• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 56
   کد: 214269
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   رئیس شورای شهر مشهد در آغاز یکصد‌وسی و هشتمین جلسه علنی:

   اصراری به افتتاح شتاب‌زده و پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی نداشته‌ایم/ امکان رشد و ارتقاء بانوان در سلسله مراتب سازمانی باید فراهم شود

   رئیس شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه هیچ تعجیل و اصراری برای افتتاح شتاب‌زده و پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی نداریم، گفت: پروژه‌هایی که در روزها و ماه‌های اخیر افتتاح شده و یا به زودی بهره‌برداری می‌شوند، همگی براساس برنامه زمان‌بندی است که پیشتر به اطلاع عموم شهروندان رسیده و یا حتی موعد آنها گذشته است.
   اصراری به افتتاح شتاب‌زده و پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی نداشته‌ایم/ امکان رشد و ارتقاء بانوان در سلسله مراتب سازمانی باید فراهم شود

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری در آغاز یکصد و سی‌وهشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد، ابتدا به تشریح مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و با اشاره به نهم ذی الحجه، روز عرفه، اظهارکرد: عرفه روز شناخت و معرفت است؛ شناخت و خودشناسی که درآموزه های دینی ما از آن به عنوان مقدمه خداشناسی یاد می‌شود.

   حیدری در ادامه گفت: دعای عرفه، منسوب به امام‌حسین(ع) از جمله ادعیه توصیه شده برای خواندن در این روز است؛ دعایی که در آن فرازها و نکات و مضامین بسیار ارزشمند و والای عرفانی، خداشناسی، انسان‌شناسی، هستی‌شناسی و معادشناسی آمده و باید از آنها بهره گرفت.

   وی همچنین با تبریک و تهنیت دهم ذی‌الحجه، روز عید قربان به تمامی مسلمانان و ملت ایران، بویژه شهروندان مشهدی، افزود: عید قربان، روز اثبات عشق و تسلیم و بندگی خداوند منان و عید پاکسازی دلهاست؛ آنگاه که ابراهیم(ع) در معرض امتحان الهی قرار می‌گیرد و از فرمان خدا اطاعت می‌کند.

   حیدری با اشاره به سنت حسنه قربانی کردن گوسفند در این روز مبارک، تصریح کرد: این روزها بخشی از جامعه، به‌ویژه محرومین و مستضعفان از حیث تامین کالاهای اساسی و موادغذایی در مضیقه و تنگنا هستند؛ لذا توزیع خداپسندانه نذری‌ها و یاری‌رساندن محرومین، مخصوصا در شرایط کنونی ثواب بسیاری دارد.

   رئیس شورای شهر مشهد افزود: در عرصه جامعه، به‌ویژه استان‌‎های سیستان و بلوچستان و استان‌های جنوبی و ... شاهد کمبودهای مختلفی همچون وسایل بهداشتی و درمانی و غیره هستیم که در کنار سنت حسنه و نیکوی قربانی کردن، می‌توان به این امور انسانی نیز پرداخت و قدمی هرچند کوچک در جهت بهبود شرایط برداریم.

   حیدری با بیان اینکه هرساله در این روزها شاهد موسم حج و حضور گسترده مسلمانان در سرزمین وحی بودیم ولی متاسفانه بخاطر شرایط کرونا، افراد مستطیع از این فیض محروم شده‌اند، گفت: مناسک حج ابراهیمی از فلسفه‌های ارزشمند و قابل تاملی برخوردار هستند که باید به آنها بپردازیم؛ یکی از آنها «سعی صفا و مروه» است که به احترام تلاش «هاجر» برای پیدا کردن آب و تکریم این رفت و آمد هفتگانه، در اعمال حج آورده شده و تکلیف الهی می‌شود برای پاسداشت مادری که در پی آب است.

   وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر، انسانی که محرم شده باید حجر اسماعیل طواف کند چراکه محل قبر هاجر است؛ این فریضه الهی نشانگر تکریم یک زن و بانو و اهمیت این جایگاه در نزد پروردگار است.

   وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی «زن» را از کنج خانه به صحنه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی آورد، گفت: امروز مایه فخر و مباهات است که زنان ایرانی در عرصه علم و دانش افتخارات بزرگی را برای این مرز و بوم کسب می‌کنند؛ از سوی دیگر نسبت بانوان قبول شده و موفق در کنکور سراسری از آقایان پیشی گرفته و همین‌ها هستند که در عرصه‌های بین‌المللی چهره‌های برجسته‌ای چون میرزاخانی و ... درخشیده‌اند.

   رئیس شورای شهر مشهد تاکید کرد: زمانی که در عرصه اجتماعی به بانوان فضا و جایگاه داده می‌شود، برای تحصیل و توانمندکردن آنها نیز باید نقش‌های اجتماعی تعریف کرد و در سلسله مراتب شغلی و سازمانی امکان رشد و ارتقاء آنها را فراهم آورد.

   حیدری گفت: بانویی که تحصیلات دانشگاهی کسب کرده و از تجارب ارزشمندی برخوردار است را نمی‌توان از نقش‌آفرینی در سلسله مراتب سازمانی محروم کرد.

   وی با بیان اینکه شورای پنجم در جمع خود از حضور دو بانوی فرهیخته بهره گرفته و علاوه بر آن، در بدنه شهرداری نیز مدیران بانوی متعددی مشغول فعالیت هستند، افزود: برهمگان روشن است که بانوان، در کنار نقش مادری و همسری، مسئولانه‌تر و دلسوزانه‌تر از دیگران ایفای نقش کرده‌اند.

   حیدری با تاکید بر لزوم شایسته‌سالاری، بدون رویکرد و نگاه‌های جنسیتی، گفت: شورای پنجم شهر مشهد برای بانوان تبعیض مثبت قائل شد و شرایط حضور آنها را در جایگاه‌های مدیریتی مناسب فراهم آورد تا توانمندی خود را بروز دهند.

   وی در ادامه تصریح کرد: نسبت حضور و فعالیت بانوان و آقایان را در عرصه‌های مختلف، همچون مبارزه با فساد و شناسایی تخلفات بسنجید؛ آنچه مسلم بوده این است که بانوان در هر عرصه‌ای که مسئولیتی را عهده‌دار شدند، به خوبی ایفای نقش کرده‌اند.

   حیدری با اشاره به مقوله توجه به زنان و بهره‌گیری از توانمندی آنها که یکی از محورهای سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظرات بود، گفت: امیدواریم از این بدنه کارامد و توانمند در مدیریت شهری و سایر دستگاه‌ها و نهادها به بهترین شکل استفاده شود.

   وی افزود: فرهنگ «نقش‌آفرینی بانوان و حضور پررنگ آنها در عرصه‌های مختلف» امروز در جامعه ما درحال گسترش است و همه باید به این مهم کمک کنیم و از آن حمایت به‌عمل آوریم؛ البته درعین حال، توانمندی، شایسته‌سالاری و تجربه نیز باید لحاظ شود و مدنظر قرار گیرد.

   حیدری با تاکید بر لزوم پرهیز از فضاهایی که موجب ایجاد دوقطبی در جامعه می‌شود، اظهارکرد: امید به آینده و تقویت نگاه باورمندی به ظرفیت‌های بانوان را باید در جامعه تقویت کنیم و ادبیات و فرهنگ آن را بسط و توسعه دهیم تا شرایط فرهنگی و اجتماعی، با حفظ همه اصول و چارچوب‌ها تداوم یابد و این مسیر ادامه پیدا کند.

   دوم مرداد، سالروز درگذشت احمد شاملو، شاعر، مترجم و محقق و نویسنده شهیر ایرانی نیز دیگر مناسبتی بود که رئیس شورای شهر مشهد در این جلسه به آن اشاره کرد.

   حیدری در بخش پایانی صحبت‌های خود از تلاش پیوسته و بی‌وقفه مدیریت شهری در روزهای پایانی فعالیت شورای پنجم برای بهره‌برداری از پروژه‌های مختلفی که براساس برنامه‌ زمان‌بندی قول افتتاح آنها به شهروندان داده شده، سخن گفت و اظهارکرد: بسیار خرسندیم که در ادامه افتتاح‌ها، امروز پروژه مسیر سردخانه به بهره‌برداری می‌رسد و در روزهای آتی نیز پروژه زیست‌پارک در اختیار عموم شهروندان مشهدی قرار می‌گیرد.

   وی همچنین تاکید کرد: پروژه‌هایی که در روزها و ماه‌های اخیر افتتاح شده و یا به زودی بهره‌برداری می‌شوند، همگی براساس برنامه زمان‌بندی است که پیشتر به اطلاع عموم شهروندان رسیده و یا حتی موعد آنها گذشته است.

   حیدری با تاکید بر اینکه هیچ تعجیل و اصراری برای افتتاح شتاب‌زده و پیش‌از موعد پروژه‌های عمرانی نداریم، گفت: هر افتتاحی که انجام می‌شود، با هدف گره‌گشایی از یکی از مشکلات شهر و شهروندان بوده و برخی فضاسازی‌ها و موضع‌گیری‌ها، کم‌لطفی در حق زحمات و تلاش‌های مستمر و شبانه‌‎روزی بدنه مدیریت شهری است.
   وی با بیان اینکه در گذشته افتتاح هیجانی و تعجیلی را در خط 2 قطارشهری مشهد شاهد بودیم و تجربه نشان داده که باید از چنین اقداماتی پرهیز کرد، افزود: پروژه‌های مختلفی همچون پردیس تئاتر شهر و فعال شدن خط 3 قطارشهری حدفاصل میدان شهدا تا پایانه امام رضا(ع) و چندین پروژه دیگر قرار بود در این دوره بهره‌برداری برسد و شورای شهر براساس قول و وعده شهرداری برای آنها مصوبه گذراند ولی در این دوره به بهره‌برداری نمی‌رسند؛ اولا که بابت این تاخیر و عدم پایبندی به تعهد از شهرداری گله‌مند هستیم ولی همانگونه که شورای پنجم برخی پروژه‌های شورای چهارم را ادامه داد و به ثمر نشاند، این رویکرد در آینده نیز استمرار خواهد داشت؛ آنچه که برای ما مهم بوده این است که با بهره‌برداری از پروژه‌ها، گرهی از مشکلات شهروندان حل شود و یا به خواسته‌ای از آنها پاسخ دهیم.

   حیدری در پایان گفت: تعیین بازه زمانی و اطلاع‌رسانی موعد بهره‌برداری از پروژه توسط روزشمار، سنت حسنه‌ای بود که در دوره مدیریت شهری برخاسته از شورای پنجم نهادینه شد و امیدواریم در آینده نیز استمرار داشته باشد.

    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد - حیدری -
   تعداد بازدید: 56
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1967    بازدید کنندگان دیروز: 2150    کل بازدید ها : 6,935,846
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد