• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 48
   کد: 214301
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد مطرح کرد:

   تلاش 4 ساله شورای پنجم برای استقرار انضباط مالی در شهرداری

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: شورای پنجم 4 سال تلاش کرد که انضباط مالی به مدیریت شهری حاکم گردد و گزارش حسابرسان، مورد به مورد بررسی شد؛ امیدواریم در آینده گزارش‌های تفریغی داشته باشیم که بندها و تبصره‌های کمتری داشته باشد و شاهد انضباط مالی بیشتری در مجموعه شهرداری مشهد باشیم.
   تلاش 4 ساله شورای پنجم برای استقرار انضباط مالی در شهرداری

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، بتول گندمی با اشاره به تفریغ بودجه سال 99 شهرداری مشهد که در جلسه اخیر شورای شهر به تصویب رسید، اظهارکرد: از ابتدای فعالیت شورای پنجم، کار فشرده‌ای درخصوص تفریغ بودجه‌ها آغاز شد چراکه انضباط مالی یکی از مهمترین مباحثی است که مدیریت شهری باید از آن برخوردار باشد؛ برهمین اساس، ذیل کمیسیون برنامه و بودجه، کارگروهی به اسم بودجه و حسابرسی، متشکل از صاحبنظران دانشگاهی و متخصصان مالی شهرداری تشکیل شد.

   وی با بیان اینکه در تفریغ بودجه سال‌های 96، 97، 98 و 99، تفریغ تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته به دقت بررسی شد و در دو سال 98 و 99 تفریغ تک تک مناطق به دقت مورد بررسی قرار گرفته که چنین اقدامی بی‌سابقه است، گفت: در تفریغ بودجه‌ها عملکرد در حوزه نقد و غیرنقد شهرداری مشخص می‌شود؛ بودجه مصوب سال گذشته شهرداری در اصلاح، 17 هزار و 300 میلیاردتومان بوده که این عدد در تفریغ به 19 هزار و 700 میلیاردتومان رسیده یعنی عملکرد شهرداری 14 درصد بیشتر از مصوب بوده است.

   گندمی در ادامه افزود: براساس مصوبه شورای شهر، شهرداری در سال گذشته باید 6400 میلیاردتومان درآمد نقد کسب می‌کرد ولی با تلاش مدیران، میزان درآمد نقد شهرداری به 7500 میلیاردتومان رسیده و رشد 18 درصدی را نشان می‌دهد.

   وی یکی از دغدغه‌های شهرداری را تحقق درآمدهای نقد دانست و گفت: بسیار خرسندیم که در سال 99، شهرداری فراتر از پیش‌بینی‌ عملکرد داشته است.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد با بیان اینکه حوزه اقتصادی شهرداری عملکرد خوبی داشته و 11هزار میلیاردتومان تحقق درآمد داشته است، تصریح کرد: در بخش عمرانی نیز پیش‌بینی می‌کردیم 9هزار و 700 میلیاردتومان از اعتبارات نقد و غیرنقد هزینه شود که عملکرد 9 هزار و 300 میلیارد تومان بوده معادل 96 درصد تحقق عملکرد؛ برای اولین بار در تاریخ شهرداری، بیش از 800 میلیاردتومان به حوزه تملک اراضی و رفع معارضات خصوصا برای اجرای پروژه‌های عمرانی اختصاص یافت که تاکنون در سابقه فعالیت سازمان زمین و مسکن شهرداری نبوده است.

   گندمی با اشاره به تحقق 9300 میلیاردتومان اعتبار عمرانی در سال 99، گفت: این عدد نشان می‌دهد که عمده فعالیت عمرانی شهر در دوره شورای پنجم، در سال 99 برای اتمام پروژه‌ها انجام شده است؛ در آغاز فعالیت شورای پنجم، طرح‌های اجرایی تهیه شده که قابلیت اجرا داشته باشند، در دسترس نبود و اولویت احصاء شده‌ای نداشتیم و لذا سال 97 را معطوف به این حوزه گذاشتیم و از سال 98 پروژه‌های اولویت‌دار مصوب شورای شهر در دستورکار شهرداری قرار گرفت.

   تبصره‌ها و بندهای تکلیفی به شهرداری، قید شده در تفریغ بودجه محور دیگر صحبت‌های رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد بود و گفت: تعداد این تبصره‌ها و تکالیف در سال 99 نسبت به سال‌های قبل کمتر شده است؛ در حوزه انضباطی، رفع ایرادات و پیگیری تکالیف شورا درخصوص شفافیت، یکپارچه‌سازی سامانه‌ها و بحث‌های تعیین بهای خدمات و ... مصوباتی در گذشته داشتیم که بخشی از آنها به اجرا درآمده موجب تقلیل تعداد تبصره‌ها شد.

   گندمی با بیان اینکه برخی از تبصره‌هایی که در سال 99 عملکرد نداشتند، مجدد مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: بخشی از تبصره‌ها نیز نیازمند ادامه بود؛ حوزه‌هایی که گزارش عملکرد آنها مطلوب نبود نیز در قالب تذکر به مدیران، به شکل تبصره قید شد.

   وی همچنین اظهارکرد: در دوه حوزه شهرسازی و مطالعات و پژوهش، مدیران در زمان پیش‌بینی بودجه و اصلاح، از بودجه‌ای دفاع کرده بودند که برای تحقق آن تلاشی صورت نگرفته بود؛ حوزه شهرسازی تنها 42 درصد، مطالعات و پژوهش نیز 36 درصد تحقق بودجه داشته‌اند.

   گندمی با تاکید بر اینکه این دو حوزه باید کارنامه عملکردی بالاتر و دقیق‌تری ارائه می‌کردند، گفت: برهمین اساس شهرداری مکلف شد در زمان اصلاح بودجه سال 1400، ضمن تذکر به مدیران مربوطه گزارش عملکرد تهیه و به شورای ششم ارائه نماید.

   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد از پیش‌بینی احداث 10 سوله بحران، بویژه در مناطق کم‌برخوردار که سرانه‌های فرهنگی و ورزشی پایینی در برنامه عملیاتی دارند، سخن گفت و افزود: متاسفانه در این حوزه هم عملکرد شهرداری مناسب نبوده است؛ برخی از این پروژه‌ها می‌توانست در بهار 1400 به بهره‌برداری برسد ولی محقق نشد و شهرداری دلایل عدم عملکرد و همچنین برنامه جبران آن را باید در اصلاح بودجه سال 1400 به شورای شهر ارائه شود.

   وی در پایان ضمن تشکر از اعضای شورای شهر، معاونت‌های برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی، اقتصادی، عمران و حمل‌ونقل و خدمات شهری شهرداری مشهد در جهت بررسی دقیق این سند مهم شهرداری، تفریغ بودجه، گفت: شورای پنجم 4 سال تلاش کرد که انضباط مالی به مدیریت شهری حاکم گردد و گزارش حسابرسان، مورد به مورد بررسی شد؛ امیدواریم در آینده گزارش‌های تفریغی داشته باشیم که بندها و تبصره‌های کمتری داشته باشد و شاهد انضباط مالی بیشتری در مجموعه شهرداری مشهد باشیم.

    

   کلید واژه ها: گندمی - شورای شهر - مشهد - بودجه -
   تعداد بازدید: 48
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 902    بازدید کنندگان دیروز: 1822    کل بازدید ها : 6,919,920
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد