکت شهروندان، می‌توان در بازه زمانی کوتاه مدت، وضعیت موجود را ساماندهی کرد.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس افزود: از دیرباز، ضرورت فعالیت یکپارچه حوزه‌های ستادی و پشتیبانی شهرداری، احساس می شود اما در این دوره، از ابتدای فعالیت باید شاهد هم‌گرایی معاونان ستادی، به‌ویژه حوزه‌های برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، حوزه مالی و پشتیبانی و حوزه اقتصادی باشیم؛ در غیر این‌صورت، تصمیمات و اقدامات، از هم‌گسیخته، جزیره‌ای و غیر منسجم خواهد بود.

   حسامی با تاکید بر اینکه حوزه مالی و پشتیبانی باید هم‌راستا با فعالیت‌های حوزه برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی گام بردارد، گفت: در موضوعاتی همچون مدیریت امور مالی، هم‌راستایی با بودجه مصوب، رویه‌های تامین و تخصیص بودجه و بهره‌گیری از ابزارهای یکپارچه باید لحاظ شود و این حوزه، به تحقق اهداف و سیاست‌های مدیریت شهری، از طریق همراهی با نظام‌های برنامه‌ریزی، کمک قابل توجهی می‌نماید.

   وی با بیان اینکه علاوه بر هزینه، درآمد نیز باید مدیریت شود، تصریح کرد: نظام درآمد، منفک از برنامه و بودجه است؛ در صورتی که بودجه عاملی برای تحقق درآمد محسوب می‌شود.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس تاکید کرد: نظام درآمدهای شهرداری، مستلزم بازنگری بوده و نمی‌توان صرفاً به چند کد درآمدی منتج از تخلفات ساختمانی یا ظرفیت‌های محدود پیشین بسنده کرد.

   حسامی گفت: اگر نتایج مناسب فعالیت‌های مدیریت شهری برای شهروندان ملموس باشد، شهروندان با جان و دل مشارکت خواهند داشت.

   وی با بیان اینکه فعالیت‌های مدیریت شهری، بدون پیوست درآمدی، با توجه به استقلال شهرداری‌ها از منظر منابع و مصارف، امری بی‌معناست، تصریح کرد: در هماهنگی حداکثری حوزه مالی و حوزه برنامه‌ریزی، باید به تفریغ بودجه آنلاین برسیم؛ چرا تفریغ بودجه باید پس از چند ماه از پایان سال مالی تدوین شود؟ حوزه مالی، به عنوان راهبر ارشد عملیات‌های مالی بودجه، تحقق تفریغ بودجه آنلاین را تضمین نماید.

   حسامی عدالت در تخصیص و پرداخت را بسیار مهم دانست و گفت: رویه فعلی پرداخت اسناد مالی شفاف نیست و برای تمام پیمانکاران خرد، متوسط و عمده، از طریق یک سامانه عمومی، باید رویه و صف پرداخت و نحوه‌ اولویت‌گذاری پرداخت وجه شفاف شود.

   عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهدمقدس تاکید کرد: امضاءهای طلایی و پرداخت مبتنی بر روابط، خط قرمز شورای شهر مشهد است.

   حسامی با بیان اینکه باید قدردان پیمانکاران، مجریان و تأمین‌کنندگان حرفه‌ای و متعهد و متخصص باشیم، تصریح کرد: رویه‌های انعقاد قرارداد با پیمانکاران باید تسهیل و وجوه مطالبات پیمانکاران باید در اولویت پرداخت شود.

   وی با تاکید بر اینکه پیمانکاران را باید از خانواده خود بدانیم، افزود: مدیران مالی شهرداری، برای ادای مطالبات پیمانکاران، روز و شب نباید بشناسند و اگر پیمانکار حرفه‌ای بومی دلسرد شود، سراغ سایر کارها رفته و در نتیجه باعث کاهش کیفیت پروژه‌ها و افزایش هزینه‌های شهر و شهرداری خواهد شد.

   حسامی گفت: مهمترین اولویت حوزه خزانه داری، تحقق خزانه نقدی است؛ در حال حاضر خزانه نقد بسیار کمرنگ بوده و معاون محترم، در اولویت، اجرای این مهم را در دستور کار اداره کل خزانه‌داری قرار دهد.

   وی خاطرنشان کرد: عدالت در پشتیبانی، ساختمان‌ها، رفاه، تدارکات و ... ضروری بوده و همکاران ما، شایسته بهترین زیرساخت‌ها هستند؛ البته باید از اسراف پرهیز شود اما رعایت استانداردهای محیط کار برای همکاران شهرداری، مورد تاکید حوزه پشتیبانی قرار گیرد.

   حسامی با بیان اینکه بودجه سال آینده شهرداری باید مکان محور شود، گفت: شهروندان در سطح محلات، از طریق اپلیکیشن‌ها، باید وضعیت پروژه‌های جاری و قراردادهای هر محله را ببینند و آن ها را رصد نمایند.

   عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: حوزه برنامه‌ریزی و مالی شهرداری باید در جهت تحقق این خواسته گام بردارند.

   حسامی گفت: در بودجه سال 1401، گروه‌های مردمی و حلقه های میانی را فعال خواهیم کرد، تا از سال 1402، بودجه به صورت کامل، در تعامل با شهروندان تدوین و تصویب شود.

   وی با بیان اینکه نظام یکپارچه مدیریت منابع، ضرورت امروز شهرداری است، اظهارکرد: عدم یکپارچگی در تأمین مالی، زمینه‌سازهزینه‌های هنگفت واگذاری دارایی‌های مالی است؛ در همین راستا، شورای مشترکی برای تأمین منابع، در ستاد شهرداری باید تشکیل تا از موازی‌کاری و عدم هماهنگی در این خصوص ممانعت شود.

   حسامی با تاکید بر اینکه روحیه مردمی، جهادی، اخلاق‌مداری و حسن خلق باید در میان مدیران حوزه مالی شهرداری موج بزند، گفت: از مهمترین شاخصه‌های ارزیابی این حوزه، اخلاق مداری، انصاف‌مداری و حسن تعامل با تمامی همکاران و شهروندان و تأمین‌کنندگان است.

   وی با بیان اینکه از خلاقیت و روحیه جهادی مدیران جوان نباید غافل بود و مدیریت شهری از این منظر نیاز به تحول دارد، تصریح کرد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، باید حتی‌الامکان از ظرفیت مدیران جوان بهره‌مند شویم تا در جهت تحقق سند گام دوم انقلاب قدم برداریم.

   تعداد بازدید: 92
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 265    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,711
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد