• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 51
   کد: 215215
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهدمقدس:

   سنددار شدن و تعیین‌تکلیف اراضی حاشیه شهر در اولویت ماست

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهدمقدس گفت: یکی از معضلات اصلی در مشهد، فاقد سند بودن اراضی است که مشکلات هویتی و امنیتی را به‌همراه دارد؛ لذا هویت‌دار و سنددار کردن اراضی به‌عنوان یکی از اولویت‌های کاری کمیسیون شهرسازی و معماری است.
   سنددار شدن و تعیین‌تکلیف اراضی حاشیه شهر در اولویت ماست

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حمید ضمیری با اشاره به موضوع تعیین‌تکلیف اراضی قولنامه‌ای و فاقد سند واقع در حاشیه شهر که در جلسه اخیر کمیسیون شهرسازی و معماری مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود، اظهارکرد: یکی از معضلات اصلی در شهرهای مختلف و از جمله مشهد به‌ویژه در بافت‌های غیررسمی، فاقد سند بودن اراضی است که پیچیدگی‌های مختلفی را بوجود آورده و جدی‌ترین آن، بحث‌های هویتی و امنیتی است.

   وی افزود: براساس همین اهمیت، شورای ششم موضوع هویت‌دار و سنددار کردن اراضی را در اولویت‌کاری خود قرار داده چراکه اگر بتوانیم اراضی دارای سند کنیم، فواید مختلفی دارد؛ مالک زمین شناسایی می‌شود، مالکان می‌توانند نسبت به دریافت وام بازسازی و استحکام‌سازی بنا اقدام کنند و شهرداری بتواند به آنها پاسخگویی نماید.

   ضمیری با بیان اینکه پس از ایجاد هویت، دغدغه اصلی مدیریت شهری، مقاوم‌سازی و پایدارکردن سکونتگاه‌ها در برابر حوادث غیرمترقبه است، گفت: در محلاتی که اراضی آن فاقد سند هستند، عمدتا کیفیت زیست و سرانه‌های خدماتی نیز پایین است و اگر به سمت سنددار کردن املاک برویم، می‌توان سرانه‌ها و فضاهای خدماتی را در تعامل با مالکان تعیین تکلیف و تامین کرد.

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد تصریح کرد: مالکان عمده اراضی در حاشیه شهر که فاقد سند هستند، آستان قدس رضوی، دولت و بخش خصوصی بوده که همه باید برای تعیین تکلیف و سند‌دار کردن پای کار بیایند.

   ضمیری با بیان اینکه شورای ششم نگاه ویژه‌ای به حاشیه شهر دارد و برای هویت‌دار کردن و شناسنامه‌دار کردن اراضی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند، گفت: نشست‌های مشترکی با حضور شورای شهر و شهرداری و آستان قدس رضوی می‌تواند برگزار شود تا به طرح پیشنهادات و راهکارهای تحقق این مهم بپردازیم.

   3 هزار پلاک از اراضی حاشیه شهر سنددار می‌شوند

   صیامی، نماینده دانشگاه بین‌المللی امام‌رضا(ع) در طرح تعیین تکلیف اراضی فاید سند آستان قدس رضوی، اظهارکرد: مساحت اراضی تصرفی متعلق به آستان قدس در شهرک شهید رجایی 276 هکتار، شهرک شهید باهنر 116 هکتار، کوی کارگران سیدی 136 هکتار، محله بهمن و خواجه‌ربیع 172 هکتار و رباط طرق و شهرک طرق 400 هکتار می‌شود؛ این مساحت دربرگیرنده 80 هزار پلاک است.

   وی با بیان اینکه از سال 99 در 5 نقطه از شهر دفاتر تسهیل صدور اسناد را دانشگاه امام‌رضا(ع) ایجاد شده است، گفت: تاکنون از مجموع 80 هزار پلاک، 2 هزار و 844 پلاک برای تعیین تکلیف مراجعه نموده‌اند؛ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک‌ها نیز پای کار هستند.

   صیامی افزود: تا پایان سال جاری 3هزار پلاک از اراضی حاشیه شهر را سنددار می‌کنیم؛ البته تحقق این مهم نیازمند فرهنگسازی قوی در بین ساکنان است. 

   تعداد بازدید: 51
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 279    بازدید کنندگان دیروز: 2482    کل بازدید ها : 7,006,828
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد