• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 59
   کد: 210784
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در مراسم آغاز عملیات اجرایی نخستین مرکز معاینه فنی درون شهری خودروهای سنگین در شرق کشور مطرح کرد:

   گام عملی دیگری از سوی شورای پنجم برای کاهش آلودگی هوای مشهد

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد گفت: پس از نیروگاه توس، که به‌عنوان متهم اول آلودگی شهر مشهد شناخته می‌شود و مدیریت شهری نمی‌تواند نسبت به آن دخل و تصرفی داشته باشد، وسایل نقلیه سنگین از جمله کامیون 13.1 درصد در آلودگی هوا نقش دارند؛ با اضافه کردن ناوگان حمل‌ونقلی همچون اتوبوس و مینی‌بوس این عدد به 16.2 درصد می‌رسد که عدد قابل توجهی است و باید برای آن برنامه‌ریزی مناسب صورت می‌گرفت.
   گام عملی دیگری از سوی شورای پنجم برای کاهش آلودگی هوای مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سیدمسعود ریاضی در آغاز عملیات اجرایی نخستین مرکز معاینه فنی درون شهری خودروهای سنگین در شرق کشور با بیان اینکه حمل‌و‌نقل توسعه‌یافته و فاخر در یک شهر، سه ستون اصلی دارد، اظهارکرد: این موارد شامل سرعت حمل‌و‌نقل و روان بودن، هزینه حمل‌و‌نقل و ارزانی و همچنین محیط زیست و حمل و نقل پاک است؛ کوتاهی و قصور در هر کدام از این 3 عرصه، مانع از تحقق حمل‌ونقل فاخر می‌شود.

   وی در ادامه حمل‌ونقل را به مثابه پازلی پیچیده دانست و گفت: شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود سعی کرده این پازل را در 3 بخش حمل‌ونقل هوشمند، انسان‌مدار و پاک پررنگ‌تر کند و با جدیت آن را دنبال نماید که خوشبختانه اتفاقات خوبی نیز رقم خورده است.

   ریاضی با اشاره به توجه ویژه مدیریت شهری در این دوره نسبت به پیاده‌مداری، افزود: براساس همین نگاه، امسال نهضت پیاده‌روسازی شروع شده و اعتبارات بی‌سابقه‌ای نیز به آن تخصیص پیدا کرده است؛ اپلیکیشنی هم به صورت آزمایشی طی روزهای آتی رونمایی خواهد شد که شهروندان را به پیاده‌روی تشویق می‌کند.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در ادامه با بیان اینکه طرح جامع برقی‌سازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی مشهد به تصویب شورای شهر رسید و اخیرا هم اولین ایستگاه شارژ وسایل نقلیه برقی افتتاح شد، تصریح کرد: در بحث تاکسیرانی هم به جد پیگیر هوشمندسازی تاکسی‌ها هستیم.

   ریاضی افزود: دوچرخه‌های اشتراکی بایدو هم به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسیده است؛ موضوع بسیار مهمی که دغدغه شورای شهر و شهرداری بود.

   وی در ادامه اشاره‌ای هم به نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و همچنین اورهال آنها داشت که با جدیت دنبال می‌شود و گفت: در بحث سازمان ترافیک هم، در حوزه هوشمندسازی، بحث توسعه دوربین‌های کنترلی زیر دست شوراست و به‌زودی شبکه جامعی به دوربین‌های شهر افزوده می‌شود.

   ریاضی با بیان اینکه معاینه فنی خودروها یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری در سازمان حمل‌ونقل بار بود، اظهارکرد: براساس همین دغدغه‌مندی، در اصلاح بودجه امسال اعتباری به این موضوع تخصیص دادیم.

   وی در ادامه با اشاره به عوامل دخیل در آلودگی هوای شهر مشهد، گفت: پس از نیروگاه، که به‌عنوان متهم اول آلودگی شهر مشهد شناخته می‌شود و مدیریت شهری نمی‌تواند نسبت به آن دخل و تصرفی داشته باشد، وسایل نقلیه سنگین از جمله کامیون 13.1 درصد در آلودگی هوا نقش دارند؛ با اضافه کردن ناوگان حمل‌ونقل همچون اتوبوس و مینی‌بوس این عدد به 16.2 درصد می‌رسد که عدد قابل توجهی است و باید برای آن برنامه‌ریزی مناسب صورت می‌گرفت.

   ریاضی در ادامه به آمار فوتی‌های ناشی از تصادفات اشاره کرد و گفت: در سال 98، 224 نفر از همشهریان بخاطر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد 41 مورد مربوط به وسایل نقلیه بوده و مجدد از این تعداد، 14 مورد ناشی از نقص فنی.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر با بیان اینکه در دین اسلام جان انسان‌ها بسیار با ارزش است و در قرآن کریم آمده کسی که جان یک انسان را نجات دهد، گویی جان تمام انسان‌ها را نجات داده است، گفت: این تاکید روی جان آدمی وظیفه ما را خطیر‌تر می‌کند و باید با جدیت بیشتری به آن بپردازیم.

   ریاضی در پایان به تشریح مشخصات پروژه پرداخت و تصریح کرد: این مرکز معاینه فنی در زمینی به مساحت 7500 مترمربع احداث و عملیات اجرایی آن با اعتبار 8 میلیاردتومان، 6 ماه به طول می‌انجامد و در یک شیفت کاری 8 ساعته، طی یک سال، 29 هزار خودرو معاینه فنی می‌شوند.

    

   تعداد بازدید: 59
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 278    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,439
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد