• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 54
   کد: 215263
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در نطق پیش ‌از دستور هفتمین جلسه علنی:

   کرامت انسان‌ها در حوزه حمل‌ونقل باید حفظ شود/ آلودگی ناشی از موتورسیکلت‌ها 7برابر خودروهای سواری

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: خدمت حمل‌ونقل زمانی شایسته و مناسب ارائه می‌شود که کرامت انسان ها در آن حفظ شود و این امر مستلزم بهبود کیفیت و کمیت خدمات، تنوع‌بخشی به آن‌ها، دسترسی‌پذیری همه شهر برای همه شهروندان و اطلاع‌رسانی و اطلاع‌یابی شفاف و راحت برای همه اقشار و گروه‌های زائران و مجاوران رضوی است
   کرامت انسان‌ها در بحث حمل‌ونقل باید حفظ شود/ آلودگی ناشی از موتورسیکلت‌ها 7برابر خودروهای سواری

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، ایمان فرهمندی، ناطق پیش از دستور هفتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد بود؛ متن نطق به شرح ذیل است:

   بسم الله الرحمن الرحیم

   من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلاً

   درآستانه هفته دفاع مقدس، سلام و درود می‌فرستیم به روح بلند حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و همچنین به ارواح مطهر شهدای مدافع حرم، امنیت و سلامت و آرزوی صحت و سلامت و طول عمر با برکت برای مقام‌معظم رهبری و همه جانبازان، آزادگان و ایثارگران عزیز.

   و اما 31 شهریورماه، مصادف با 22 سپتامبر در تقویم به‌عنوان روز جهانی بدون‌ خودرو شناخته می‌شود. روزی که در همه دنیا تلاش می‌شود تا در خصوص آسیب‌های استفاده بیش از حد از خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها گفت‌وگو و استفاده کمتر از این وسایل نقلیه و انجام سفرهای شهری با مدهای کم‌آسیب و بی‌آسیب تمرین و ترویج شود.

   همشهریان عزیزم!

   حمل و نقل و جابجایی یک نیاز اساسی و انسانی است. ما بدون جابجایی نمی‌توانیم زندگی کنیم. جابجایی خودمان و کالاهای مورد نیازمان در شهر یک ضرورت است. اما این جابجایی آسیب‌هایی را نیز در پی دارد. امروزه (بر اساس مطالعات سیاهه انتشار آلاینده های هوای شهر مشهد) بیش از 75% آلودگی هوای شهر در حوزه حمل و نقل و ترافیک و نیمی از آن توسط خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها تولید می‌شود. این آلودگی هوا منشاء بسیاری از بیماری های تنفسی، ریوی، سرطان ها، قلبی و عروقی و ... است.

   در شهر مشهد در هر روز نزدیک به 4میلیون لیتر بنزین و حدود 3میلیون لیتر نفت گاز (به عنوان منابع محدود و غیرتجدیدپذیر) سوزانده و گازهای ناشی از آن ها وارد هوای شهر می‌شوند. برای استحضار، به منظور تصفیه فقط دی‌اکسیدکربن ناشی از موتور خودروهای شخصی شهر مشهد در سال به جنگلی به وسعت جنگل گلستان نیاز داریم که عملاً غیرممکن است.

   آلودگی آب، خاک، منظر، نور و صدا نیز از دیگر مضرات خودروهای موتوری برای شهر و زندگی شهروندان هستند. همچنین سالانه بیش از 220 نفر از شهروندان مشهدی در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌‎دهند.

   اما سوال این است که آیا می‌توانیم خودروهای موتوری را به طور کامل کنار گذاشته و استفاده از آن‌ها را به صفر برسانیم؟ قطعاً خیر! اما می‌توانیم استفاده از این وسایل نقلیه را به صورتی بهینه مدیریت کنیم. اکثر ما در روز، هفته و ماه سفرهایی با خودروی شخصی انجام می‌دهیم که نیاز ضروری به خودرو ندارند. سفرهای کوتاه داخل محلات، سفرهای خرید سبک، سفرهای شغلی و تحصیلی، حتی سفرهای زیارتی و خیلی از سفرهای انفرادی یا جمعی دیگرمان را می‌توانیم با مدهای جایگزین مثل پیاده‌روی، دوچرخه، اسکوتر، اتوبوس، قطارشهری و یا خودروهای اشتراکی مثل سرویس مدارس، ادارات و کارخانجات انجام دهیم.

   خوب است توجه کنیم که راندمان تولید آلودگی هوا به ازای هر سفر با اتوبوس شهری، یک پنجم خودروی سواری است. یعنی هر سفر با خودروی شخصی به طور متوسط پنج برابر همان سفر با اتوبوس آلودگی تولید می‌کند و آلودگی هوای ناشی از موتور سیکلت‌ها تا 7برابر بیشتر از خودروهای سواری است.

   این اعداد و ارقام و اطلاعات می‌توانند ما را ترغیب کنند که هر چه کمتر از خودروی شخصی استفاده کنیم و بیشتر و بیشتر از قبل سفرهای خود را به سمت استفاده از مدهای کم‌آسیب و بی‌آسیب سوق دهیم.

   البته در این میان مدیریت شهری هم وظایفی دارد. اهم وظایف مدیریت شهری را می توان در سه دسته زیر دسته‌بندی کرد:

   1. تامین زیرساخت: تأمین ناوگان، توسعه شبکه و خطوط ریلی و اتوبوسرانی، گسترش مسیرهای ویژه اتوبوسرانی و دوچرخه‌سواری، بهسازی پیاده‌روها و پیاده‌راه ها، مناسب‌سازی معابر، پیاده‌روها، بوستان‌ها، ساختمان‌ها و ... برای بهره‌برداری معلولان و جانبازان و ... .

   2. اطلاع‌رسانی، تبلیغات، آموزش عمومی و فرهنگسازی مستمر و هدفمند با کمک سمن‌ها و گروه های اجتماعی و مرجع با هدف سوق دادن فضای ذهنی جامعه به استفاده بیشتر از مدهای کم‌آسیب و بی‌آسیب به جای خودروی شخصی و موتورسیکلت.

   3. اقدامات مکمل: بعد از دو دسته اقدام فوق، انجام اقدامات مکمل برای کمک به توزیع عادلانه امکانات و ارتقای استفاده شهروندان از مدهای مطلوب و کاهش خودرومحوری از طریق ایجاد محدوده های ترافیکی، محدودیت پارک حاشیه ای و ...

   در حمل و نقل کرامت‌محور، حفظ کرامت انسان‌ها چه به عنوان مسافر و بهره‌بردار سامانه حمل و نقل و چه به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمت حمل و نقل مورد توجه است. خدمت حمل و نقل وقتی به صورتی شایسته و مناسب ارائه می‌شود که کرامت انسان ها در آن حفظ شود و این امر مستلزم بهبود کیفیت و کمیت خدمات، تنوع بخشی به آن ها، دسترسی پذیری همه شهر برای همه شهروندان و اطلاع رسانی و اطلاع یابی شفاف و راحت برای همه اقشار و گروه های زائران و مجاوران حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) است به نحوی که همه نیازهای جابجایی آن ها به سهولت و با کیفیت پاسخگویی شود.

   چه‌بسا که عدم تمایل برخی شهروندان به استفاده از حمل‌ونقل عمومی، عدم توجه به کرامت آنان باشد.

   اما در این بین نباید از نقش تک تک شهروندان، به‌ویژه گروه‌های مرجع غافل شد. در همین زمینه و در پایان عرایضم از همه نمایندگان محترم مردم در شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی، مدیران و مسئولان شهری و استانی، چهره‌های شاخص و شناخته شده در شهر، همه افرادی که به هر نحو مورد توجه گروه هایی از شهروندان هستند، از روحانیون معزز، مهندسان، پزشکان، وکلا، معلمان و اساتید، کارآفرینان، صاحبان صنایع و خدمات، تجار و بازاریان و به‌ویژه پدران و مادران، از همه دغدغه‌مندان آینده شهر مشهدمقدس و کودکان این شهر می‌خواهم به این امر اهتمام داشته باشند. اولاً در روز 31 شهریور به عنوان یک اقدام نمادین استفاده خود و همه افراد تحت نفوذشان را از خودروی شخصی به حداقل برسانند و ثانیاً تلاش کنند تا هر روز و هر هفته تعدادی از سفرهای خود را از خودروی شخصی به حمل و نقل همگانی یا مدهای دوچرخه و پیاده منتقل نمایند.

   ان شاء الله با کمک هم و در بازه سه ماهه 31 شهریور (روز بدون خودرو) تا 26 آذر (روز ملی حمل و نقل و رانندگان) و سپس تا 29 دی (روز هوای پاک) بخش قابل توجهی از سفرهای شهری‌مان را به مدهای جایگزین منتقل و تثبیت کرده باشیم.

   در پایان مجدداً فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را گرامی می‌دارم و به روان مطهر شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم، امنیت و سلامت و روح بلند امام امت درود می‌فرستم و برای جانبازان، آزادگان و ایثارگران عزیز آرزوی صحت و سلامت و طول عمر باعزت دارم.
   و السلام علیکم

   تعداد بازدید: 54
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 997    بازدید کنندگان دیروز: 3166    کل بازدید ها : 7,015,129
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد