• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 192
   کد: 201410
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در برنامه رادیویی «گفتگوی ویژه خبری» رادیو زیارت:

   سوار شدن بیش از 3 نفر مسافر در تاکسی ممنوع است/ مادامی که سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی محدود نشود، وضعیت تغییر نمی‌کند

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد گفت: اگر سرویس‌دهی قطارشهری و اتوبوس را تعطیل و یا محدود نکنیم، همچنان مشکل خواهیم داشت و مقابله با کرونا جز با همراهی مردم میسر نیست.
   سوار شدن بیش از 3 نفر مسافر در تاکسی ممنوع است/ مادامی که سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی محدود نشود، وضعیت تغییر نمی‌کند

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، مجتبی بهاروند، ظهر امروز و در برنامه زنده رادیویی گفتگوی ویژه خبری که از رادیو زیارت و با موضوع رعایت بهداشت و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی در ناوگان حمل‌ونقل عمومی درونشهری به روی آنتن رفت، اظهارکرد: حدود یک ماه پیش از شیوع موج نخست کرونا در کشور و مشهد، شهرداری به شکل روزانه نسبت به ضدعفونی واگن‌های مترو و اتوبوس اقدام نمود و به همین دلیل شهر مشهد در این زمینه از سایر شهرها جلوتر بود

   وی در ادامه گفت: در موج نخست شیوع کرونا نیز آمار نشان داد که حمل‌ونقل عمومی یکی از کانون‌های انتشار ویروس است و لذا شورای شهر مشهد با مصوبه‌ای اقدام به تعطیلی سرویس‌‎دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از مترو و اتوبوس کرد؛ یکی از عوامل اصلی وضعیت خوب مشهد را میتوان همین تعطیلی دانست.

   بهاروند با بیان اینکه وزارت کشور براساس ابلاغیه‌ای اعلام کرده بود که کلانشهرها حق تعطیلی ناوگان حمل‌ونقل عمومی را ندارند، افزود: شورای شهر مشهد نسبت به مصوبه خود مصر بود و از سوی دیگر تعطیلی سرویس‌دهی به تایید فرمانداری نیز رسیده بود و لذا وزارت کشور مصوبه را ابطال نکرد.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در حاضر نیز هر زمانی که ستاد استانی مبارزه به ویروس کرونا اعلام کند، طرحی دوفوریتی توسط کمیسیون تهیه خواهد شد و با تصویب آن نسبت به اعمال محدودیت و یا تعطیلی سرویس‌دهی و خدمات‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اقدام می‌کنیم.

   بهاروند با بیان اینکه اگر سرویس‌دهی قطارشهری و اتوبوس را تعطیل و یا محدود نکنیم، همچنان مشکل خواهیم داشت، گفت: به اذعان اکثر کارشناسان، مترو به دلیل نبود تهویه هوا، از نظر شیوع کرونا بسیار خطرناک است؛ اقدامات سختگیرانه خوبی داشته‌ایم و نظارت مستمر نیز انجام می‌شود و باجه‌های فروش ماسک نیز در ایستگاه‌ها پیش‌بینی شده تا به ایجاد شرایطی ایمن کمک کند.

   وی افزود: در اتوبوس و تاکسی نیز تمهیداتی درنظر گرفته شده که بعنوان مثال میتوان به جداسازی و نصب 11 هزار کاور بین تاکسیران و مسافر، کاهش تبادل پول نقد، ضدعفونی وسائل نقلیه، توزیع پک‌های بهداشتی، غربالگری تاکسیرانان، ایجاد 3 ایستگاه ضدعفونی خودرو در سطح شهر و ... اشاره داشت.

   بهاروند، فرهنگسازی را یکی از بهترین ابزار برای مقابله با ویروس کرونا دانست و گفت: شهروندانی که توصیه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، باید جریمه شوند چراکه با سهل‌انگاری، نه تنها جان خود، بلکه جان سایر شهروندان را هم تهدید می‌کنند؛ همه باید با استفاده از ماسک به یکدیگر احترام بگذاریم. استفاده از ماسک و دیگر روش‌های پیشگیری ممکن است دشواری‌هایی را داشته باشد ولی چاره‌ای نیست و دشواری اندک به مصائب ناشی از ابتلا به ویروس می‌ارزد.

   در این برنامه گزارشی از تاکسیرانان تهیه شده که برخی از آنها از کم بودن میزان مواد ضدعفونی توزیعی گلایه داشتند و بهاروند در این خصوص گفت: موضوع تاکسی با اتوبوس کاملا متفاوت است چراکه تاکسی جزو سرمایه شخصی افراد بوده ولی اتوبوس و مترو، مایملک شهرداری است و راننده آنها نیز رابطه استخدامی با شهرداری دارند. سازمان تاکسیرانی صرفا بعد نظارتی دارد.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد با بیان اینکه شهرداری هیچ وظیفه‌ قانونی برای تهیه اقلام بهداشتی برای تاکسیرانان ندارد، افزود: در عین حال در حد وسع و بضاعت خود تاکنون حمایت‌هایی داشته‌ایم و در آینده نیز خواهیم داشت.

   بهاروند در ادامه صحبت‌های خود از حداکثر ظرفیت مجاز سوار شدن مسافر در تاکسی را 3 نفر عنوان کرد و گفت: اگر این فاصله‌گذاری رعایت نشود، گشت‌های نظارتی سازمان با رانندگان متخلف برخورد می‌کنند.

   وی در پاسخ به درخواست مجری برنامه مبنی بر اینکه برخی شهروندان تقاضای افزایش تعداد ناوگان اتوبوس در ساعات پیک را دارند، اظهارکرد: تاکنون موردی در این خصوص از سوی 137 اعلام نشده ولی بدون شک پیگیری خواهیم کرد و امکان ظرفیت اتوبوس‌ها وجود دارد؛ متاسفانه تعداد واگن‌های مترو را نمی‌توان افزایش داد چراکه مصوبه خرید ناوگان مترو که سال گذشته در جلسه علنی مطرح شد، در وزارت صمت گرفتار بروکراسی های اداری شده است.

   بهاروند در پایان از عموم مردم خواست تا بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند چراکه تنها را مقابله با ویروس، رعایت همین موارد است.

    

   تعداد بازدید: 192
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1949    بازدید کنندگان دیروز: 3550    کل بازدید ها : 7,319,831
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد