• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 145
   کد: 203482
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد مطرح کرد:

   «حرم‌شهر» طرحی برای احیای حیات اجتماعی اطراف حرم رضوی

   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد از آغاز روند اجرایی طرح «حرمشهر» باهدف جان‌بخشی به فضای اطراف حرم رضوی و احیای حیات اجتماعی در این منطقه خبر داد.
   «حرم‌شهر» طرحی برای احیای حیات اجتماعی اطراف حرم رضوی

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احمد نوروزی در خصوص این طرح گفت: باتوجه به تعدد پروژه‌های در حال اجرای عمرانی در منطقه ثامن، محلات و معابر این منطقه در عمل به کارگاه‌های عمرانی و ساختمانی تبدیل شده است با این شرایط ظاهر زیست اجتماعی و تبادل فرهنگی در بافت ثامن دچار اختلال شده و توجه به تردد میلیون‌ها زائر از اقصی نقاط کشور در این منطقه در طول یک سال فرصت‌های بی‌شمار تبادل فرهنگی و ارتباطات اجتماعی از دست می‌رود.

   وی اضافه کرد: با ابتکار مناسب و خلاقیت فکری در شهرداری منطقه ثامن طرح حرمشهر در قالب استارت آپ آغاز شده تا بتواند با اقدامات کم‌هزینه و مبتکرانه از فضاهای تملک شده و رها شده در حاشیه معابر بافت ثامن برای ایجاد پاتوق های همنشینی، گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی و امکان ارتباط انسانی بین شهروندان و زائران و همچنین اطلاع رسانی و دسترسی به تاریخ و فرهنگ و سنن مشهد قدیم استفاده شود.

   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد با توضیح اینکه در اجرای طرح حرمشهر محدوده شهر مشهد به سه حریم مرتبط به زیارت دسته‌بندی می‌شود، ادامه داد: با ایجاد مسیرهای منتهی به حرم مطهر به عنوان تار و پود حرمشهر و انتخاب گذرهای تشرف و احیای پیاده راه‌های تشرف، ضمن حفظ بافت‌های تاریخی و واجد ارزش فضاهایی برای همنشینی، ارتباط بین شهروندان و زائران و اجرای مراسمات همنشین در فضای باز به ویژه در نقاط مرتبط با حسینیه‌ها و مسجدهای قدیمی ایجاد خواهد شد.

   به گفته نوروزی، اجرای این طرح از ابتدای محرم آغاز شده و تا دهه فجر تکمیل می‌شود.

   «جشنواره ملی نو آفرینی هنر عمومی و مبلمان شهری» دومین پروژه مورد اشاره رئیس کمیته نظارتی شماره چهار شورای شهر بود که بر اساس آن با بهره‌گیری از خلاقیت هنرمندان کشور نسبت به ایجاد فضاهای فرهنگی و تفریحی با رویکرد ترویج نمادهای فرهنگی مشهد و زیارت اقدام خواهد شد.

   به گفته وی، هدف از اجرای این طرح ایجاد فرصت مراوده و تبادل فرهنگی بین زائران و نمایش تاریخ و فرهنگ مشهد بوده و در قالب این پروژه، مقرر شده 35 المان آجری با اشاره به فرهنگ عامه در منطقه ثامن اجرا شود.

   نوروزی خاطرنشان کرد: فراخوان شرکت در این طرح ملی طی روزهای آینده منتشر شده و المان‌های منتخب تا پیش از نوروز ۱۴۰۰ در معابر منطقه ثامن نصب خواهد شد. همچنین پس از نصب آنها بر اساس رای‌گیری از شهروندان و زائران از 8 المان برتر تقدیر به عمل می‌آید.
    

   کلید واژه ها: حرم‌شهر - شورای شهر - مشهد -
   تعداد بازدید: 145
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 133    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,989,481
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد