• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 76
   کد: 198097
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد در دومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و بررسی رویکردهای کمیسیون:

   حضور پررنگ تشکل‌های مردمی در حوزه برنامه‌های اجتماعی مورد تأکید شورای شهر مشهد است

   رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد بر تقویت تشکل‌های مردمی مشهد جهت حضور هرچه بیشتر در حوزه فعالیت‌های اجتماعی باهدف پیشبرد اهداف کلان مدیریت شهری مشهد و ارتقای سطح کیفی ارتباط با شهروندان تأکید کرد.
   حضور پررنگ تشکل‌های مردمی در حوزه برنامه‌های اجتماعی مورد تأکید شورای شهر مشهد است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احسان اصولی در دومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و بررسی رویکردهای کمیسیون که با حضور نمایندگان تشکل‌های مردمی با موضوع حوزه مشارکت‌های اجتماعی برگزار شد، بابیان این مطلب گفت: از ابتدای آغاز به‌کار دوره جدید شورا، به‌شدت دنبال افزایش مشارکت تشکل‌های مردم‌نهاد و حضور آن‌ها در برنامه‌ها و پروژه‌های مهم اجرایی مدیریت شهری بوده‌ایم. با توجه به آنکه این مهم برای اولین بار در مدیریت شهری اجراشده قاعدتاً مشکلاتی در اجرا مشاهده می‌شد که باید در تعامل با تشکل‌ها نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد.

   وی در مثالی گفت: در بحث حمایت از ورزش قهرمانی که پیش‌ازاین بدون ضابطه مشخص هر تیم یا هیات ورزشی که ارتباط نزدیک‌تری با مدیران شهری داشت می‌توانست کمک‌های بهتری دریافت کند باهدف اصلاح این رویه به سمت تنظیم و تدوین آیین‌نامه حمایت از ورزش قهرمانی و مشخص شدن سازوکار قاطع در بودجه سنواتی شهرداری رفتیم.

   اصولی ادامه داد: همین اتفاق در موضوع حمایت و همکاری با تشکل‌های مردم‌نهاد نیز در حال رخ دادن است تا با تنظیم سازوکار و آیین‌نامه لازم، نظام‌مندی و کانالیزه شدن حمایت‌های مدیریت شهری در مجرای قانونی و بر اساس اولویت‌های شهر و سیاست‌های کلان و مأموریت‌های مدیریت شهری اتفاق بیفتد.

   وی با اشاره به اینکه از رویکردهای اولیه شورا تأمین بسترهای لازم برای تشکل‌های حوزه اجتماعی بوده افزود: با توجه به اینکه اکثریت تشکل‌های فعال در این حوزه رویکرد اجتماعی و غیرانتفاعی داشته و بیشتر به دلیل دغدغه‌های اجتماعی و مسئولیت مدنی خود پا به عرصه فعالیت نهادند، تأمین بدیهیات لازم برای آغاز به کار فعالیت‌های اساسی تشکل‌ها موضوعی بود که شورا به جد پیگیر آن بود. ازاین‌رو طرح احداث خانه شهریاران  که مورد مطالبه کمیسیون فرهنگی بود تا امکان فعالیت و تجمع رایگان برای تشکل‌های اجتماعی فراهم شود در سازمان فرهنگی و اجتماعی انجام گردید.

   رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: واگذاری کار مردم به خود ایشان از راهبردهای اساسی شورای پنجم بوده و هست، به‌ویژه در برخی حوزه‌های اجتماعی که می‌بایست تصدی‌گری موضوعات به دست مردم شکل بگیرد ازجمله بحث ساماندهی کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر که اقدامات خوبی در این زمینه هم از باب مصوبات و هم از باب حمایت‌های موردی از برخی تشکل‌ها انجام‌شده است.

   وی یادآور شد: کمیسیون فرهنگی از ابتدای آغاز به کار خود در شورای پنجم با چهار کارگروه «اجتماعی»، «فرهنگ و هنر»، «رسانه و ارتباطات» و «زیارت و گردشگری» کار خود را آغاز کرده و موضوعات حمایت و کمک به «سمن‌ها» در مجموعه کارگروه اجتماعی تعریف و پیگیری می‌شود.

   اصولی با تأکید براینکه تفاوت ساختاری میان مدل کاری مدیریت شهری در دوره‌های پیشین و دوره فعلی در موضوع حمایت و همکاری با انجمن‌ها و تشکل‌ها به وجود آمده خاطرنشان کرد: مدیریت شهری و شورای پنجم بر همکاری و مشارکت هرچه بیشتر با تشکل‌های مردمی باور و اصرار دارد و با توجه به اینکه این پروسه در گام و تجربه اول است قطعاً ایراداتی در اجرا وجود خواهد داشت. لذا برگزاری چنین جلساتی برای اصلاح این مشکلات و بهبود روند بسیار مؤثر خواهد بود.

   در این نشست همچنین مدیران سمن‌ها و تشکل‌های مختلف به بیان دیدگاه‌های خود نسبت به روند کاری مدیریت شهری در حوزه اجتماعی، نقد سیاست‌ها و ارائه پیشنهاد پرداختند. برخی فعالین حوزه‌های مختلف اجتماعی در این جلسه ضمن معرفی فعالیت‌ها و تشکل خود و ارائه گزارش‌کار به حاضران، در خصوص نحوه و روش همکاری‌های مشترک بین تشکل‌ها و شهرداری مسائلی مطرح کردند.
   نحوه عملکرد مدیریت شهری در حمایت از رشته‌های ورزشی، نحوه انتخاب سمن‌های همکار، حمایت‌های مالی از تشکل‌ها و اطلاع‌رسانی‌های ضعیف از برنامه‌ها ازجمله موضوعات موردانتقاد نمایندگان سمن‌ها بود.
   از نکات جالب در این نشست حضور مدیران انجمن «معتادان گمنام» و سمن‌های مرتبط با معلولین ناشنوا و همچنین کارتن‌خواب‌ها بود که ضمن ارائه پیشنهادهای مفید برای همکاری در حوزه‌های اجتماعی با مدیریت شهری مشهد، از حمایت‌های شورا در پیشبرد برنامه‌های خود تقدیر کردند. همچنین انتقاد برخی میهمانان از نبود فضای گفتگو بین تشکل‌ها، عدم استمرار بر مطالبه‌گری و پیگیری نکردن خواسته‌های خود از نکات جالب مطرح‌شده در این نشست بود.
    

   تعداد بازدید: 76
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2850    بازدید کنندگان دیروز: 3490    کل بازدید ها : 7,303,960
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد