• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 104
   کد: 214955
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
   سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد در تشریح پنجمین جلسه علنی شورا مطرح کرد؛

   شورای ششم، پایبند به آرمان‌های انقلاب/ موافقت با تخفیف 20 درصدی بهای بلیط اتوبوس و قطارشهری

   سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: اصلاح مصوبه افزایش 20 درصدی بهای بلیط اتوبوس و قطارشهری در جلسه علنی مطرح شد و براین اساس، این افزایش بهاء در نیمه دوم سال جاری مشمول تخفیف می‌شود.
   لزوم پایبندی به آرمان‌های انقلاب/ موافقت با تخفیف 20 درصدی بهای بلیط اتوبوس و قطارشهری

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، ظهر امروز، دوشنبه، 15 شهریورماه برگزار شد.

   موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد در تشریح این جلسه، اظهارکرد: در آغاز، رئیس شورای شهر با اشاره به برخی مناسبت‌های هفته جاری، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام 17 شهریور، این روز نقطه عطفی در پیروزی و تاریخ انقلاب اسلامی بود.

   وی با تاکید بر لزوم پایبندی به آرمان‌های انقلاب اسلامی، گفت: همانطور که رئیس محترم شورای شهر نیز اشاره داشت، شورای ششم شهر مشهد، به این گفتمان غنی پایبند بوده و خود را ملزم به پیروی از آن می‌داند.

   حاجی‌بگلو با گرامیداشت روز «تعاون» و تاکیدی که در دین اسلام به آن شده است، افزود: در آغاز این جلسه تاکید شد که تعاون محرک بسیار خوبی در بحث اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد مقاومتی از آن جهت اهمیت بسیاری پیدا می‌کند که همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است.

   وی در ادامه گفت: شورای ششم پای‌کار توسعه تعاون بوده و سعی می‌کند که خواسته رهبری، در بحث اقتصاد مقاومتی را محقق نماید.

   حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد در تشریح دستورکارهای این جلسه گفت: در ادامه این جلسه و پس از سخنان رئیس محترم شورای شهر، 3 طرح دوفوریتی در دستورکار قرار گرفت و طرح صدور مجوز استفاده از محل فعالیت با قید دوفوریت، اولین دستورکار این جلسه بود که بررسی شد.

   ** مشروح مذاکرات

   علیزاده، در مذاکرات صورت گرفته برای طرح یاد شده، گفت: آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی تمام مصوبات شورای شهر، به منظور تکریم شهروندانی که به شهرداری مراجعه می‌کنند، امری ضروری است ولی برای طرح این دوفوریتی رعایت نشده است.

   وی افزود: در طرح کنونی باید قید شود، شهروندانی که فرآیندی را پشت سر گذاشته ولی هنوز به مرحله پرداخت نرسیده‌اند نیز مشمول مهلت دوماهه خواهند شد.

   حسامی، عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه خاطرنشان کرد: مفاد مصوبه به اطلاع شهروندان خواهد رسید و نیازی به اطلاع‌رسانی مجدد نیست.

   کریمدادی، رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر نیز گفت: براساس طرح، موارد لحاظ شده شامل تمامی افرادی که پیشتر درخواست خود را در شهرداری ثبت‌کرده‌اند و یا پیش‌پرداخت داده‌اند، خواهند شد.

   حاجی‌بگلو در تشریح طرح فوق گفت: پس از رایزنی‌های چندنفره و تبادل‌نظر اعضای شورای شهر، این طرح دوفوریتی به تصویب رسید و براساس آن، شهرداری مشهد مقدس مکلف شد، مستفاد از نامه مربوطه معاون قضایی امور اقتصادی اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری به اداره کل دادگستری استان خراسان رضوی مبنی بر عدم تسری رأی شماره ۵۸۱۰۷۴۳ مورخ ۰۴/۰۶/۱۳۹۹ دیوان عدالت اداری بر تعطیلی املاک با بهره‌برداری موقت و پیشنهاد کارگروه معاونت قضایی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم مبنی بر طرح موضوع بهره برداری موقت از املاک در کمیسیون ماده ۵ ، نسبت به تهیه طرح‌های موضوعی برای املاک دارای سابقه بهره‌برداری موقت از طریق مشاورین طرح‌های تفصیلی یا ذی صلاح و اخذ تاییدیه این طرح‌ها از کمیسیون ماده ۵ حداکثر تا یکسال پس از ابلاغ قانونی این مصوبه اقدام و اجرای آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ این گونه املاک را در مدت زمان مزبور استمهال نماید.

   سخنگوی شورای شهر مشهد افزود: همچنین شهرداری مجاز است به ‌منظور حمایت از کسب و کارهای شهروندان در شرایط شیوع ویروس کرونا، نسبت به صدور مجوز استفاده مدت معین از محل فعالیت با دریافت حقوقات معوق و جاری براساس ۳۵% ارزش کارشناسی اجاره بها محل فعالیت به صورت سالانه تا زمان اخذ تائیدیه کمیسون ماده ۵ بابت طرح های موضوعی یاد شده اقدام نماید.

   در ادامه، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس اظهارکرد: دومین دستورکار این جلسه نیز طرح نحوه پاسخگویی به درخواست‌های جاری در زمان ابلاغ طرح‌های تفصیلی جدید با قید دوفوریت بود که به تصویب اعضای شورای شهر رسید.

   وی گفت: براساس این مصوبه، شهرداری مشهد مقدس مکلف است، با عنایت به ابلاغ طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب مشهد در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۹ و در دست ابلاغ بودن سایر طرح‌های تفصیلی شهر مشهد مقدس و همچنین مساعدت در اجرای مصوبات شماره ۳۹۹۵/۱۴۰۰/۵/ش مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۳ و ۶۴۴۲/۱۴۰۰/۵/ش مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۹و در راستای تکریم و پاسخگویی به مودیان و شهروندان، به شرح بندها و تبصره‌های زیر اقدام نماید:

   1- در خصوص اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت نقد، اقساط یا تهاتر نسبت به پرداخت بخش یا تمام بدهی خود به شهرداری تا قبل از تاریخ ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط اقدام نموده اند، در صورت درخواست ایشان و تسویه حقوق شهرداری تا دو ماه پس از تاریخ ابلاغ طرح، پاسخگویی براساس ضوابط شهرسازی زمان پرداخت اول صورت پذیرد.

   تبصره1: اشخاص حقوقی دارای قرارداد تهاتر با شهرداری که بستانکاری ثبت‌شده از محل آن در شهرداری قبل از تاریخ ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط باشد، می‌توانند تا دو ماه پس از ابلاغ طرح، براساس شرایط مندرج در قرارداد، نسبت به تهاتر طلب خود با درخواست مجوزهای ساختمانی ثبت‌شده قبل از ابلاغ طرح، وفق ضوابط ملاک عمل شهرسازی قبل از ابلاغ طرح، با پرداخت حداقل 20 درصد آن به صورت نقدی، اقدام نمایند.

   تبصره 2: برای املاک دارای درخواست افزایش ارزش بهره‌برداری اعیان که در بدنه معابر شهری، با عملکرد همخوان با بهره‌برداری مورد درخواست استقرار یافته باشند و دارای رای جریمه از بابت زیربنای اعیان بخش مورد نظر در کمیسیون ماده صد هستند، در صورتی که تا دو ماه پس از ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط نسبت به تعیین تکلیف و تصفیه حساب بدهی خود اقدام نمایند براساس ضوابط شهرسازی قبل از ابلاغ طرح، پاسخگویی لازم صورت پذیرد.

   تبصره ۳: مالکین املاک در مسیری که براساس طرح تفصیلی قبلی و تا قبل از ابلاغ طرح تفصیلی جدید مربوط با شهرداری صلحنامه درخصوص عرصه در مسیر منعقد نموده‌اند، در صورتی که تا دو ماه پس از ابلاغ طرح نسبت به تعیین تکلیف و تسویه بدهی خود اقدام نمایند، براساس ضوابط ملاک عمل قبل از ابلاغ طرح، پاسخگویی لازم صورت پذیرد.

   2- مدت زمان اجرای مصوبات به شماره ۳۹۹۵/۱۴۰۰/۵/ش مورخ ۱۴۰۰/۳/۲۳و ۶۴۴۲/۱۴۰۰/۵/ش مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۹ از پایان شهریور ماه به پایان آبان ماه سال ۱۴۰۰ افزایش یافت.

   3- در صورت جابجایی تراکم در طبقات احداثی قبل از ابلاغ طرح، در حد سطح اشغال مصوب ضابطه طرح تفصیلی پلاک با رعایت حداکثر ارتفاع ۲۷ متر، تراکم جابجا شده در قالب زیربنای بدون پروانه به کمیسیون ماده صد ارجاع گردد.

   4- شهرداری مشهد مقدس موظف است به نحو مقتضی نسبت به اطلاع رسانی مفاد این مصوبه اقدام لازم را به عمل آورد.

    

   حاجی‌بگلو همچنین خاطرنشان کرد: آخرین دستورکار این جلسه نیز به لغو مصوبه شورای شهر درخصوص افزایش 20 درصدی بهای خدمات سازمان اتوبوسرانی و قطارشهری اختصاص یافت.

   ** مشروح مذاکرات:

   حسامی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس پس از موافقت اعضا با دوفوریت طرح یاد شده، گفت: با توجه به درآمدهای سازمانی که براساس آلبوم بودجه پیش‌بینی شده، پیشنهاد می‌شود که اعضای شورای شهر با افزایش 20 درصدی موافقت کنند ولی به منظور کاهش فشار مالی حاصل از این افزایش به شهروندان، مبلغ افزوده شده به آنها تخفیف داده شود.

   وی افزود: براساس این مصوبه، پایه افزایش 20 درصدی بهای خدمات اتوبوس و قطارشهری در سال 1401 مبالغ 900 و 1200 تومان می‌شود؛ طبق قانون سقف افزایش بهای خدمات ناوگان حمل‌ونقل عمومی، سالانه 20 الی 22 درصد است.

   در ادامه رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در مخالفت با پیشنهاد یاد شده، اظهارکرد: به تصویب این پیشنهاد، سال آینده شهروندان با افزایش 44 درصدی بهای حمل‌ونقل عمومی روبرو می‌شوند که مسائل اجتماعی خاص خود را به‌همراه دارد.

   فرهمندی با بیان اینکه افزایش 20 درصدی بهای خدمات اتوبوسرانی و قطارشهری در بودجه سال 1400 شهرداری پیش‌بینی نشده است، گفت: اگر این افزایش را لغو کنیم، تغییری در بودجه امسال این دو سازمان نخواهیم داشت.

   وی در ادامه افزود: سالانه 520 میلیاردتومان به سازمان‌های اتوبوسرانی و قطارشهری یارانه می‌دهیم و حال کاهش 18 میلیاردتومانی از این محل درآمدی، قابل توجه نیست.

   فرهمندی با بیان اینکه عمده مسافران اتوبوس، ساکنان مناطق کم‌برخوردار شهر هستند، تصریح کرد: رویکرد شورای ششم، کم به مردم جامعه، به‌ویژه ساکنان حاشیه شهر است؛ افزایش 20 درصدی ممکن است که برای شهرداری عدد قابل توجهی نباشد ولی زندگی شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   وی خاطرنشان کرد: کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک به‌دنبال تشویق شهروندان به استفاده از حمل‌ونقل همگانی است و لذا مخالف افزایش 20 درصدی بهای خدمات هستیم.

   کاظمی، معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد هم با بیان اینکه عدم افزایش بهای خدمات اتوبوس و قطارشهری در 4 سال آینده اثرگذار است و بار مالی 147 میلیاردتومانی برای شهرداری مشهد دارد، گفت: شهروندان به‌دنبال دریافت خدمات باکیفیت و کاهش سرفاصله زمانی هستند؛ بهای خدمات و نرخ بلیط جزو اولویت‌های آخر آنهاست و عدم افزایش بها، کیفیت خدمات‌رسانی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

   وی افزود: هزینه تمام‌شده هر سفر با اتوبوس و قطارشهری حدود 4 هزارتومان است و درحال حاضر شهروندان کمتر از 25 درصد آن را پرداخت می‌کنند.

   سلیمی در دفاع از پیشنهاد تخفیف 20 درصدی بهای خدمات اتوبوسرانی و قطارشهری گفت: شهرداری مشهد باید به‌دنبال پیش‌بینی راه‌های کسب درآمد باشد و نگاه درآمدی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی حاکم نکند.

   موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز با بیان اینکه وضعیت شهرداری مشهد برای همگان روشن است، اظهارکرد: اداره شهر مستلزم بودجه است؛ برخی افزایش‌ها ضروری است البته شهرداری نیز باید در مسائل جاری خود صرفه‌جویی کند.

   سخنگوی شورای شهر مشهد در پایان گفت: سرانجام در این جلسه، پیشنهاد رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، مبنی بر تخفیف 20 درصدی بهای خدمات ناوگان اتوبوسرانی و قطارشهری تا پایان سال به تصویب رسید.

   تعداد بازدید: 104
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 959    بازدید کنندگان دیروز: 2073    کل بازدید ها : 7,344,382
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد