• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 140
   کد: 203753
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۰۵
   باهدف تسریع در نوسازی و بازآفرینی بافت قدیمی آبکوه؛

   تصویب مشوق‌ها و تخفیف‌های متعدد برای احیای محله آبکوه مشهد

   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد از مصوبه‌ای در صحن علنی شورا شامل تخفیف‌ها و مشوق‌های متعدد و جذاب باهدف سرعت بخشی به پروژه بهسازی و نوسازی مشارکتی بافت فرسوده آبکوه با مشارکت مردم خبرداد.
   تصویب مشوق‌ها و تخفیف‌های متعدد برای احیای محله آبکوه مشهد

   به گزارش روابط پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد احمد نوروزی در این خصوص گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده در بافت فرسوده محله آبکوه مشهد و تغییر رویکرد کشوری از اجرای پروژه‌های بزرگ مقیاس و سرمایه‌گذاری به سمت بازآفرینی با مشارکت حداکثری مردم، شورای شهر مشهد تصمیم گرفت شهرداری را از مداخله مستقیم پروژه محور در این منطقه برحذر داشته و اقدامات حمایتی و تشویقی لازم را برای ایجاد جذابیت‌های مناسب جهت بازآفرینی بافت فرسوده محله آبکوه توسط ساکنین و مالکین، تسریع درروند نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و جلب رضایت مردم درنظربگیرد.

   ازاین‌رو در جدیدترین جلسه علنی شورای شهر مشهد مصوبه‌ای مفصل برای ایجاد مشوق‌های کاربردی و ارائه تخفیف‌های متعدد بارأی قاطع اعضای شورا تصویب شد.

   وی در تشریح بندهای این مصوبه گفت: مالکین و مستاجرین املاک واقع در بافت فرسوده آبکوه چنانچه به‌صورت انفرادی نسبت به اخذ پروانه و اجرای پروژه اقدام نمایند در املاک با مساحت کمتر از ۲۰۰ متر از ۵۰ درصد و در املاک بیش از ۲۰۰ متر از ۷۵ درصد تخفیف عوارض صدور پروانه بهره‌مند خواهند شد.

   این تخفیف‌ها برای پروژه‌های تجمیعی از چند قطعه به عدد ۶۰ درصد برای املاک زیر ۲۰۰ متر و ۸۵ درصد برای املاک بالای ۲۰۰ متر خواهد رسید. ضمن اینکه برای پروژه‌های تجمیعی شرایط تقسیط حقوق شهرداری به مدت ۳۶ ماه در نظر گرفته‌شده است.

   نوروزی با اشاره به اینکه شهرداری می‌تواند در خصوص پروژه‌های واقع در املاک متعلق به خود یا مشارکتی با مالکین، از مشارکت سرمایه‌گذاران و سازندگان بخش خصوصی استفاده کند افزود: در صورتیکه تمام یا قسمتی از یک ملک در مسیر معبر یا فضاهای خدماتی و پروژه‌های شهرداری واقع بوده و با حداقل ۵۰ درصد مساحت ملک شهرداری طبق طرح برابر باشد، مالک می‌تواند ملک خود را با قطعات آزادشده از طرح یا واحدهای احداثی پروژه‌های مشارکتی شهرداری تهاتر نمایند. این معاوضه بر اساس قیمت تعیین‌شده توسط هیئت کارشناسی رسمی دادگستری با لحاظ ۱۵ درصد افزایش قیمت ملک شخصی و تقسیط مابه‌التفاوت مبلغ نسبت به ملک شهرداری به مدت ۱۸ ماه انجام می‌شود.

   همچنین درصورتی‌که مالکین درخواست تجمیع املاک و تجدید بنا را ارائه کنند چنانچه املاک آن‌ها با قسمتی از ملک شهرداری تشکیل یک قطعه برابر طرح دهد و مساحت ملک شهرداری در این قطعه کمتر از حدنصاب تفکیک و کمتر از ۵۰ درصد کل قطعه باشد، شهرداری ملک خود را به قیمت کارشناسی با اعمال تخفیف ۱۰ درصدی و به‌صورت نقد و اقساط طی مدت ۱۲ ماه به مالکین واگذار خواهد کرد و یا بر اساس درخواست متقاضیان امکان تهاتر با ملک دیگری در بافت وجود دارد.

   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ادامه داد: از دیگر شرایط مشوق تصویب‌شده در طرح جدید اعطای مجوز درب دوم پارکینگ در املاک با بر بیش از ۱۰ متر، اعمال تخفیف ۱۰۰ درصدی به بدهی اعیانی ساختمان‌هایی که برای تخریب بنای گذشته و بازسازی اقدام نمایند، واگذاری مصالح حاصل از تخریب ملک به مالک و انعقاد قرارداد اجاره ۱۲ ماهه با مالکانی که ملک خود را واگذار و در پروژه‌های دیگر مشارکت کرده و ضرورتی برای تخریب فوری آن نباشد، با حق صلح اجاره می‌باشد.

   وی اضافه کرد: چنانچه مالکینی با تجمیع املاک خود نسبت به اخذ پروانه ساختمانی اقدام نمایند و یا درخواست تهاتر با پروژه‌های در حال احداث داشته باشند به‌شرط آن‌که حداقل مساحت ملک تجمیعی به ۲۰۰ متر رسیده باشد از حمایت شهرداری برای اخذ ۶۰ درصد ودیعه مسکن تا سقف ۱۰ میلیارد تومان اعتبار، تا زمان تحویل واحد مسکونی و یا به‎مدت حداکثر ۲۴ ماه بهره‌مند خواهند شد.

   نوروزی همچنین گفت: املاکی که با پروژه‌های در دست اقدام شهرداری تهاتر می‌شوند از افزایش ۱۵ درصدی قیمت ملک نسبت به ارزش کارشناسی و تخفیف ۱۰ درصدی در بهای آپارتمان تهاتر شده بهره‌مند خواهند شد. ضمن اینکه مشوق‌های ویژه برای املاک در مسیر آزادسازی خیابان توفیق لحاظ شده است.

   به منظور تسریع در آزادسازی محور توفیق به‌عنوان یکی از شریان‌های اصلی بافت آبکوه در صورت تهاتر املاک در مسیر این خیابان با املاک حاشیه معبر، به‌شرط آنکه مساحت ملک حداقل ۷۰ درصد قطعه حاشیه را پوشش دهد، مجوز تجاری به ۱۰ درصد ملک حاشیه تا سقف ۳۰ مترمربع اهدا خواهد شد.

   همچنین در خصوص کوچه‌های بن‌بست با عرض کمتر از ۶ متر که در مالکیت شهرداری قرار دارند چنانچه مالکین نسبت به تجمیع کامل اراضی طرفین بن‌بست اقدام کنند از ۵۰ درصد تخفیف در عوارض و حقوق شهرداری بهره‌مند می¬شوند.

   نوروزی ادامه داد: در این مصوبه یک مشوق ویژه نیز برای بیست تقاضای اول در نظر گرفته‌شده که علاوه بر تسهیلات مندرج در مصوبه، تسهیلات تکمیلی نیز برای املاک تجمیعی با مساحت بالای ۲۰۰ مترمربع که در محله‌های هدف بازآفرینی پیشگام باشند اعمال خواهد شد.

   تأمین ودیعه مسکن برابر با مصوبه دولت، اعمال صد درصد تخفیف در حقوق شهرداری، پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های نظام‌مهندسی و ۵۰ درصد هزینه‌های طراحی نما، مشوق‌های ویژه این بخش را تشکیل می‌دهند. این موارد تا پایان سال ۱۴۰۰ به قوت خود باقی خواهد بود.

   نماینده مردم مشهد در شورای این شهر یادآور شد: تخفیفات اعلام‌شده در این مصوبه تا پایان سال ۱۴۰۰ اعتبار داشته و پس‌ازاین دوره هر ۶ ماه ۵ درصد از تخفیفات تا رسیدن به ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. همچنین باتوجه به تغییر رویکرد مدیریت شهری از مداخله مستقیم به موضوع بازآفرینی مشارکتی، شهرداری مکلف شده در پروژه‌های مشارکتی برای تسویه‌حساب حقوقات آستان قدس و اوقاف نسبت به سهم‌الشرکه خود برابر توافقات قبلی اقدام و برای تعیین حقوقات آستان قدس و اوقاف در املاک ساکنین و پروژه‌های آنان هماهنگی‌های لازم را با آنان به عمل آورد.

   تعداد بازدید: 140
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1226    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,990,574
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد