• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۴
   تعداد بازدید: 29
   کد: 206150
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد در بازدید از نمایشگاه مشاغل خانگی و بازارچه محله «شهید آوینی»:

   توانمندسازی مناطق پیرامونی مشهد و تقویت مشاغل خانگی از رویکردهای اساسی شورای پنجم است

   نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد گفت: یکی از رویکردهای اصلی شورای پنجم توجه به مناطق پیرامونی حاشیه شهر هم از بابت توانمندسازی بافت جمعیتی در موضوعات اجتماعی وهم در موضوع زیرساخت‌های شهری و بازآفرینی و مقاوم‌سازی و… بوده است.
   توانمندسازی مناطق پیرامونی مشهد و تقویت مشاغل خانگی از رویکردهای اساسی شورای پنجم است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احمد نوروزی در بازدید از نمایشگاه مشاغل خانگی و بازارچه محله «شهید آوینی» بابیان این‌که این رویکرد اساسی شورای پنجم سبب شده بر فعالیت‌ها و گسترش برنامه‌های شوراهای اجتماعی محلات تمرکز فراوانی گذاشته شود، گفت: نمایشگاه خوداشتغالی در محلات مختلف شهر نشان از آن است که استعداد و توانایی زیادی در بین شهروندان برای انجام امور اشتغال خانگی و مشاغل خود وجود دارد.

   به گفته وی موضوع دیگری که در دستور کار قرار داشت مسئله تقویت مشاغل خرد و خانگی جهت تقویت اقتصاد خانواده‌های محلات بود. تحقیقات مدونی در کارگروه‌های تخصصی شورا در جهت یافتن راهکارهای عملی رسیدن به این اهداف انجام شد تا بتوان به راهکاری جامع و به‌دوراز شائبه هرگونه رانت و تبعیض برای پوشش اکثریت جامعه هدف رسید.

   نوروزی ادامه داد: پیش‌ازاین جهاد دانشگاهی پیش‌ازاین مطالعات جامعی در مقیاس ملی و برای موضوع حمایت از مشاغل خرد خانگی و روستایی انجام داده بود که بر اساس شناسایی مشاغل خرد و ایجاد ارتباط سازنده بین این مشاغل و بازار مصرف مانور دارد. روش کار نیز به‌طوری طراحی‌شده تا با ایجاد حلقه‌های واسط توسط ‌برندهای معتبر یا افراد و گروه‌های دارای جایگاه مشخص اقتصادی، بازار مصرف در جریان تولیدات مشاغل خرد و خانگی قرارگرفته و امکان تأمین نیازمندی‌های خود را از این طریق مهیا ببیند.

   رئیس کارگروه تخصصی پژوهشی ارزش‌آفرینی و اشتغال شورای شهر مشهد اضافه کرد: علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های اشتغال و کارآفرینی، سازمان‌های مردم‌نهاد و شوراهای محلات می‌توانند حلقه واسطه ارتباط بین مشاغل خرد و خانگی و بازار هدف بوده و از این طریق چرخه اقتصادی تکامل‌یافته، سازمان‌های مردم‌نهاد نیز امکان کار اقتصادی را دریابند.

   وی با تأکید بر این‌که هیچ فعالیت اقتصادی با یارانه و حمایت‌های نقدی پایدار نخواهد ماند خاطرنشان کرد: کاری مستدام و بادوام خواهد بود که چرخه اقتصادی کاملی داشته و توان تأمین هزینه‌های خود را با فعالیت‌های مثبت اقتصادی داشته باشد. حلقه‌های واسط که می‌توانند از اصناف معتبر بازاری نیز باشند با برگزاری دوره‌های آموزشی برای نیروهای اشتغال خانگی امکان تولید باکیفیت محصولات هدف را فراهم کرده و ضمن تأمین سرمایه اولیه موردنیاز می‌توانند محصولات را از تولیدکنندگان خانگی خریداری و به‌طور مستقیم در بازار هدف عرضه کنند. از این طریق چرخه اقتصادی کاملی اجراشده و صاحبان بنگاه‌های خرد و خانگی می‌توانند از تداوم کسب‌وکار خود اطمینان حاصل کنند.

   نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: مدیریت شهری درپی اجرای چنین الگویی در تمام محلات هدف بازآفرینی با استفاده از بازوهای اجرایی دفاتر تسهیلگری و شوراهای اجتماعی محلات است. هدف آن است که در این مدل بازارها فراتر از مقیاس محله و منطقه دیده‌شده و برای بازارهای ملی و بین‌المللی هدف‌گذاری شود. البته در این پروژه باید اقدامات جامعی از ساماندهی و تجهیز کارگاه‌های خانگی تا اطلاع‌رسانی تبلیغات و بازارسازی و پس از آن لجستیک فروش و پشتیبانی را مهیا کرد.

   نوروزی همچنین گفت: حلقه‌های واسط باید بتوانند باکیفیت هرچه بهتری ارتباط بین تولیدکننده خانگی و مصرف‌کننده را برقرار کنند. از تأمین امکانات ثبت سفارش، سامانه‌های مالی تا تحویل کالا مواردی است که باید در این شبکه در نظر گرفته‌شده و برای آن برنامه‌ریزی کرد.

   وی افزود: با اجرای چنین شبکه‌ای از یک‌سو هزینه‌های تولید کاهش‌یافته درنتیجه قیمت تمام‌شده و قیمت خرید محصول برای خریدار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود و از سوی دیگر سبب تولید اشتغال بیشتر برای مشاغل وابسته به این شبکه می‌شود.

   نوروزی گفت: با این نگاه تسهیلگران و توسعه‌دهندگان چنین شبکه‌ای به‌تدریج تبدیل به گروهی اقتصادی شده که می‌توانند با برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم درزمینهٔ فروش محصولات باقیمت بیش از گذشته و باقیمت کمتر از بازار عمومی را فراهم کرده و شرایط را به نفع استحکام مشاغل خانگی فراهم کنند.

   وی تأکید کرد: ایجاد شبکه پایدار در این حوزه که موضوعات آموزش، سازمان‌دهی لجستیک و ارتباط با بازار را در دستور کار داشته باشد مهم‌ترین اصل ماندگاری و پایداری مشاغل خرد و خانگی خواهد بود.
   در شورای پنجم به دنبال آغاز این روند هستیم هرچند که طبیعتاً به دنبال گسترش غیرواقعی این بازار نخواهیم بود اما همین‌که چنین حرکتی شکل‌گرفته و در آینده توسط خود مردم ادامه یابد این امیدواری وجود دارد که در چشم‌انداز میان‌مدت تبدیل به شبکه‌های چند صدهزارنفره تولید اشتغال و گردش اقتصادی شود. 

   تعداد بازدید: 29
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4428    بازدید کنندگان دیروز: 5332    کل بازدید ها : 5,926,359
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد