• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 21
   کد: 206585
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   شورای شهر مشهد در هفته‌ای که گذشت؛

   از بررسی نهایی مطالعات طرح تفصیلی حوزه مرکزی تا برگزاری سلسله نشست‌های شهر ترمیمی

   این هفته پس از بررسی های فشرده طرح تفصیلی در جلسات کارگروه و کمیسیون شهرسازی و معماری و سایر کمیسیون های تخصصی، آخرین بازنگری و اصلاحات طرح تفصیلی حوزه مرکزی مشهد انجام شد همچنین نشست «بازپذیری اجتماعی-زندگی پس از زندان» از سلسله نشست‌های شهر ترمیمی برگزار شد که نمایندگان مردم مشهد در شورای اسلامی این شهر و مدیران ارشد شهرداری در خصوص همه گونه حمایت‌های معنوی و اجرایی برای بازآفرینی روانی و اشتغال آفرینی زندانیان رها شده از بند اعلام آمادگی کردند.
   از بررسی نهایی مطالعات طرح تفصیلی حوزه مرکزی تا برگزاری سلسله نشست‌های شهر ترمیمی

   شنبه؛ روز وداع استاد
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر مشهد، ابتدای هفته همه مشهد دل به بدرقه استاد روانه توس کرده بودند. اعضای شورا با حضور در مراسم تدفین استاد محمدرضا شجریان، هریک از نگاه خود وی را توصیف کردند.
   مجتبی بهاروند، عضو شورا در وصف استاد گفت: خلق‌وخو و روش مردم‌داری شجریان سبب شده بود تا او در دل مردم نفوذ کند.
   رمضانعلی فیضی، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی نیز اظهار کرد: شجریان غبار غربت نشسته بر موسیقی سنتی غنی ایران را شست و بواسطه هنر چندبعدی و تمام شمول خود و اثری که در این زمینه بر سپهر هنری ایران زمینه گذاشته، پیوسته جاودان خواهد بود.
   حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورا همچنین گفت: شجریان متعلق به نسل امروز و پیونددهنده نسل دیروز و فرداست. شجریان متعلق نسل امروز و پیونددهنده نسل دیروز و فرداست و بدون شک در آینده دلتنگ صدای استاد شجریان خواهیم شد.
   بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز در خصوص این استاد بیان کرد: «شجریان» بر مدار مردم و باورهای مردمی حرکت کرد. مهمترین ویژگی محمدرضا شجریان، حرکت ایشان بر مدار مردم و باورهای مردمی بوده که در چند دهه فعالیت هنری خودش بسیار برجسته و حائز اهمیت است.

   تنها جلسه این روز مربوط به کمیسیون برنامه و بودجه بود که در آن بررسی لایحه اصلاح محاسبات عوارض بر افزایش بهره‌‌برداری اعیان به رده یک، لایحه پیاده‌سازی فرآیند شهروندسپاری خدمات در بستر الکترونیک، طرح تفصیلی حوزه مرکزی(در بخش‌های برنامه‌ای و تراز مالی و فیزیکی)، لایحه ساماندهی و بازآفرینی محله ۲۲ بهمن همچنین قرارداد اجرای فاز اول تقاطع بزرگراه آیت‌ا.. هاشمی رفسنجانی و بلوار مجیدیه، قرارداد خرید و نصب رنگ و کفپوش اپوکسی و پلی یوریای پارکینگ آزادی مطرح و بررسی شد. همچنین رزمایش «احسان مومنانه به میزبانی شهدا و امام شهدا» باحضور رئیس شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد.
   یکشنبه
   جلسه‌های کمیته‌های نظارتی این هفته در مناطق یک، ۲ و ۸ شهرداری مشهد انجام شد.
   رویداد مهم اما بازدید گروهی از اعضای شورا از پروژه‌های منطقه ثامن بود. اعضا در این بازدید نظرات خود را نیز درمورد نحوه کار و وضعیت پروژه‌های منطقه مطرح کردند.
   رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار در گفتگو با خبرنگار ما گفت: رفاه حال ساکنان و حفظ سرعت کنونی پیشرفت طرح نوسازی بافت پیرامونی، مدنظر باشد. رفاه حال مردم و ساکنان، حفظ سرعت پیشرفت طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر و تحقق شهری با زیست‌پذیری بالا با حفظ رویکردهای فرهنگی و هویت‌ تاریخی طبق ضوابطی که به مردم پاسخگویی کرده‌ایم و حقوقی که ایجاد شده پیوسته باید مدنظر باشد.

   حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب رئیس شورا نیز گفت: دخالت‌های شورای عالی معماری و شهرسازی برای جزئی‌ترین مسائل در بافت پیرامونی حرم مطهر، غیرمنطقی است. دخالت‌های بی‌جا و غیرمنطقی تهران و شورای عالی معماری و شهرسازی برای جزئی‌ترین مسائل در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی را در شرایطی شاهد هستیم که براساس قانون، تصمیم‌گیری برای بافت باید توسط مدیران محلی انجام شود.
   سیدمحسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها در حاشیه این بازدید اظهار کرد: «طرح طاش»، طرح جاری در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی است و طرح جدید باید اصول کلی طرح سابق را محترم بشمارد.: براساس قانون، درحال حاضر «طرح طاش» در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی جاری است ولی قرار شده این طرح اصلاح شود و براساس قانون، مادامی که طرح جدید قطعی و اصلاح نشده، طرح سابق باید همچنان برقرار باشد و قانونی محسوب می‌شود.
   دوشنبه

   در صدونهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد طرح دوفوریتی نامگذاری یکی از خیابا‌ن‌ها و یا معابر اصلی سطح شهر مشهد به نام مرحوم «محمدرضا شجریان» به همراه نصب سردیس این چهره ماندگار فرهنگی، لوایح تهیه بانک اطلاعاتی و ساماندهی متکدیان، بی‌خانمانان، افراد ولگرد، اصلاح تبصره ۲ ماده ۶۳ قرارداد مشارکتی پروژه ابرار ۴، مجوز انعقاد قرارداد پروژه سرمایه‌گذاری ساخت، تجهیز، بهره‌برداری و تسهیم درآمد ( BOST) المان‌های هوشمند شهری، پیاده‌سازی فرایند شهروندسپاری خدمات در بستر الکترونیک و آیین‌نامه اجرایی ستاد بازآفرینی مناطق شهر مشهد به تصویب رسید.
   همچنین مراسم تقدیر از جمعی از قهرمانان ورزشکار نابینا و کم‌بینای مشهدی در صحن انجام شد و رئیس شورا در آغاز جلسه گفت: بزرگداشت سالروز شهادت امام‌رضا(ع) وظیفه همه ماست.
   محمدرضا حیدری افزود: بسیار متاسفیم که به دلیل شیوع ویروس کرونا، راهپیمایی و حضور میلیونی زائران و عزاداران را در مشهدمقدس نداریم ولی در عین حال مجاورین حضرت هستیم و وظیفه داریم این مناسبت عظیم را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بزرگ بداریم.

   جلسه کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکتهای شورا نیز با بررسی تباصر یک و ۲ آلبوم بودجه سال ۱۳۹۹ سازمان زمین و مسکن، میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و موسسات و گزارش مصوبه مجوز خرید تجهیزات از طریق شرکتهای لیزینگ برگزار شد.

   حضور رئیس شورای شهر مشهد در جلسه مشترک با رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی پایان¬بخش برنامه¬های دوشنبه بود. وی در این جلسه گفت: بخشی از فضای اطلاع‌رسانی سطح شهر در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد. محمدرضا حیدری ادامه داد: یکی از مهمترین موضوعات، اطلاع‌رسانی عمومی از محل مراکز درمانی در نقاط مختلف شهر است چراکه این آگاهی موجب کاهش مراجعه شهروندان به مراکز اورژانس خواهد شد؛ برهمین اساس شهرداری مشهد، بخشی از فضای اطلاع‌رسانی خود را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار خواهد داد.
   سه شنبه
   صبح این روز با جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع بررسی امکان افزایش شعب کمیسیون ماده ۱۰۰ و اقدامات انجام شده پیرامون طرح تفصیلی حوزه میانی غربی و جلسه کارگروه تسهیل کمیسیون اقتصادی شورای شهر با موضوع بررسی مجدد درخواست شرکت امید درخصوص پروژه امید ۲ و پیگیری نامه شورای شهر به شهرداری درخصوص پروژه آقای غنیان واقع در خیابان گلشن هفت تیر آغاز شد.

   پس از این جلسات، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا از بافت فرسوده آبکوه بازدید کرد.
   وی در این بازدید گفت: سرمایه‌گذاری در بافت آبکوه باید با رویکرد مشارکت مردم دنبال شود اما حفظ ساکنان بومی و هویت این محدوده، نکته مورد تاکید شورای پنجم است.
   بتول گندمی افزود: شورای پنجم تاکید ویژه‌ای بر ماندگاری ساکنان بومی و حفظ هویت بافت داشته است و برهمین اساس رویکرد تسهیلگری را بر این محله حاکم کرده‌ایم؛ تاکید شورای شهر، سرمایه‌گذاری با رویکرد مشارکت مردمی است، به نحوی که سهم و حق و حقوقات ساکنان دیده شود.

   در پایان برنامه‌های این روز هم خبری به نقل از رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد بیان شد که گفته¬بود: همسو و هم‌راستا شدن دستگاه‌ها و منابع مالی، اولین دستاورد آیین‌نامه اجرایی ستاد بازآفرینی مناطق شهری است.
   رمضانعلی فیضی افزود: از جمله دستاوردها و خروجی‌های آیین‌نامه‌ اجرایی ستاد بازآفرینی مناطق شهری که در جلسه اخیر صحن علنی به تصویب رسید می‌توان به همسوسازی و هم‌راستا نمودن منابع دستگاه‌های مختلف برای هزینه کردن در مناطق و همچنین تحقق مدیریت یکپارچه و استفاده بهینه از امکانات و بودجه‌ها و جلوگیری از هدررفت آنها به منظور افزایش اثربخشی و اثرگذاری اشاره کرد.

   رویداد مهم اما برگزاری نشست «بازپذیری اجتماعی-زندگی پس از زندان» از سلسله نشست‌های شهر ترمیمی با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و در تالار شهر مشهد بود.
   اعضای شورا در این جلسه تاکید کردند مدیریت شهری مشهد آماده حمایت های لازم از برنامه های بازگشت به زندگی زندانیان رها شده از بند است. نمایندگان مردم مشهد در شورای اسلامی این شهر و مدیران ارشد شهرداری در خصوص همه گونه حمایت‌های معنوی و اجرایی برای بازآفرینی روانی و اشتغال آفرینی زندانیان رها شده از بند اعلام آمادگی کردند.
   چهارشنبه
   جلسه فوق‌العاده کمیسیون برنامه و بودجه صبح این روز به بحث در مورد قرارداد تهاتر بنیاد تعاون ناجا و بررسی درخواست آموزش و پرورش ناحیه ۶ مشهد درخصوص فضاهای ورزشی این ناحیه و طرح تفصیلی حوزه مرکزی اختصاص یافت.

   در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری بررسی نهایی مطالعات طرح تفصیلی حوزه مرکزی انجام شد و کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک نیز لایحه سیاست کسر کرایه بلیت قطار شهری، پروژه‌های شاخص پیاده‌رو سازی و پیاده راه سازی و درنهایت روش پیشنهادی حفاری خط ۴ قطار شهری را به بحث گذاشت.

   کارگروه قراردادهای کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادها هم موضوع لایحه اجرا و تکمیل پارک ملی چهل بازه و عوارض ورود به محدوده صنایع محور غرب مشهد را در دستور داشت.
   نشست بنیاد صیانت از نهاد خانواده استان خراسان رضوی این هفته با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا و شهردار مشهد برگزار شد.
   همچنین با برگزاری جلسه تکریم و معارفه سرپرست روابط عمومی شورای اسلامی شهر مشهد، با حکم رئیس شورا، ضمن تقدیر از فعالیت‌ها و اقدامات حسین احمدنژاد، رضا علیزاده به¬عنوان سرپرست روابط عمومی شورا منصوب شد.
   پنجشنبه
   در روز پایانی هفته نیز کارگروه تخصصی بودجه و حسابرسی به تدوین برنامه حسابرسی عملیاتی برخی سازمان‌ها از طریق برون‌سپاری و وضعیت نظام کنترل‌های داخلی در شهرداری مشهد و صورت‌های مالی حسابرسی شده و تفریغ بودجه تباصر سال 1397 موسسه شهرآرا پرداخت.

   رئیس شورای شهر در مراسم‌هایی چون نشست «شب آیین‌های رضوی» و یادواره «شهدای وحدت» حاضر شد و در این مراسم گفت: یکی از بلوارهای جدیدالاحداث را به نام «شهید محمدزاده» نامگذاری خواهیم کرد.
   محمدرضا حیدری افزود: بزرگداشت مقام شامخ شهدا رسالتی مهم بر دوش همگان است و برهمین اساس، به زودی، بلوار جدید‌الاحداثی را به نام سردار «شهید محمدزاده» نامگذاری خواهیم کرد.
   محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری هم دو خبر مهم اعلام کرد.
   • سازوکار اجرایی و برنامه زمانی پیاده‌سازی شهروندسپاری ظرف دو هفته باید به شورای شهر ارائه شود. براساس مصوبه شورا، شهرداری مشهد باید ظرف مدت ۲ هفته سازوکار اجرایی و فازبندی تحقق پیاده‌سازی شهروندسپاری را به شورای شهر ارائه دهد و اقدامات لازم به صورت فاز به فاز ارائه گردد.
   • بازنگری نهایی طرح تفصیلی حوزه مرکزی مشهد انجام شد.
   وی‌ همچنین از انجام آخرین بازنگری و اصلاحات طرح تفصیلی حوزه مرکزی مشهد در جلسه مشترک کمیسیون‌های شورا و آماده شدن این طرح برای ارائه و تصویب در صحن علنی خبر داد.

   همچنین درپی اقدامات خالصانه خادمات شهری مشهدالرضا(ع) به زائران و مجاوران رضوی همزمان با ایام پایانی ماه صفر، شورای شهر مشهد طی پیامی از اقدامات و فعالیت‌های این عزیزان تقدیر و تشکر کرد.
    

   کلید واژه ها: شهر ترمیمی - شورای شهر - مشهد -
   تعداد بازدید: 21
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4730    بازدید کنندگان دیروز: 5332    کل بازدید ها : 5,926,661
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد