• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 309
   کد: 198201
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در نشست مشترک با روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه 4 مطرح کرد؛:

   سرا‌ی محله، عرصه‌ای برای فعالیت‌های مردم‌نهاد با محوریت شوراهای اجتماعی محلات

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد گفت: شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود سعی کرده با اتخاذ تدابیر و سیاست‌های مناسب، بر قدرت، نفوذ و تاثیرگذاری شوراهای اجتماعی محلات بیافزاید و برهمین اساس اقدامات مختلفی انجام داده که آخرین آن، تصویب طرح ایجاد سرای محله بود تا عرصه‌ای برای فعالیت‌های مردم‌نهاد با محوریت شوراهای اجتماعی محلات فراهم شود.

   سرا‌ی محله، عرصه‌ای برای فعالیت‌های مردم‌نهاد با محوریت شوراهای اجتماعی محلات

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، احسان اصولی در نشست مشترک با روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه 4 شهرداری مشهد با بیان اینکه شوراهای اجتماعی محلات نقش حلقه واسط بین مدیریت شهری و شهروندان را در سطح محلات ایفا می‌کنند، گفت: افزایش مشارکت مردم در فرآیندهای مختلف همچون تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها و نقش‌آفرینی در سطح منطقه و محله یکی از راهبردهای اساسی و شاخص شورای پنجم شهر مشهد بوده که پیوسته به آن تاکید داشته‌ایم.

   وی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، چند گام اساسی در جهت تقویت شوراهای اجتماعی محلات برداشت، اظهارکرد: در گام نخست، آیین‌نامه اجرایی و همچنین شیوه برگزاری انتخابات شوراهای اجتماعی و نظام حاکم بر نحوه شکل‌گیری آنها مورد بازنگری قرار گرفت و سرانجام پس از تلاش‌های یک‌ساله، شاهد روش نوین و جدیدی هستیم؛ روشی که ترکیبی از رای مستقیم مردم و وزن‌دهی به نخبگان هر محله است.

   اصولی افزود: در این روش بدون شک ایرادات و نقص‌هایی نیز وجود دارد که با گذشت زمان نسبت به اصلاح آنها اقدام خواهد شد.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: شوراهای اجتماعی محلات باید محل اثرگذاری در محلات باشند و بر همین اساس سعی کردیم با اتخاذ تدابیر و سیاست‌های مناسب، بر قدرت، نفوذ و تاثیرگذاری آنها بیافزاییم.
   اصولی در تشریح سیاست‌های اندیشیده شده برای تقویت اثرگذاری شوراهای اجتماعی محلات، گفت: مصوبه هزینه 5 درصد از اعتبارات عمرانی هر منطقه شهرداری با نظر شوراهای اجتماعی محلات، پس از عدم اجرای چندساله، سال 98 در قالب طرح محله ما محقق شد.

   وی افزود: برگزاری برنامه‌ها فرهنگی و اجتماعی و جشن‌های مختلف در مناسبت‌های ملی و مذهبی، یکی از خواسته‌های مکرر شهروندان در جلسات بود و از این رو، با تصمیم شورای شهر مشهد مقرر شد 5 درصد از اعتبارات برنامه‌های فرهنگی شهرداری نیز با نظر و دیدگاه و سلیقه شوراهای اجتماعی محلات هزینه شود.

   اصولی با بیان اینکه اعضای شورای اجتماعی محلات پیوسته در تعامل و ارتباط با ساکنان هر منطقه و محله هستند و به همین خاطر اشراف بیشتری نسبت به مسائل و مشکلات آنها دارند، اظهارکرد: این موضوع و همچنین تاکید ویژه شورای شهر برای افزایش اثرگذاری شوراهای اجتماعی محلات موجب شد تا طرح برگزاری نشست مشترک با روسای این شوراها تحت عنوان «چهارشنبه‌ها با شوراهای اجتماعی محلات» آغاز شود و هر هفته در یک منطقه جلسه برگزار کنیم.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد افزود: در این جلسه، رئیس شورای اجتماعی هر محله 3 اولویت شاخص و مهم محله خود را در حضور اعضای شورای شهر و شهردار منطقه مطرح می‌کند و پس از بررسی و امکان‌سنجی اجرایی شدن طرح، در جهت اجرایی شدن آن و یا حل مسئله و مشکل یاد شده اقدام خواهد شد.

   اصولی تاکید کرد: مشکل و طرحی که از سوی شوراهای اجتماعی محلات در این جلسات مطرح می‌شود، اگر مورد تایید و موافقت قرار گیرد، شهرداری منطقه موظف به اجرای آن بوده و پس از 3 ماه، باید گزارش عملکرد ارائه شود؛ میزان پیشرفت طرح در ارزیابی عملکرد شهرداران مناطق موثر خواهد بود.

   یکی از مسائل مطرح شده از سوی روسای شوراهای اجتماعی محلات در این جلسه، توجه به وجاهت عمومی این شوراها بود و اصولی در این باره گفت: حل چند مسئله و مشکل در سطح محله که سالها برطرف نشده بوده، به خودی خود، وجاهت عمومی ارزشمندی برای شوراهای اجتماعی محلات است؛ در چنین شرایطی، شهروندان با شوراهای محلات مراجعه می‌کنند و مسائل و مشکلات خود را با اعضای این شوراها درمیان می‌گذارند.
   وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت رسانه برای تمامی اعضای شوراهای اجتماعی محلات مشهد در آینده نزدیک خبرداد و تصریح کرد: در این کارگاه‌ها، آموزش‌های لازم برای نشر اخبار محله، اطلاع‌رسانی عمومی، نحوه آشناسازی عموم با ظرفیت‌های محلات و ... ارائه خواهد شد.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در پاسخ به دغدغه یکی دیگر از حاضران در نشست که از نبود فضایی مشخص برای فعالیت و حضور اعضای شوراهای اجتماعی محلات گلایه داشت، گفت: اخیرا در شورای شهر مشهد طرح «سرای محله» به تصویب رسید و این سراهای محله، عرصه‌ای برای فعالیت‌های مردم‌نهاد با محوریت شوراهای اجتماعی محلات خواهند بود.

   وضعیت ضعیف معیشتی برخی خانواده‌های ساکن در مناطق کم‌برخوردار شهر مشهد و از طرف دیگر فعالیت‌های اقتصادی و کارگاه‌های خرد و خانگی این افراد، محور دیگر صحبت‌های مطرح شده توسط اعضای شوراهای اجتماعی محلات و آنها پیشنهاد برپایی بازارچه‌های محلی برای عرضه این محصولات خانگی را داشتند.

   اصولی در این خصوص گفت: ایجاد این بازارچه‌ها یکی از تقاضاهای جدی مطرح شده در جلسات مختلف است و حتما مناطق باید این موضوع را پیگیری کنند و سازمان میادین نیز همراهی لازم را داشته باشد.

   وی تصریح کرد: طی یک الی دو ماه اخیر و پس از شیوع ویروس کرونا، شهرداری با مجوز شورای شهر، بالغ بر 30 میلیاردتومان برای تهیه بسته‌های کمک معیشتی و مقابله با این ویروس در مناطق کم‌برخوردار شهر هزینه کرد؛ اقدامی که بی‌هیچ شک و تردیدی بجا بود ولی ما میتوانیم جایگزین این مسکن‌های مقطعی و کوتاه مدت، گامی تاثیرگذار برای کمک به معیشت این عزیزان با ایجاد بازارچه‌های اینچنینی داشته باشیم.

   اصولی در پایان تصریح کرد: شورای پنجم شهر مشهد و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا باورمند به مشارکت مردم و بهره‌گیری از نظرات و خرد جمعی برای پیشبرد امور مختلف است؛ اعضای شوراهای اجتماعی محلات در ارتباط بسیار تنگانگ و نزدیکی با شهروندان هستند و بدون شک اشراف بیشتری به مسائل و مشکلات آنها دارند.

    


    

   کلید واژه ها: محلات - مشهد - شورای شهر - مردم -
   تعداد بازدید: 309
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2756    بازدید کنندگان دیروز: 3490    کل بازدید ها : 7,303,866
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد