• سه شنبه،05 بهمن 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 109
   کد: 214770
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶
   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد؛

   لزوم محوریت مردم در سند چشم‌انداز بیست ساله شهر و برنامه میان مدت شهرداری مشهدالرضا(ع)

   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد ضمن تاکید بر لزوم محوریت مردم در سند چشم‌انداز بیست ساله شهر و برنامه میان مدت شهرداری مشهدالرضا(ع)، از آغاز اقدامات لازم برای تدوین این برنامه‌ها خبر داد.
   لزوم محوریت مردم در سند چشم‌انداز بیست ساله شهر و برنامه میان مدت شهرداری مشهدالرضا(ع)

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، حسین حسامی در این خصوص گفت: یکی از سیاست‌های اصلی شورای ششم تعریف پروژه‌های محلی، منطقه‌ای و شهری بر اساس نیازها و اولویت‌های مردم است. نگاه و برنامه اعضای شورای ششم که به عنوان نمایندگان و وکلای مردم در مدیریت شهری حضور دارند، در خصوص پروژه‌های در جریان این است که با توجه به آن که بخشی از آنها اجرایی شده و پیشرفت فیزیکی داشته باید در اسرع وقت به اتمام برسد و در پی آن هستیم با حمایت از این پروژه ها، تامین اعتبار و رفع مسائل موجود توسط شهرداری، تکمیل پروژه‌ها را سرعت ببخشیم.

   وی در خصوص تعریف پروژه‌های جدید اظهار کرد: در این باره باید اولویت‌سنجی و نیازسنجی مردمی انجام شود. به هر حال باتوجه به منابع محدود شهرداری، مدیریت هزینه‌ها در پروژه‌ها بسیار مهم است. هرچه پروژه دیرتر تمام شود هزینه‌های آن برای شهر و مردم چند برابر خواهد شد؛ لذا باید برای آغاز پروژه‌های جدید اولویت‌سنجی و نیازسنجی مردمی ‌ انجام شود و به دنبال نیازهای اصلی مردم باشیم.

   حسامی ادامه داد: در این خصوص، کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد قصد دارد سامانه و نظام اولویت سنجی پروژه‌ها را برای اولین بار تدوین و طراحی کند و در قالب آن شهرداری موظف خواهد بود نظرسنجی‌های مردمی در سطوح مختلف عمرانی و پروژه‌های مختلف شهری را احصا کرده و اولویت‌بندی پروژه‌های تعریف شده بر اساس همین نظرسنجی‌ها انجام شود. به عنوان مثال در حوزه پروژه‌های محلی با استفاده از ساختارهای اجتماعی موجود مانند شوراهای اجتماعی محلات، مساجد، پایگاه‌های بسیج، سمن‌ها و... باید در هر مرحله از خود مردم سوال بپرسیم که نیاز آنها چیست و خود مردم تشخیص بدهند که اولویت اجرای پروژه‌ها در حوزه های مختلف عمرانی، خدماتی، اجتماعی و فرهنگی چیست؟

   به گفته وی، در سطوح بالاتر منطقه‌ای و شهری نیز باید چنین اتفاقی رخ بدهد البته در آن سطوح با استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان شهری، ملی و دانشگاهی باید به جمع‌بندی برسیم.

   رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر، در خصوص پیوست‌های مطالعاتی پروژه‌های عمرانی گفت: در نظام جدید اجرای پروژه‌ها همانگونه که در شهرهای پیشرفته جهان اجرا می‌شود موضوعاتی مانند فرهنگ، اقتصاد و محیط زیست، دیگر تنها یک پیوست پروژه نبوده و در اصل مطالعات به عنوان یک فصل مستقل مطالعه شده و جزء اصلی پروژه قرار می‌گیرد. باید به عنوان یکی از فازهای اصلی پروژه به این موضوعات نگاه کنیم و سپس به تعریف سایر گام‌های اجرایی و فنی پروژه بپردازیم.

   حسامی اظهار کرد: در جلسه اخیر کمیسیون تلفیق، با حضور رؤسای مختلف کمیسیون‌های تخصصی و مدیران شهرداری موضوع برنامه عملیاتی میان مدت ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴ مطرح شد. در تدوین برنامه عملیاتی اسنادی مانند سند چشم‌انداز، مطالعات ملی و منطقه‌ای، طرح‌های جامع و تفصیلی مورد توجه قرار می‌گیرد و نکته جالب توجه آن که مشهد نخستین کلانشهر کشور است پس از ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب به تدوین برنامه میان مدت پرداخته است. بیانیه گام دوم نیز یکی از اسناد بسیار مهم مد نظر ما است و همچنین سیاست‌های کلان شورای اسلامی شهر از دیگر موضوعاتی است که بر سند چشم انداز و برنامه میان مدت شهرداری اثرگذار است.

   وی خاطرنشان کرد: این کمیسیون در سال ابتدایی فعالیت خود در دوره ششم با ترافیک کاری بالایی مواجه است، چراکه چند کار سنگین از جمله تدوین بودجه سالیانه، برنامه میان مدت چهار ساله و طراحی و تدوین سند چشم‌‎انداز ۲۰ ساله شهر مشهدالرضا(ع) است لذا در نظر داریم در این دوره برای تدوین سند چشم انداز ۲۰ ساله مشهد ۱۴۲۴ یک کمیسیون ویژه تشکیل شود.

    

   تعداد بازدید: 109
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 3088    بازدید کنندگان دیروز: 3356    کل بازدید ها : 7,334,592
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد