• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 96
   کد: 215334
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
   به بهانه روز جهانی بدون خودرو؛

   نامه سرگشاده رئیس کمیسیون عمران‌، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

   بیش از 70% آلودگی هوای شهر در حوزه حمل و نقل و ترافیک و نیمی از آن توسط خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها تولید می‌شود که این آلودگی هوا منشاء بسیاری از بیماری های تنفسی، ریوی، سرطان ها، قلبی و عروقی و ... است.
   نامه سرگشاده رئیس کمیسیون عمران‌، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

   بسم الله الرحمن الرحیم
   من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلاً
   مردم شریف مشهد الرضا -علیه السلام- نمایندگان محترم مردم در شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی، مدیران و مسؤولان شهری و استانی، چهره های شاخص و شناخته شده در شهر، عزیزانی که به هر نحو مورد توجه گروه هایی از شهروندان هستید، روحانیون معزز، مهندسان، پزشکان، وکلا، معلمان، اساتید، کارآفرینان، صاحبان صنایع و خدمات، تجار و بازاریان و بویژه پدران و مادران؛ دغدغه مندان آینده شهر مشهد مقدس و کودکان این شهر؛
   در آستانه هفته دفاع مقدس، سلام و درود می فرستم به روح بلند حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و همچنین به ارواح مطهر شهدای مدافع حرم، امنیت و سلامت و آرزوی صحت و سلامت و طول عمر با برکت برای مقام معظم رهبری و همه جانبازان، آزادگان و ایثارگران عزیز دارم.
   ***
   31 شهریورماه (مصادف با 22 سپتامبر) در تقویم، به عنوان روز جهانی بدون خودرو نامگذاری شده است. روزی که در همه دنیا تلاش می شود تا در خصوص آسیب های استفاده بیش از حد از خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها گفت و گو و استفاده کمتر از این وسایل نقلیه و انجام سفرهای شهری با مودهای کم آسیب و بی آسیب تمرین و ترویج شود.
   همشهریان عزیزم!
   حمل و نقل و جابجایی یک نیاز اساسی و انسانی است. ما بدون جابجایی نمی توانیم زندگی کنیم. جابجایی خودمان و کالاهای مورد نیازمان در شهر یک ضرورت است. اما این جابجایی آسیب هایی را نیز در پی دارد. امروزه (بر اساس مطالعات سیاهه انتشار آلاینده های هوای شهر مشهد) بیش از 70% آلودگی هوای شهر در حوزه حمل و نقل و ترافیک و نیمی از آن توسط خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها تولید می شود. این آلودگی هوا منشاء بسیاری از بیماری های تنفسی، ریوی، سرطان ها، قلبی و عروقی و ... است.
   در شهر مشهد در هر روز نزدیک به 4میلیون لیتر بنزین و حدود 3میلیون لیتر نفت گاز (به عنوان منابع محدود و غیرتجدیدپذیر) سوزانده و گازهای ناشی از آن ها وارد هوای شهر می شوند. برای استحضار، فقط تصفیه دی اکسیدکربن ناشی از موتور خودروهای شخصی شهر مشهد در سال به جنگلی به وسعت جنگل گلستان نیاز دارد که عملاً غیرممکن است.
   آلودگی آب، خاک، منظر، نور و صدا نیز از دیگر مضرات خودروهای موتوری برای شهر و زندگی شهروندان هستند. همچنین سالانه بیش از 220 نفر از شهروندان مشهدی در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.
   حال سؤال این است که آیا می توانیم خودروهای موتوری را به طور کامل کنار گذاشته و استفاده از آن ها را به صفر برسانیم؟ قطعاً خیر! اما می توانیم استفاده از این وسایل نقلیه را به صورتی بهینه مدیریت کنیم. اکثر ما در روز، هفته و ماه سفرهایی با خودروی شخصی انجام می دهیم که نیاز ضروری به خودرو ندارند. سفرهای کوتاه داخل محلات، سفرهای خرید سبک، سفرهای شغلی و تحصیلی، حتی سفرهای زیارتی و خیلی از سفرهای انفرادی یا جمعی دیگرمان را می توانیم با شیوه (مُد)های جایگزین مثل پیاده روی، دوچرخه، اسکوتر، اتوبوس، قطارشهری و یا خودروهای اشتراکی مثل سرویس مدارس، ادارات و کارخانجات انجام دهیم.
   خوب است توجه کنیم که میزان تولید آلودگی هوا به ازای هر سفر با اتوبوس شهری، یک پنجم خودروی سواری است. یعنی هر سفر با خودروی شخصی به طور متوسط پنج برابر همان سفر با اتوبوس آلودگی تولید می کند و آلودگی هوای ناشی از موتورسیکلت ها تا 7برابر بیشتر از خودروهای سواری است.
   این اعداد و ارقام و اطلاعات می توانند ما را ترغیب کنند که هر چه کمتر از خودروی شخصی استفاده کنیم و بیشتر و بیشتر از قبل سفرهای خود را به سمت استفاده از شیوه های کم آسیب و بی آسیب سوق دهیم.
   البته در این میان مدیریت شهری هم وظایفی دارد. اهم وظایف مدیریت شهری را می توان در سه دسته زیر دسته بندی کرد:
   1. تأمین زیرساخت: تأمین ناوگان، توسعه شبکه و خطوط ریلی و اتوبوس رانی، گسترش مسیرهای ویژه اتوبوس رانی و دوچرخه سواری، به سازی پیاده روها و پیاده راه ها، مناسب سازی معابر، پیاده روها، بوستان ها، ساختمان ها و ... برای بهره برداری معلولان و جانبازان و ...
   2. اطلاع رسانی، تبلیغات، آموزش عمومی و فرهنگ سازی مستمر و هدفمند با کمک سمن ها و گروه های اجتماعی و مرجع با هدف سوق دادن فضای ذهنی جامعه به استفاده بیشتر از شیوه های کم آسیب و بی آسیب به جای خودروی شخصی و موتورسیکلت.
   3. اقدامات مکمل: بعد از دو دسته اقدام فوق، انجام اقدامات مکمل برای کمک به توزیع عادلانه امکانات و ظرفیت های موجود و ارتقای استفاده شهروندان از شیوه های مطلوب و کاهش خودرومحوری از طریق ایجاد محدوده های ترافیکی، محدودیت پارک حاشیه ای و ...
   در حمل و نقل کرامت محور، حفظ کرامت انسان ها چه به عنوان مسافر و بهره بردار سامانه حمل و نقل و چه به عنوان ارائه دهنده خدمت حمل و نقل مورد توجه است. خدمت حمل و نقل وقتی به صورتی شایسته و مناسب ارائه می شود که کرامت انسان ها در آن حفظ شود و این امر مستلزم بهبود کیفیت و کمیت خدمات، تنوع بخشی به آن ها، دسترسی پذیری همه شهر برای همه شهروندان و اطلاع رسانی و اطلاع یابی شفاف و راحت برای همه اقشار و گروه های زائران و مجاوران حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) است به نحوی که همه نیازهای جابجایی آن ها به سهولت و با کیفیت پاسخگویی شود. چه بسا عدم تمایل برخی شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی، بجهت عدم توجه به کرامت آن ها باشد.
   اما در این بین نباید از نقش تک تک شهروندان، بویژه گروه های مرجع غافل شد. در همین زمینه از شما عزیزان می خواهم اهتمام ویژه ای را به این امر مبذول فرمایید. اولاً در روز 31 شهریورماه به عنوان اقدامی نمادین استفاده خود و همه افراد تحت نفوذتان را از خودروی شخصی به حداقل رسانده و ثانیاً تلاش کنیم تا هر روز و هر هفته تعدادی از سفرهای خود را از خودروی شخصی به حمل و نقل همگانی یا مودهای دوچرخه و پیاده منتقل نماییم.
   ان شاء الله با کمک هم و در بازه سه ماهه 31 شهریور (روز بدون خودرو) تا 26 آذر (روز ملی حمل و نقل و رانندگان) و سپس تا 29 دی (روز هوای پاک) بخش قابل توجهی از سفرهای شهریمان را به شیوه های جایگزن منتقل و تثبیت کرده باشیم.
   ***
   در پایان مجدداً فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را گرامی می دارم و به روان مطهر شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم، امنیت و سلامت و روح بلند امام امت (ره) درود می فرستم و برای جانبازان، آزادگان و ایثارگران عزیز آرزوی صحت و سلامت و طول عمر باعزت دارم.
   و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
   خادم مشهدالرضا (ع) - ایمان فرهمندی
   رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک
   شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
    

   تعداد بازدید: 96
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 295    بازدید کنندگان دیروز: 2482    کل بازدید ها : 7,006,844
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد