• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۴
   تعداد بازدید: 77
   کد: 214334
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور صد و چهلمین جلسه علنی:

   شهرداری مشهد نه تنها ابر بدهکار نیست بلکه شرایط بسیار مناسبی از نظر منابع بالقوه و میزان بدهی‌ها دارد

   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد در پاسخ به شائبه‌های مطرح شده در خصوص بدهی‌های کلان شهرداری مشهد ضمن بیان ادله کارشناسی تاکید کرد که در پایان دوره پنجم، واقعیت اعتبارات و بدهی‌های شهرداری بسیار مناسب است.
   شهرداری مشهد نه تنها ابر بدهکار نیست بلکه شرایط بسیار مناسبی از نظر منابع بالقوه و میزان بدهی‌ها دارد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، متن کامل نطق پیش از دستور محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد در زیر آمده است:

   به همه مردم ایران به ویژه مردم خوزستان و سیستان و بلوچستان و… که در امور عادی زندگی دچار مشکلات فراوان هستند درود می‌فرستم. مسئولین کشور باید برای تامین شرایط مطلوب زندگی شهروندان تلاش و اهتمام بیشتری به خرج دهند.

   اخیرا انتقاداتی درخصوص بدهی‌های شهر مشهد با واژه‌هایی مانند شهر بدهکار یا ابربدهکار مطرح شده است. در متون نظری مالی و گردشگری، موضوع تطابق در دو بخش مطرح می‌شود؛ اول در حوزه گزارشگری مالی که تاکید دارد باید هزینه‌های مالی یک دوره با درآمدهای همان دوره مقایسه شود و موضوع مبنای تعهدی در حسابداری که در گزارشهای مالی دیده می شود ناظر بر همین نکته است. همچنین تطابق در موضوع تامین مالی نیز مطرح می‌شود. بر این اساس، از جهت رعایت عدالت و صرفه و صلاح سازمان یا بنگاه بهتر است تأمین منابع برای نیازهای کوتاه‌مدت و هزینه‌های جاری حتی‌المقدور از طریق درآمدهای جاری انجام شود و یا در صورت کمبود درآمد و تقدم و تاخر تحقق درآمدها و هزینه ها که امری طبیعی است(چراکه عموما هزینه ها مدام و مستمر بابد پرداخت ‌شود اما درآمدها در سه‌ماهه‌ی دوم یا سوم ممکن است محقق شود)؛ برای تامین کمبود نقدینگی بهترین‌حالت این است که از بدهی های کوتاه مدت استفاده و در همان دوره یا حداکثر یک سال بعد از تاریخ ترازنامه نیز تسویه شود.

   اما برای پروژه های سرمایه ای با عمر مفید طولانی، بهترین حالت از نظر صرفه و صلاح سازمان استفاده از بدهی‌های بلند مدت است که انواع و اقسام آن در بازارهای مالی وجود داشته و شهرداری‌ها از آنها بهره می برند، از جمله تسهیلات بلند مدت بانکی و انواع اوراق از جمله اوراق مشارکت. بنابراین ایجاد بدهی بلند مدت در شرایط تورمی و انجام پروژه‌های سرمایه‌گذاری کاری کاملاً به صرفه و صلاح شهر و شهروندان است چرا که پروژه‌های عمرانی و سرمایه با منابع مالی بلند مدت تامین مالی و اجرا می شود.
   کاهش نرخ بهره موثر
   امروز و در شرایطی که تورم متوسط در این سال‌ها بیش از ۳۰ درصد بوده، در این دوره مدیریت شهری تامین مالی با نرخ موثر ۲۳ درصد و تامین مالی اوراق در بدترین حالت با ۲۵ درصد بود. از افتخارات ما در این دوره آن بوده که نرخ تامین مالی موثر را دو تا سه درصد کاهش دادیم چرا که در ابتدای دوره نرخ موثر ۲۶ درصد بود اما آخرین مذاکره ما با یکی از شرکت های تامین سرمایه برای تامین مالی، نرخ ۲۲.۶ درصد بوده است. نکته مهم آن است که هر یک درصد کاهش در این بخش سبب می‌شود در سال ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان به نفع مدیریت شهری و منافع شهر صرفه‌جویی شود. پس موضوع ایجاد بدهی کاملاً علمی و حساب شده بوده است. درهر صورت در چند بخش نکاتی را جهت اطلاع شهروندان عزیز و اعضای منتخب شورای ششم عرض می‌کنم.
   وضعیت بدهی‌های بلند مدت
   ۱- ما از دوره سوم یک بدهی ارزی ۲۰۶ میلیون دلاری برای تامین مالی خط دو پروژه قطار شهری به ارث مانده است که البته در زمان خود کار بسیار خوبی بوده است. در آن دوران نرخ ارز ۳۲۰۰ تومان بوده اما بانک هایی که تامین مالی را برای ما انجام داده اند امروز ادعا دارند باید به نرخ روز تسویه شود. در دوره فعلی با پیگیری و انجام حساب شده و کار کارشناسی به دنبال استمهال این بدهی و تعویق اقساط بازپرداخت آن بودیم. اعتقاد ما بر آن است که منابع موردنیاز پروژه‌های زیربنای شهر مشهد به عنوان یک شهر ملی و بین المللی باید در سطح ملی دیده شود چرا که همه مردم کشور و بسیاری از مسلمانان جهان از این شهر و خدمات آن بهره می‌برند لذا نباید تامین منابع آن تنها محدود به پرداخت عوارض شهروندان مشهدی باشد.

   در آخرین تراز نامه‌ای که از وضعیت بدهی ها وصول شده جدیدترین رقم بدهی با احتساب سودهای آن حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است. از این مبلغ بدهی های بلندمدت حوزه اقتصادی به حدود ۹ هزار میلیارد تومان رسیده که برای پروژه های سرمایه ای اخذ شده و چیزی حدود ۲ هزار میلیارد تومان نیز در حوزه مالی و تامین مالی کوتاه مدت تامین شده است.
   این در حالی است که ما در بدهی های حوزه اقتصادی وجه نقد استفاده نشده از محل اوراق فروش رفته به مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان وجود دارد و علاوه بر آن هزار میلیارد تومان بدهی سهم دولت در بازپرداخت اوراق را باید از مجموع بدهی بلندمدت کسر کنیم.

   علاوه بر این اوراق درحال فروش جدید که هنوز وجه آنها به دست شهرداری نرسیده و در دوره جدید تحویل ولی هزینه سود و کارمزد آن در بدهی‌ها لحاظ شد را باید از مجموعه بدهی کم کنیم که در این صورت خالص بدهی شهرداری در دوره پنجم حدود ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

   همچنین در سال گذشته پیش بینی شده بود تا از محل واگذاری دارایی‌های مالی حدود ۳ هزار میلیارد تومان از بدهی ها باز پرداخت شود اما به دلیل رعایت صرفه و صلاح شهر و شهروندان این کار انجام نشد چرا که میبایست دارایی‌ها را با نرخ ۱۸ درصد به فروش می رساندیم اما با توجه به تورم این اقدام می‌تواند در سال‌های بعد و با نرخ بالاتری انجام شود.

   ۲- منابع اقتصادی و اموال در اختیار برای واگذاری: در حوزه اقتصادی وضع منابع در اختیار مطلوب است. با اطمینان می توان گفت منابع قابل واگذاری از جمله ۵ هزار میلیارد تومان در بودجه امسال از پروژه‌های مشارکتی در اختیار شهرداری قرار گرفته که ارزش کارشناسی آن نیز قدیمی است. همچنین تملک‌هایی که با اخذ سرانه های خدماتی ورود به محدوده انجام شده یا درحال انجام است. ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تاکنون و ۴۳۰۰ میلیارد تومان مطالبات دولتی نیز باید به این ارقام اضافه شود. در واقع ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع بالقوه برای واگذاری و فروش در اختیار شهرداری مشهد است.

   ۳- اخذ وام کمتر از مجوز
   یک اظهار نظر غیرکارشناسی و گاها عوام‌پسند به تازگی در فضای رسانه‌ای مشهد مطرح شده این است که مدیریت شهری در روزهای پایانی کار خود به سرعت در پی اخذ وام های کلان برای بدهکار کردن شورای ششم است. این اظهار نظر بسیار عجیب، اسفناک و دردآور است.

   در صفحه ۲۷ کتاب خلاصه بودجه شهرداری دو هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان در سال جاری برای تامین منابع شهری از محل استقراض پیش‌بینی شده. اگر نسبت زمانی را درنظر بگیریم ما از ابتدای سال تا امروز باید نزدیک به ۸۵۰ میلیارد تومان وام اخذ می‌شود اما آخرین آمار ما تا امروز بیانگر آن است که فقط ۶۰۰ میلیارد تومان وام توسط شهرداری اخذ شده است. پس این اظهارنظر از کجا و با چه هدفی بوده؟

   ۴- در حوزه اقتصادی نزدیک در این دوره به سه هزار میلیارد تومان پروژه جدید مشارکتی تعریف شد و نیز قریب به ۳۲ پروژه راکد در شهر که هزینه‌های بسیار زیادی برای شهر و شهروندان و مدیریت شهرداری ایجاد کرده بود تعیین تکلیف شد و با تلاش‌های کارگروه تسهیل و جناب آقای نوروزی که دقت فراوان و سنگ تمام گذاشتند این پروژه‌ها به سرانجام رسید. این اتفاق یکی از افتخارات دوره پنجم شورا قلمداد می‌شود.

   درنهایت با اقتباس از کلام گهربار حضرت امام(ره) عرض می‌کنم با دلی آرام و قلبی مطمئن امانتی را که توسط مردم شهر مشهد به ما واگذار شده بود به منتخبین دوره بعد واگذار می کنیم.

   امیدواریم اگر کوتاهی و قصوری در کار ما بوده که نتوانستیم دین خود را برای امانتداری مردم درست ادا کنیم ما را ببخشند. اما به طور کلی بابت عملکرد خود نگرانی نداریم چراکه شرایط امروز شهر و مدیریت شهری مطلوب است و ما در کار خود کم کاری نکردیم. ما نه بی‌تفاوت و نه به دنبال منافع فردی و شخصی و جناحی در تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات بودیم.

   ۵- حسرت کارهای ناتمام
   اگر نتوانستیم در برخی موضوعات که در لیست امید به آنها وعده داده بودیم موفق عمل کنیم و از سر ناتوانی یا قصد نبود بلکه به دلیل محدودیت های ایجاد شده در اختیارات و حوزه عمل شورا.
   ای کاش می توانستیم چند پروژه عمده مشارکتی که در این دوره تصویب شد اما جلوی آن را گرفتند را به سرانجام برسانیم و همچنین شرایط اقتصاد جهانی سبب شد ما به برخی اهداف خود از جمله پروژه ۲۰۰ میلیون یورویی با مشارکت خارجی برای دستگاه زباله سوز که به دلایل تحریم های بین المللی متوقف شد یا پروژه مشارکتی پارک خورشید که توسط نهادهای نظارتی متوقف شد اما برای شهر، اقامت زائران و گردشگران می‌توانست بسیار موثر باشد و نیز برخی پروژه‌‌های دیگر در حوزه برنامه‌ریزی و کنترل که کامل شده است. انشالله دوستان دوره ششمین پروژه ها را پیگیری کنند.
   وی آخرین نطق خود در شورای پنجم را با اشعاری از مولانا به پایان برد...
    
   ما در ره عشق تو اسیران بلاییم
   کس نیست چنین عاشق بیچاره که ماییم
    
   بر ما نظری کن که در این شهر غریبیم
   بر ما کرمی کن که در این شهر گداییم
    
   زهدی نه که در کنج مناجات نشینیم
   وجدی نه که در گرد خرابات برآییم
    
   نه اهل صلاحیم و نه مستان خرابیم
   اینجا نه و آنجا نه که گوییم کجاییم
    
   حلاج وشانیم که از دار نترسیم
   مجنون صفتانیم که در عشق خداییم
    
   ترسیدن ما هم چو از بیم بلا بود
   اکنون ز چه ترسیم که در عین بلاییم
    
   ما را به تو سریست که کس محرم آن نیست
   گر سر برود سر تو با کس نگشاییم
    
   ما را نه غم دوزخ و نه حرص بهشت است
   بردار ز رخ پرده که مشتاق لقاییم
    
   دریاب دل شمس خدا مفتخر تبریز
   رحم آر که ما سوخته‌ی داغ خداییم 

   کلید واژه ها: بدهی - شورای شهر - مشهد - ودیعی -
   تعداد بازدید: 77
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 827    بازدید کنندگان دیروز: 1822    کل بازدید ها : 6,919,845
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد