• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 70
   کد: 214329
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در آغاز صد و چهلمین جسه علنی:

   برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار در آینده باید امروز درجهت حل مشکلات مردم اقدام کرد

   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بر لزوم ریشه یابی دلایل نارضایتی عموم مردم از وضعیت کشور و ناامیدی ایشان نسبت به آینده به منظور پیشگیری از اتفاقات ناگوار تاکید کرد.
   برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار در آینده باید امروز درجهت حل مشکلات مردم اقدام کرد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، حمیدرضا موحدی‌زاده در آغاز صد و چهلمین صحن علنی شورا ضمن تبریک میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام حدیثی از ایشان نقل کرد که می‌فرمایند ظالم، کمک‌رسان به ظالم و کسی که شاهد ظلم هست و سکوت میکند هرسه در این گناه شریک هستند.

   وی در این باره توضیح داد: پس کسی که شاهد ظلم باشد و سکوت میکند با ظالم تفاوتی ندارد. ظلم به بندگان خدا در رده حق الناس قلمداد می شود و تا زمانی که رضایت بنده اخذ نشود خدا از آن گناه عبور نخواهد کرد لذا نباید به ظالم کمک کرد و تا حد امکان نباید سکوت کرد.
   لزوم انصاف در استفاده از قدرت
   نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در روزهای پایانی دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد قرار داریم و خداوند در سوره آل عمران با اشاره به آنکه روزگار در گردش است به دست به دست شدن و چرخش قدرت اشاره دارد و بر آن مهم تاکید دارد که گروه های مختلف تحت سنجش هستند از این باب که قدرت را چگونه بدست آورده چگونه از آن استفاده کرده و چگونه با امانت داری به دیگران تحویل می دهند. اشاره به آنکه خداوند ظالمین را دوست ندارد مبین این نکته است که انسان ها دارای ظرفیت های محدود هستند و برخی از ما وقتی به قدرت می رسیم ارزش‌هایی که پیش از این به آنها مقید بوده‌ایم را زیر پا می‌گذاریم. اینگونه ظلم کردن به بندگان برای اهل قدرت عادی سازی شده و حتی به توجیه ظلم خود مبادرت می‌کنند.
   عملکرد مطلوب شورای پنجم
   موحدی‌زاده ادامه داد: ۴ سال قبل و در چنین ایامی با رای گسترده مردم و مشارکت بیش از ۶۰ درصدی، شورای پنجم روی کار آمد و مدیریت دومین کلانشهر کشور در اختیار منخصصین و گروهی قرار گرفت که به لیست امید مشهور شد. در این چهار سال تلاش بسیاری داشتیم به شعارها و وعده های خود در زمان انتخابات جامه عمل بپوشانیم. در طی چندین نوبت نظرسنجی های علمی و کارشناسی که توسط دانشگاه فردوسی مشهد و در بین جامعه آماری قابل توجهی از شهروندان انجام شد رضایت کارشناسان و نخبگان شهر از عملکرد مدیریت شهری پنجم مناسب بود اما نظرسنجی از شهروندان عادی نشان از آن داشت که ما در اطلاع ‌سانی از عملکرد و فعالیت خود به خوبی عمل نکردیم و رضایت شهروندان از سطح رضایت نخبگان شهر کمتر بود.
   ما قبل از انتخابات با برنامه به عرصه رقابت آمدیم و با شناخت مشکلات و چالش‌های مدیریت شهری در همه بخش های تحت حیطه و وظیفه شهرداری به بیان راهکارهای پیشنهادی پرداخته بودیم.

   به گفته وی، این مطالعات در همان ماه های اول با کار کارشناسی و مطالعات دقیق تبدیل به یک برنامه عملیاتی(1397-1400) چهار ساله شده و همین برنامه تبدیل به مسیر راه در شهرداری مشهد شد. در این برنامه همه سرانه‌ها و شاخص‌ها در همه زمینه‌های مدیریت شهری به وضوح بیان شده و مشخص است که ما شهر را در چه وضعیتی تحویل گرفتیم و هدف ما برای مدیریت شهری در طول این چهار سال گذشته چه بوده است.
   اهداف و برنامه‌ها
   نایب رئیس شورای شهر مشهد همچنین افزود: یکی از اهداف مهم برنامه عملیاتی ما تقویت حوزه گفتمان شهری بود که رای بالای مردم نشان از آن داشت که این نیاز به درستی سنجش شده و غالب رای دهندگان با درک این نیاز به ما رای دادند. همچنین شعار شهر امید و زندگی نیز با استنباط این وضعیت که شهر مشهد از نظر امید به زندگی در شرایط مطلوبی قرار ندارد در انتخابات 1396 مطرح شد و شهروندان به ویژه جوانان جواب این شعار و برنامه را با رای قاطع خود دادند.

   موحدی‌زاده تصریح کرد: ما مشهد را شهر فرصت ها که می‌تواند برای همه سود آفرین باشد لقب دادیم تا همه انگیزه تلاش و فعالیت بیشتر داشته باشند. از طرفی هویت شهر را به طور منشوری تعریف کردیم و با تاکید بر اینکه فلسفه اساسی شهر مشهد وجود بارگاه امام رضا علیه السلام به عنوان یک نقطه کانونی است که کسی در آن مناقشه و تردیدی ندارد اما در اضلاع آن موضوعات فرهنگی و هنری، ادبیات و تاریخ، تفریح و گردشگری نیز جای داشت. هرچند گاهی از جانب برخی متهم به آن شدیم که به دنبال هویت زدایی مذهبی از مشهد و تبدیل آن به شهر گردشگری هستیم.

   وی ادامه داد: امروز و پس از چهار سال خدمت به شهر تنها در یک نمونه عملکرد و با همت و مدیریت کمیسیون ویژه توس، با ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی و فضای فرهنگی و تاریخی شهر توس به شرایط بسیار مناسبی تبدیل شده و می توانیم با افتخار در این فضا از اهل ادبیات و فرهنگ دوستان و گردشگران ایرانی و خارجی پذیرایی کنیم. در حوزه اقتصادی نیز به ابتکار و تلاش بی وقفه کمیسیون اقتصادی و در راس آن آقایان نوروزی و ودیعی شرایط سرمایه‌گذاری در مشهد بهبود یافت و با رفع مشکلات و گره‌های پروژه های مشارکتی و سرمایه گذاری پس زمینه برای حضور سرمایه گذاران و رونق اقتصادی شهر و تامین معیشت شهروندان مهیا شد.
   اصل برنامه محوری
   وی افزود: به هر حال از ارکان موفقیت ما در ۴ سال گذشته وجود همین برنامه بود و الگویی که می دانستیم شهر هر ساله باید در چه شاخص هایی و چند درصد پیشرفت داشته باشد. تامین و تجهیز منابع مالی، استفاده از فرصت‌های اقتصادی، قوانین بودجه ای و کشوری مواردی از این دست در برنامه ها پیش بینی شده بود و با ابتکار عمل و مدیریت به جا و منطقی مدیران شهرداری و شورا این برنامه ها گام به گام عملیاتی شد. با همین روش و طی دو سال اول فعالیت توانستیم چند هزار میلیارد تومان از بدهی‌های معوق شهرداری را تسویه کرده و در طی ۴ سال فعالیت شورای پنجم بیشترین رقم تامین مالی در تاریخ مدیریت شهری مشهد را برای این شهر و مردمش به ارمغان آوردیم.

   وی خاطرنشان کرد: در این مدت، تهدیداتی نیز روبرو شدیم که از جمله مهمترین آنها بحث تحریم‌های بین‌المللی کشور بود که فضای کاری شهرداری مشهد را نیز تحت تاثیر خود قرار داده بود. سختی کار آنجا مشخص می‌شود که ما تنها برای تامین لوازم و تجهیزات قطار شهری با وجود آنکه در تنظیم بودجه ها انعطاف و چابکی لازم را به خرج می‌دادیم اما مشکلات فراوانی گریبان این پروژه ملی و پراهمیت را گرفته بود. به مجموعه تهدیدهای ریز و درشت نیز تهدید کرونا و محدودیت بی‌سابقه در فعالیت‌ها، خدمات و کسب درآمدها را اضافه کنید. دیگر تهدید کلان شهر مشهد ناامیدی شهروندان از جمله سرمایه‌گذاران و چهره‌های فرهنگی و هنری و کوچ از مشهد بود.

   به گفته نایب رئیس شورای شهر مشهد، اعتراضات کمابیش در جامعه وجود داشته و خاطرمان هست در ابتدایی ترین ماه های روی کار آمدن شورای پنجم و دولت فعلی اجتماع گروهی از شهروندان در میدان شهدا در اعتارض به گرانی و بیکاری بر علیع دولت شعار دادند و بعد در سطح کشور منتشر شد و هنوز هم ادامه دارد و به ابتکار گروه خاصی چه تبعاتی به دنبال داشت. همان زمان ما گفتیم که این مقوله ای نیست که تنها متوجه این دولت و یک گروه و جناح باشد و اگر به خواسته های مردم توجه نشود کم‌کم گسترش بیشتری پیدا خواهد کرد و امروز می‌بینیم که در اعتراضات فعلی دیگر سخنی از دولت در میان نیست و هدف اعتراضات و شعار ها بزرگتر از دولت است.

   موحدی‌زاده همچنین در باب کرونا گفت: امروز همه مدیران و کارشناسان و صاحب نظران بر این واقعیت اذعان دارند که تنها راه مقابله با شیوع بیماری و ریشه کن کردن آن در جامعه واکسیناسیون سراسری است. در باب واکسن نیز به نظر می‌رسد از هر کجای جهان با هر اسم و عنوانی که تهیه شود تفاوتی نمی‌کند و مهم سرعت در تامین واکسن و واکسیناسیون آحاد جامعه است. موضوعی که امروز سرعت بسیار پایین آن جامعه را با تهدید های فراوانی مواجه ساخته است. هرچند دولت فعلی تلاش و امید بسیار داشت که با تکمیل واکسیناسیون کار انتقال به دولت جدید را نهایی کند اما به دلایل مختلف که جای بحث آنها نیست این مهم محقق نشد اما آنچه لازم و باید است آنکه با توجه به در پیش بودن ایام محرم و صفر و احتمال ایجاد تجمعات مذهبی باید در اجرای واکسیناسیون سرعت عمل بیشتری به خرج داد.

   نایب رئیس شورای شهر مشهد در ادامه گفت: کتمان پذیر نیست که در عملکرد خود نقاط ضعفی نیز داشته‌ایم و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که در عملکرد خود صد در صد موفق است. به هر حال ما با جامعه‌ای متنوع از نظر فکری و عقیدتی فرهنگی سلیقه ای مواجهیم که دارای خواسته های متنوع هستند و هر گونه رفتار کنیم با وجود آن که رضایت گروه‌های تامین شود حتماً گروه‌هایی نیز نا راضی خواهند بود. یکی از نقاط ضعف عمده ما اطلاع‌رسانی از اقدامات و فعالیت‌های در دست اجرا و به نتیجه رسیده به عموم مردم به ویژه ساکنان مناطق کم برخوردار بود. هرچند با همت و تلاش شبانه روزی اعضا و ارتباط مستمر ایشان با مردم و حضور وقت و بی‌وقت در بین مردم و محلات همه تلاش خود را بر این داشتیم تا شنوای حرف و خواست مردم بوده و کارها و اقدامات خود را به اطلاع ایشان برسانیم.

   وی ادامه داد: دیگر نقطه ضعف ما نحوه برخورد با منتقدان بود. هر چند گاهی یک سیاست درست در برخورد با منتقدان سکوت است اما اگر این سکوت استمرار یابد نشان از ضعف بی اعتنایی به آنان و بدون پاسخ بودن قلمداد می شود به ویژه در برخورد با منتقدانی که خارج از گروه و سلیقه سیاسی ما بودند. ما به این اصل معتقدیم که همیشه حقیقت را و ضعف واقعی خود را باید در کلام و نگاه مخالف جستجو کنیم از این رو نقد منصفانه و کارشناسی گروه‌ها و جناح‌های مخالف و مقابل ما برای ما بسیار مهم و ارزشمند بود.

   به گفته موحدی‌زاده، برای این مهم ما برنامه‌های سلسله واری را از جمله برنامه‌های فضیلت شنیدن با حضور گروه‌ها، سلایق و تفکرات مخالف خود ترتیب دادیم تا این افراد و سلایق به بیان نظرات خود در خصوص عملکرد ما بپردازند. اما برخی اقدامات در مخالفت با ما شان جامعه و نظام را زیر سوال برد از جمله تجمعاتی که در مخالفت با طرح بی آر تی خیابان های منتهی به حرم شکل گرفت و با تخریب مسیر ویژه اتوبوس به نوعی اقتدار نظام و دولت را زیر سوال بردند.

   نایب رئیس شورای شهر مشهد همچنین بیان کرد: یکی از برنامه‌های مهم ما در سالهای پیش رو بررسی نقاط ضعف کاری خود و انجام کار کارشناسی برای رسیدن به دلایل اصولی و منطقی و تلاش برای برطرف کردن آنها خواهد بود.همچنین اگر همچنان به این اصل معتقد باشیم که پایگاه اصلی نظام جمهوری اسلامی مردم هستند و عدم مشارکت آنها در انتخابات معیار خوبی برای سنجش امید و اعتماد ایشان به نظام و آینده کشور است، با توجه به عدم مشارکت قریب به دو سوم شهروندان در کلانشهرهای کشور در انتخابات گذشته و آمار بی سابقه آرای باطله، نباید از کنار این مشکل بی تفاوت عبور کرده و این آمار بالای مردم را به حال خود در ناامیدی رها کنیم. بی اعتنایی به این وضعیت سبب اتفاقات هولناک تری در آینده خواهد شد.

   موحدی‌زاده در پایان گفت: تنها در شهر مشهد ۲۲۰ هزار رای سفید به صندوق ریخته شده که با آرای بالای اعضای شورا در دور پنجم برابری می کند و از بیشترین رای نمایندگان شورای مشهد در ادوار گذشته و شورای اسن دوره نیز بیشتر است. این مشکل بزرگ باید ریشه‌‎شناسی شود حتی برای طیف اصلاح طلب که در انتخابات گذشته ۱۰ نفر از نیروهای خود را که ثبت‌نام نکردند از دست داد و تنها با ۵ نفر موثر در عرصه رقابت حاضر شد. نمی‌توان از این واقعیت به راحتی عبور کرد که ۲۲۰ هزار رأی سفید آن گونه که در ۴ سال گذشته به ما رای دادند اگر از مسائل اصلی کشور ناامید نشده بودند و نامی از نمایندگان ما در عرصه رقابت می دیدند دوباره حماسه چهار سال گذشته را می‌توانستند تکرار کنند.

    

    

    

    


    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد - موحدی زاده -
   تعداد بازدید: 70
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 703    بازدید کنندگان دیروز: 1822    کل بازدید ها : 6,919,721
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد