• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 54
   کد: 206707
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در آیین رونمایی از طرح جمع‌آوری هوشمند پسماندهای بازیافتی:

   «سیمپ» ثمره تغییر رویکرد حوزه فرهنگی مدیریت شهری در بحث آموزش فرهنگ شهروندی است

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد گفت: رونمایی از طرح جمع‌آوری هوشمند پسماندهای بازیافتی، ثمره توجه کمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهرداری به بحث آموزش فرهنگ شهروندی با محوریت تفکیک زباله از مبداء است.

   «سیمپ» ثمره تغییر رویکرد حوزه فرهنگی مدیریت شهری در بحث آموزش فرهنگ شهروندی است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، احسان اصولی در آیین رونمایی از طرح جمع‌آوری هوشمند پسماندهای بازیافتی و نوسازی ۳۳ دستگاه ناوگان تخصصی خدمات‌شهری که با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری برگزار شد، اظهارکرد: حوزه فرهنگی و اجتماعی شورای شهر و شهرداری از ابتدای فعالیت شورای پنجم توجه ویژه‌ای به بحث آموزش فرهنگ شهروندی داشته و پیوسته سعی کردیم در این حوزه نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشیم.

   وی با بیان اینکه موضوع آموزش فرهنگ شهروندی در سال 96 به طور مفصل و مبسوط در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و توسط صاحبنظران، کارشناسان و اساتید دانشگاه و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آسیب‌های این حوزه شناسایی شد، گفت: آموزش فرهنگ شهروندی از سال 86 تا 96 در دستورکار مدیریت شهری بوده و تخصیص بودجه چندصدمیلیارد تومانی هم داشته ولی پس از بررسی وضعیت شاخص‌ها و برنامه‌‎ها و ردیف‌های اعتباری و برنامه‌های حوزه اجرایی، در برخی حوزه‌ها نه‌تنها شرایط مشهد بهتر نشده بود که در برخی زمینه‌ها چون ترافیک و آلودگی‌هوا و ... پسرفت هم داشتیم.

   اصولی در ادامه افزود: آسیب دیگر این بود که انجام هرگونه اقدام و فعالیتی از قبیل چاپ پوستر، اکران بیلبورد و ... جزو شاخص پیامدی آموزش فرهنگ شهروندی محسوب می‌شد و در زمره برنامه‌های آموزش فرهنگ شهروندی قرار می‌گرفت.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد با بیان اینکه شورای پنجم شاخص پیامدی را از انجام فعالیت به تغییر رفتار شهروندان تغییر داد، تصریح کرد: زمانی برنامه را موفق تلقی می‌کنیم که رفتار شهروندان در حوزه اموزش فرهنگ شهروندی دچار تغییر شده باشد و این تغییر نیز محسوس باشد.

   وی دیگر ایراد وارد بر حوزه آموزش فرهنگ شهروندی پیش از دوره شورای پنجم را تنوع و تکثر موضوعاتی دانست که شهرداری به آن پرداخته بود و گفت: شهروندان در چنین فضایی با تعدد و تنوعی از پیام‌ها مواجه بودند که همین امر موجب کاهش اثربخشی و کارآمدی شده بود.
   اصولی افزود: برهمین اساس و با تاکید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، سرفصل‌های حوزه آموزش فرهنگ شهروندی از 16 به 8 مورد تقلیل پیدا کرد و روی 2 موضوع تفکیک زباله از مبداء و رعایت حق تقدم عابر پیاده تمرکز ویژه‌‌تری داشتیم.

   وی رونمایی از طرح جمع‌آوری هوشمند پسماندهای بازیافتی را ثمره توجه کمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهرداری به بحث آموزش فرهنگ شهروندی با محوریت تفکیک زباله از مبداء دانست و گفت: سازمان پسماند شهرداری که یکی از حرفه‌‌ای‌ترین سازمان‌ها در سطح کشور بوده و عملکرد درخشانی نیز داشته است، موضوع تفکیک زباله از مبداء را تحلیل و آسیب‌شناسی کرد؛ براساس این آسیب‌شناسی، با دو معضل روبرو بودیم، نخست نوع جمع‌آوری و تحویل پسماند و دیگری امتیاز یا منفعت جمع‌آوری زباله‌های تفکیکی برای شهروند است.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد با بیان اینکه نوع جمع‌آوری و تحویل پسماند با تعریف نرم‌افزار «سیمپ» برای شهروندان بسیار تسهیل شده و ایشان میتوانند درب منازل خود نسبت به تحویل پسماند قابل بازیافت خود اقدام کنند، اظهارکرد: امتیاز و منفعت ناشی از این تحویل مواد بازیافتی برروی کیف پول الکترونیکی شهروندان هر واحد مسکونی اعمال می‌شود؛ تفکیک و عدم دفن زباله‌های قابل تفکیک درکنار آثار مثبت زیست محیطی. منافع اقتصادی هم برای شهر دارد که نشان از رویکرد عملگرا حوزه فرهنگی شهر مشهد است.

   وی در پایان افزود: حوزه فرهنگی و اجتماعی شورای شهر و شهرداری و مدیریت شهری مشهد باورمند به مشارکت و حضور مردم در عرصه‌های مختلف است و همه باید تلاش کنیم تا شهری زیست‌پذیرتر برای همه شهروندان فراهم آوریم؛ این مهم را ماموریت اصلی خود می‌دانیم و به آن پافشاری می‌کنیم.

    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد - اصولی - سیمپ -
   تعداد بازدید: 54
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1611    بازدید کنندگان دیروز: 4065    کل بازدید ها : 7,323,558
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد