• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 24
   کد: 205446
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور صد و ششمین جلسه علنی:

   برای مقابله با سوء استفاده‌هایی از جنگ باید همه ابعاد آن را شناخت و به مردم معرفی کرد

   رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران شورای اسلامی شهر با ترکیب و میزان شناخت ابعاد جنگ تحمیلی و تشریح و تبیین دفاع مقدس برای نسل حاضر و نهایی و با هدف جلوگیری از سوء استفاده از مفاهیم جنگ تاکید کرد.

   برای مقابله با سوء استفاده هایی از جنگ باید همه ابعاد آن را شناخت و به مردم معرفی کرد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد محمد حسین ودیعی در نطق پیش از دستور خود در صد و ششمین جلسه علنی شورای شهر با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران دوران جنگ گفت: دفاع مقدس را از دو بعد می توان بررسی کرد هم از بعد شهادت ها، رشادت ها، ایثارگری ها و فداکاری ها و هم از بعد سختی هایی که به دلیل کمبود امکانات، ضعف مدیریت‌ها، چالش‌های مختلف و آوارگی بیش از سه میلیون هم وطن در ابتدای جنگ دچار آن شدند و هنوز هم در مشهد و در بسیاری از شهرهای کشور آثار این شرایط وجود دارد. بسیاری از کلاس‌های درس مراکز فرهنگی و زیرساختی تعطیل و یا از بین رفتند، انبارهای منابع حیاتی را از دست دادیم که تمام این ها نیاز به واکاوی و بررسی دارد.

   وی با بیان اینکه سی و یکم شهریورماه یادآور حماسه بزرگی است که در ابتدای دهه ۶۰ کشور با آن مواجه شد، افزود: متجاوزی که قرار بود سه روزه پایتخت ما را اشغال کرده و ماندگار شود، به قدرت ایمان و اتحاد و همدلی و رهبری ما به بیرون رانده و برای اولین بار در تاریخ کشور پس از جنگی مصیبت بار حتی یک وجب از خاک مملکت به دست دشمن متخاصم نیفتد که جای بسی افتخار و مباهات است و شایسته است همیشه و همواره قدردان شهدا و جانبازان و ایثارگران این جنگ تاریخی و منحصر به فرد باشیم.

   ودیعی با اشاره به اینکه همچنان مشاهده می‌شود گهگاه از دفاع مقدس و مفاهیم و مسائل آن در محافل مختلف سوءاستفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: برای آنکه بتوانیم از این دفاع جانانه و از رشادت رادمردان و شیرزنان کشورمان به خوبی دفاع کنیم باید مسائلی را مد نظر داشته باشیم به ویژه مدیران و افرادی که در کشور مسئولیتی دارند.

   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ادامه داد: ما هیچگاه آغازگر جنگ با متجاوز نبوده‌ایم و در قطعنامه ۵۹۸ به روایت شورای امنیت، کشور عراق به عنوان متجاوز شناخته شد. همگان باید بدانند کهنه رزمندگان پیاده ما به وسوسه قدرت به میدان جنگ نرفته و درس غارت را نیاموخته بودند اما غیرت و شجاعت را تجربه کردند. ما هیچ گاه طرفدار جنگ نبوده و خواهان آن نیز نبودیم که حتی از آن بیزاریم که پدیده‌ای پلید با بار منفی و اثرات بسیار ناخوشایندی است و همواره و همچنان درگیر این اثرات و تبعات هستیم.
   ودیعی اضافه کرد: دفاع مقدس متعلق به حوزه اندیشه ما است، گفتمانی است از مردم جامعه که آن را معنی کرده به ارزیابی اخلاقی آن می‌پردازند تا شعر و خاطره و حماسه برای آیندگان به یادگار بگذارند. در مفهوم دفاع مقدس آزادی و آزادگی نهفته است و ما ناچار به جنگ شدیم تا حریم آزادگی و آزاداندیشی را حفظ کنیم.

   ودیعی همچنین گفت: انسان آزاد متولد شده اما همیشه در خطر انقیاد و استبداد است. دفاع مقدس به ما آموخت که می‌توان برای عقیده و آزادی وطن جان داد. جنگ به ما آموخت همبستگی اجتماعی لازمه جامعه پویا و زنده است. جنگ سال‌هاست تمام شده و اکنون افرادی از بازماندگان جنگ می‌پرسند آن فضای مملو از ایثار و فداکاری و مهرورزی کجاست و چه کسانی مسئول از بین رفتن آن حس و حال و شور و غوغا هستند.

   رئیس کمیسیون ایثارگران شورای شهر مشهد اضافه کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات ما در بی نظمی‌ها و ولنگاری‌های اقتصادی نهفته است. اقتصاد ما را از هم دور کرده و امروز زمان آن است تا فعالیت های اقتصادی را بازپیرایی و باز تعریف کنیم تا افراد جامعه همدیگر را رقیب خود فرض نکنند. ما همه باهمیم، باید از دل همبستگی ملی چیزی به نام اقتصاد ملی رشد و توسعه پیدا کند.

   وی تاکید کرد: هشت سال دفاع مقدس و آثار جاودانه آن متعلق به همه و گنجینه‌ای است که همه آحاد جامعه باید از برکات و ثمرات آن برخوردار شوند و ارزش‌های آن متعلق به جامعه است. هیچ رزمنده و دلاوری برای منافع جناح خاصی به میدان نرفته و همه برای وطن و اعتقاداتشان رفتند. جناح های سیاسی نباید نام و حرمت ایشان را به نام خود مصادره کنند، نباید اجازه دهیم قصه ۸ ساله جنگ تحمیلی تحریف شده چرا که بخش عمده ای از زوایای دفاع مقدس همچنان پنهان است. این دفاع جانانه آنطور که بود باید تعریف شود. فداکاری و از جان گذشتگی دلاور مردان و شیر زنان عرصه دفاع مقدس در بین مردم امروز و آینده این مرز و بوم فراموش نخواهد شد و بر تمام مسئولین و سیاست مردان این مملکت فرض است به مانند همه کشورها توجه ویژه به این دلاوران و ایثارگران از هر قشر و گروه مبذول داشته و برای آیندگان درس و خاطرات شیرین از برگ زرین تاریخ کشورمان را ماندگار تر کنند.

   به گفته ودیعی، ما امروز نیز در معرض جنگ و تعرض هستیم. سازوکارهای سیاست خارجی می‌تواند ما را در این برهه از زمان به سوی موفقیت یا شکست سوق دهد. بر مردان سیاست‌خارجی است که منافع ملی و آرمان‌ها، رفاه و معیشت و اقتصاد جامعه را در سیاست های خود مد نظر قرار دهند.

   وی در پایان سخنانش گفت: با درود به روح بلند شهدا و امام فقید و قدردانی از همه ایثارگران و بزرگ مردان و بزرگ زنانی که آن خاطرات زیبا و حماسی و درخشان را آفریدند یادآوری می‌کنم به همه مدیران کشور و مدیران شهری از جمله خودم که ایثارگران، یادگاران دوره جنگ را فراموش نکرده و از کار آنها غفلت نورزیم. مبادا که این پیشکسوتان عرصه جنگ و شهادت و ایثار در امور خود با مشکل و گرفتاری مواجه شوند.
    

   تعداد بازدید: 24
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4571    بازدید کنندگان دیروز: 5332    کل بازدید ها : 5,926,502
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد