• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 61
   کد: 214099
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور صد و سی و ششمین جلسه علنی:

   شورای پنجم مشهد در حوزه‌های عمرانی، اجتماعی و اقتصادی عملکرد بی‌نظیری ارائه کرده است

   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای اسلامی شهر مشهد با توضیح برخی اقدامات شورا در چهارسال اخیر، عملکرد این دوره را نسبت به ادوار گذشته به‌رغم محدودیت‎ها بسیار موفق تر ارزیابی کرد.
   شورای پنجم مشهد در حوزه‌های عمرانی، اجتماعی و اقتصادی عملکرد بی‌نظیری ارائه کرده است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احمد نوروزی در نطق پیش از دستور صد و سی و ششمین جلسه علنی شورا با بیان اینکه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقش بی‌بدیلی در توسعه و عمران و تولید ناخالص ملی دارند، گفت: متاسفانه نقش این جامعه بزرگ خدمت گزار کمتر دیده می شود. لذا روز ملی شهرداری ها و دهیاری ها را به همه کارکنان خدوم و صدوق این عرصه به ویژه کارکنان، کارشناسان، مدیران و فعالان وابسته شهرداری مشهد تبریک عرض می کنم. بنده همچنین کسب رای مردم را به منتخبان شورای ششم تبریک گفته و برای ایشان در مسیر خدمت به امام رضا(ع) و زائران و مجاوران لایق و والامقامش آرزوی موفقیت دارم. این گروه اداره شهر را در یک دوره چهار ساله به دست گرفته و باید برای همه مردم، چه کسانی که به ایشان رای داده‌اند و چه کسانی به تفکرات دیگری رای داده‌اند و حتی برای گروهی که اصلا رای ندادند خدمت کنند پس همه باید کمک کنیم این تیم برای ارائه خدمات بهتر موفق شوند و همه شهروندان بتوانند در شرایط بهتری زندگی کنند.

   وی تاکید کرد: مهم‌ترین سرمایه شورای اسلامی شهر مردم هستند و باید به ضرورت استفاده از این سرمایه عظیم اجتماعی حساس باشند. اگر نباشد جلب مشارکت و پشتیبانی مردم، شهرداری و شورای شهر بازده کاری چندانی نخواهند داشت. با بررسی و مقایسه عملکرد شهرداری در دوره بیست ساله مدیریت شورایی با دوران پیش از استقرار شورا در می یابیم که حضور مردم سبب موفقیت بیشتر شهرداری ها در توسعه و عمران شهر شده است. مهم‌ترین تهدید هم آن است که منتخبین و یا مدیران منتخب آنان فکر کند همزمان با انتخاب یا انتصاب همه دانش مدیریت به ایشان وحی شده و از کمک و تجربه و مشارکت و حمایت دیگران بی نیاز هستند. تمام شهرداران ادوار مشهد با بنده هم عقیده هستند که تا قبل از ورود، شهرداری را درست نشناخته‌اند و بر لزوم استفاده از تجارب و کمک سایرین و مشارکت مردم اذعان داریم. خود من پیش از تصدی سمت شهرداری در شورای اول، سالیان متمادی به‌عنوان بخشدار و فرماندار و معاونت استانداری سابقه خدمت داشتم اما وقتی وارد شهرداری شدم دریافتم که شهرداری میدان دیگری است و باید برای آن از نوع و روش دیگری آماده شد.
   عملکرد بی ‌نظیر شورای پنجم در دوران کرونا
   نوروزی در ادامه گفت: ما با وجود آنکه در دوره بسیار سختی وارد عرصه مدیریت شهر شدیم و علاوه برآن سختی های کرونا همه برنامه ها را تحت شعاع قرار داد اما خداراشاکریم که عمکلرد موفق و پرثمری داشتیم که مورد تایید بدون شرط مردم و مسئولین است. ما در حوزه مناطق پیرامونی گفتمان قالب را از مقاوم سازی و نگاه کالبدی به نگاه اجتماعی واقتصادی و شهرسازی تغییر دادیم و با تشکیل سازمان بازآفرینی و تصویب بسته مشوق‌های بازآفرینی و راه اندازی 41 دفتر تسهیلگری سبب ایجاد امید در بین مردم شدیم.

   به گفته رئیس نایب رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد، در حوزه حمل و نقل ریلی، از روز آغاز پروژه قطارشهری مشهد تاکنون 7 هزار 500 میلیارد تومان هزینه شده که 5 هزار میلیارد تومان در همین چهارسال تامین و پرداخت شده است. امروز مشهد از 3 هزار 376 هکتار فضای سبز بهره مند است که هزار و 400 هکتار از این میزان در این دوره اجرا شده و هنوز هزار و 200 هکتار دیگر درختکاری در دست اجراست. در بافت فرسوده پیرامون حرم رضوی نیز کار بی نظیری در اجرای زیرساخت‌های و فضاهای خدماتی انجام شد که باید با اقدامات یک دهه پیش از این دوره قابل قیاس است. دراین دوره علاوه بر عملکرد درخشان در بازگشایی معابر و شارستان ها و توسعه فضای سبز، در تغییر رویکرد از کلان پروژه ها به پروژه های کوچک و مردمی و پاسخگویی به مردم موفق عمل کردیم. همه اینها در حالی است که گروه دیگری شعار این امور را سردادند! کسانی‌که طرح را تهیه  و 20 سال متولی اجرای آن بودند، پروژه هایبزرگ  بسیار زیادی را تعریف و تملک و اجرا کردند، با کمتر از بیست میلیارد تومان آورده نقدی دارای چندهزارمیلیارد تومان سرمایه شده‌اند به جای هزینه آن در باف پیرامون حرم برای کاهش تعهدات خود در  طرح مصوب به بهانه‌های دیگر دست ببرند تا فضاهای خدماتی مورد تعهد خود را کاهش بدهند. امیدوارم مدیریت شهری دوره آینده نیز پیگیر مطالبات به حق شهر مشهد از وزارت راه و شهرسازی برای انجام تعهداتش باشد.

   وی اضافه کرد: ما در حوزه شهرسازی کارهای ویژه ای انجام دادیم. شفافیت و راه اندزی سامانه های در دسترس مردم که اطلاعات شهرسازی تمام املاک در آن قابل رویت باشد یک جهش به شمار می رود. ضمن اینکه با حل شدن موانع پروژه های بزرگ شهر سبب رونق اقتصادی و اشتغال و بازشدن گره پروژه ها و آزادشدن سرمایه بلوکه شده مردم شدیم. در حقوق شهرنشینی، شهر تقنینی، اصلاح مسیرهای دسترسی و توسعه و بهسازی پیاده روها و اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش تصادفات، ایجاد و گسترش مسیرهای دوچرخه و به طور کلی حرکت در مسیر ایده شهر همگان نشان داد ما برای همه اقشار مردم خدمت کردیم. برای کارگران نیز اتفاقات بسیار خوبی حادث شده از جمله راه اندازی ایست کار ها و حمایت های مالی و معیشتی در دوره کرونا که کارگری نمی‌تواند ادعا کند که آماده کار بود و کار پیدا کرد.

   به گفته نوروزی، البته مقوله گردشگری نیز مورد توجه ویژه قرار گرفت و بهسازی و بازآفرینی فضاهایی چون شهر تاریخی توس، هفت حوض، کوه پارک، رودپارک و... تا بازارهای فرش و سرشور و پیاده روهای تشرف به حرم مطهر در ردیف انبوه اقدامات این دوره قرار دارد. بسیاری از این امور هرچند به ظاهر عمرانی بوده اما در خدمت حوزه اجتماعی است. تقویت فضای اجتماعی شهر نیز با ایده های نوآورانه و زیست محیطی مانند باغ زندگی و باغ خاطره و کمربند سبز و کشف رود و... مدنظر قرار گرفت.

   عضو شورای شهر مشهد تاکید کرد: البته در این دوره اموری نیز برزمین مانده که به عنوان وصیت شورای پنجم از آنها یاد می کنم؛ پهنه بندی حریم که به رغم توصیه های شورای عالی شهرسازی و مصوبات صریح شورا موانعی داشت و عملی نشد همچنان باعث گسترش حاشیه نشینی است. عدم تعیین پهنه بلندمرتبه سازی هم سبب ایجاد رانت برای گروهی خاص و امضای طلایی شده و بافت پیرامونی حرم با وجود آنکه به ظاهر دارای طرح تفصیلی است اما هنوز ضوابط و مقررات آن ابلاغ نشده است که نمی‌دانم چه چیزی در کمیسیون ماده 5 و شورای عالی محترم تصویب شده است. اجرای مصوبه نقد عملکرد مدیران شهرداری با حضور صاحبنظران و کارشناسان و منتقدان از جمله برنامه های مورد انتظار ما از شهردارمحترم مشهد بود که اجرایی نشد. همچنین برای استفاده از فرصت حضور بیست تا سی میلیون زائر پروژه های مختلف گردشگری و تفریحی تعریف کردیم تا بتوان به مدد آن مشکل اشتغال و معیشت در مشهد را حل کرد اما با مانع تراشی های مختلف اجرای این مهم ناکام ماند. باید تاکید کنیم که چنین پروژه هایی مکمل زیارت است و برای جذب نسل جوان و کودکان مفید خواهد بود. با همه اینها امیدواریم همکاران ما در شورای ششم کار خود را با انرژی و امید کافی آغاز کرده و همکاری اعضای شورا با نمایندگان ادوار گذشته تداوم یابد تا بتوانند در پیگیری و سرانجام کارهای برزمین مانده موفق باشند.

    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد - نوروزی -
   تعداد بازدید: 61
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 802    بازدید کنندگان دیروز: 1822    کل بازدید ها : 6,919,820
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد