• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 99
   کد: 198629
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد مطرح کرد:

   نشست‌های نقد و بررسی، مرجعی برای سیاست‌گذاری‌های پیش روی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد گفت: تمامی دغدغه‌ها و نکات مطرح شده در جلسات نقد و بررسی رویکردهای کمیسیون فرهنگی، مورد به مورد، ثبت و بررسی می‌شوند؛ کمیسیون فرهنگی، در تبیین و تعریف سیاست‌گذاری‌های خود از تک‌تک این مسائل و نکات مطرح شده استفاده می‌کند تا اقدامات براساس دغدغه‌های شهروندان پیش برود.

   نشست‌های نقد و بررسی، مرجعی برای سیاست‌گذاری‌های پیش روی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، احسان اصولی در سومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد رویکردهای حوزه اجتماعی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا که با موضوع مشارکت در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار شد، اظهارکرد: شهر و فضای مدیریت شهری در بحث آسیب‌های اجتماعی با مباحث متعدد و مختلفی مواجه است.

   وی با بیان اینکه وجود آسیب‌های اجتماعی در یک شهر، علاوه‌بر اینکه زیست افراد و جامعه شکل‌دهنده شهر را می‌تواند تحت‌الشعاع قرار دهد، هزینه‌هایی نیز به شهر تحمیل می‌کند، گفت: به همین خاطر، چندسرفصل اثرگذار و با فراوانی بیشتر در بحث آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار دادیم و تلاش شد در جهت کاهش و کنترل این آسیب‌ها اقداماتی انجام دهیم.

   اصولی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی جوامع امروز، درگیری با بحث اعتیاد و معتادین متجاهر است؛ در بعضی مناطق هم گاه با موضوعاتی چون کودک‌آزاری مواجه هستیم.

   وی همچنین با بیان اینکه شورای پنجم شهر مشهد و حوزه اجتماعی در بحث تقویت بنیان خانواده و جلوگیری از طلاق سیاست‌گذاری‌‎ها و ورودهای خوبی داشته و اقدامات مختلفی را ساماندهی کرده است، افزود: بواسطه این سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات پیوسته سعی کرده‌ایم، خانواده، بعنوان اساسی‌ترین بنیاد شکل‌دهنده جامعه را تقویت کنیم.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: این ورودها، اثراتی نیز داشته که خروجی‌های آن برای فعالان حوزه‌های مختلف چون شوراهای اجتماعی محلات و تشکل‌های مردمی و سمن‌ها و صاحبنظران و کارشناسان ملموس است؛ البته این اقدامات هم با نقاط ضعف و قوتی همراه بوده که نقاط ضعف باید رفع شوند و نقاط قوت، تقویت.

   اصولی با بیان اینکه شرایط نامناسب مالی و اقتصادی خانوار تاثیربسزایی در ایجاد آسیب‌های اجتماعی دارد، گفت: در مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی شهر مشهد، اعضای خانواده و بویژه بانوان از استعدادهای کم‌نظیری در تولید صنایع دستی، مصنوعات چرمی و ... برخوردارند و برهمین اساس، شورای شهر مشهد سعی کرد از طریق حمایت از مشاغل خرد و خانگی و بسترسازی و تسهیل فرآیندها، گام‌های خوبی در این جهت بردارد.

   وی افزود: کارگروهی با همین عنوان نیز ذیل کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهد شکل گرفته و سیاست‌گذاری‌ها، هماهنگی‌ها و اقدامات خوبی نیز تاکنون شاهد بوده‌ایم.

   اصولی تاکید کرد: شوراهای اجتماعی محلات میتوانند حلقه واسط بین تسهیل‌گر و تسریع‌کننده و تولید‌کننده و بازارفروش را ایفا کنند؛ طرحی با همین محوریت در منطقه 4 شهرداری به شکل پایلوت طراحی و آماده شده که ظرف 2 ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود.

   یکی از نکات مورد توجه میهمانان حاضر در جلسه، موضوع اعتیاد کودکان و نوزادان بود و اصولی در این خصوص گفت: متولی اصلی در بحث اعتیاد، بهزیستی است ولی با این وجود اگر بدانیم این مهم آسیبی جدی است و تعداد افراد زیادی را درگیر کرده، همچون سایر زمینه‌ها، همکاری و رویکرد حمایتی خواهیم داشت.

   وی افزود: تشکل‌های مردمی و سمن‌ها و خیریه‌های فعال در بحث کودکان و نوزادان معتاد نیز باید اطلاعات و داده‌های لازم را در اختیار مدیریت شهری قرار دهند.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در پاسخ به دغدغه‌ برخی افراد حاضر در نشست درخصوص کمبود فرهنگسرا و سرانه‌های فرهنگی در مناطق کم برخوردار مشهد، گفت: در بخش سرانه‌های آموزشی و زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق کم‌برخوردار، نسبت به سایر مناطق وضعیت بهتری شاهد هستیم و این سرانه‌ها در مناطق 4 و 5 و 6 از سرانه مناطق 1 و 9 شهرداری نیز بیشتر است.

   اصولی در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: تمامی دغدغه‌ها و نکات مطرح شده در این جلسات، مورد به مورد ثبت و مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ کمیسیون فرهنگی، در تبیین و تعریف سیاست‌گذاری‌های خود از تک‌تک این مسائل و نکات مطرح شده استفاده می‌کند تا اقدامات براساس دغدغه‌های شهروندان پیش برود.
    

   تعداد بازدید: 99
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2848    بازدید کنندگان دیروز: 3490    کل بازدید ها : 7,303,958
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد