• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 188
   کد: 197646
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

   نطق پیش از دستور حمیدرضا موحدی‌زاده در نود و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد

   حمیدرضا موحدی‌زاده ، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، ناطق پیش از دستور نود و دومین جلسه علنی شورا بود.

   نطق پیش از دستور حمیدرضا موحدی‌زاده در نود و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، متن کامل نطق در زیر آمده است:
   سه سال پیش در چنین روزی مشارکت پرشور و گسترده مردم پای صندوق‌های رای اتفاقی تاریخی را رقم زد. در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ به انتخاب مردم هم دولت تدبیر و امید تمدید شد و هم شیوه و گفتمان مدیریت شهری و شورای شهر مشهد پس از ۱۴ سال تغییر کرد و شهروندان عزیزمان به امید حاکم شدن مدیریتی جدید و گفتمانی نوین‌ در شهر، با رای قاطع خود به لیست امید ریل مدیریت شهری را تغییر دادند.

   اکنون پس از گذشت سه سال از عمر شورای پنجم این افکار عمومی و متخصصان شهری، رسانه‌ها و مراکز معتبر نظرسنجی هستند که می‌بایست به بررسی دقیق رویگرد و عملکرد ما بپردازند، با زبان آمار و شاخص اقدمات را با ادوار گذشته مقایسه کنند و در نهایت نتیجه بگیرند که مدیریت شهری جدید تا چه اندازه انتظارات مردم را برآورده ساخته و وعده‌های داده شده خود را محقق کرده است. البته که در نظرسنجی‌ها و آمارهای مقایسه‌ای با سایر کلانشهرها،‌ مشهد همواره جزو پیشگامان و برترین‌ها در مدیریت شهری کشور بوده اما نمی‌توان منکر این شد که در پاره‌ای از اقدامات نیز با انتظارات مردم فاصله داشته‌ایم که این اتفاق ناشی از محدودیت‌ها و یا تغییر شرایط بوده است.

   فعالیت پارلمان و مدیریت شهری در طی این مدت بر دو اصل پیش‌برندگی و بازدارندگی استوار بوده است؛ توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری، استفاده از شیوه‌های نوین اداره شهر و تلاش برای گسترش فضای سبز شهری از جمله اقدامات پیش‌برنده و پایان تک صدایی و تغییر گفتمان‌ و شعارهای موجود در سطح شهر که برخاسته از دیدگاه‌های بسته و متحجرانه بود و موجب آزار و نومیدی دیدگان شهروندان می‌شد جزو اقدامات بازدارنده بوده است. تک صدایی امروز در شهر مشهد معنایی ندارد بلکه گفتمان‌های مختلف‌اند که با هم به رقابت می‌پردازند و بر هم نظارت دارند.

   مشهد به‌واسطه وجود بارگاه امام رضا(ع) و حضور آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی از فرصت‌های پرشماری برای جذب زائر و گردشگر داخلی و بین‌الملی برخوردار است. توسعه گردشگری افزایش ارزش افزوده گردشگران را به همراه دارد. این افزایش ارزش افزوده باعث افزایش درآمد شهروندان می‌شود که نتیجه آن پرداخت به موقع مالیات و عوارض و رونق اقتصاد و توسعه شهر است.

   انگیزه اصلی حضور زائر و گردشگر در مشهد زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است اما برای ماندگاری و تحقق این ارزش افزوده و رونق اقتصاد شهر و درآمد شهروندان می‌بایست به جنبه‌های دیگر گردشگری مشهد از جمله گردشگری فرهنگی و علمی،‌ گردشگری سلامت، گردشگری غذا و گردشگری تجارت و توسعه مراکز سالم تفریحی و ورزشی نیز توجه ویژه‌ای نمود. البته در این حوزه همواره اختلاف نظراتی از جانب عده‌ای که هیچ اعتقادی به هویت گردشگری ندارند وجود دارد که این افراد باید بدانند که سخت در اشتباهند چرا این گرشگری نه تنها با موضوعات دیگر مغایرتی ندارد که جزو نیازهای بشری است و می‌بایست به آنها پاسخ داده شود. مشهد از لحاظ قطب سرمایه‌گذاری نیز بواسطه وجهه ملی و بین‌المللی‌ش همواره جز نقاط جذاب برای سرمایه‌گذاران بوده است و ما توانستیم در طی این سه سال تحرک خوبی در این حوزه بوجود بیاوریم و با ارائه بسته‌های تشویقی مناسب،‌ سرمایه‌گذاران را متقاعد به حضور در شهرمان کنیم اما مسئولان شهری لازم است این نکته را مدنظر داشته باشند که شرط جذب و حضور سرمایه‌گذار فراهم آوردن پیش‌نیازهایی چون احترام و امنیت و قائل شدن ارزش برای آنهاست.

   پشتوانه مردمی و کسب ۲۶۰ هزار رای بالاترین میزان اعتماد مردم در طول دوره شوراها از سوی شهروندان، فرصت بی‌نظیری بود که شورای پنجم آن را با خود به همراه داشته و دارد که می‌توان با درایت و هوشمندی آن را ادامه داد و تکمیل کرد و یا همچون اتفاقاتی که در پروسه انتخابات مجلس اخیر رخ داد جلوی آن را گرفت و متوقف‌ش ساخت. تصمیم آنکه در آینده چه شیوه‌ای در پیش گرفته شود در اختیار صاحبان قدرت و ثروت و مکنت است اما ما به عنوان اصلاح‌طلب به قدر توان خود برای ادامه مسیری که ۱۳۹۶ آغاز شده تلاش خواهیم کرد و ناامید نخواهیم شد.

   در طی سال‌های اخیر حضور در خط اعتدال و عقلانیت و برقراری گفت‌و‌گو و اصلاح امور در سیاست داخلی و خارجی ضرری به ما نرسانده اما متاسفانه شاهدیم که عده‌ای در پی توقف این مسیر هستند. ما نباید اجازه دهیم که با بازگشت به عقب دوباره افراط و سیاست‌های انزواگرایانه حاکم شود چرا که نتیجه این اتفاق تحریم‌های بیشتر و یا حتی درگیری‌های نظامی خواهد بود. ویروس کرونا تاکنون جان بیش از 320000 نفر از مردم دنیا را گرفته است ولی به قول سعدی؛ بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند
   چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار!. البته یک درس و عبرت بزرگ هم از کرونا آموخته ایم که دنیا ارزش جنگیدن با یکدیگر و ستم به ضعیفان را ندارد و بایستی با هم دوست باشیم.

   در حوزه سیاست داخلی نیز مسئولان بالادستی باید به گونه‌ای اتخاذ تصمیم کنند که راه ورود شایستگان به اداره مملکت و شهرها باز نگه داشته شود و شرط تحقق این مهم تعریف وظایف شورای نگهبان ذیل قانون اساسی است. نظارت استصوابی شورای نگهبان قبل، حین و بعد از هر انتخابات باعث تضعیف نهادهای انتخاباتی خواهد شد.

   نظام جمهوری اسلامی با یک بال نمی‌تواند پرواز کند. نه جریان اصلاح‌طلبی به تنهایی قادر به اداره کشور است و نه جریان اصولگرایی می‌‎تواند به تنهایی از عهده اداره کشور بربیاید. تمامیت‌خواهی در مملکت جواب نمی‌دهد. ما تجربه تلخ یکپارچه‌سازی را قبلا آزموده ایم که منجر به تشدید تحریم‌ها، فشارها و انزوای بیشتر کشور و مردم عزیزمان شد.

   پارلمان‌های شهری نقط اتکا نظام هستند و پویایی آنها موجب افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت و دولت خواهد شد. پارلمان های شهری بهترین مامن تمرین دموکراسی هستند و باید به آنها توجه ویژه‌ای کرد.

   امیدواریم که ۱۴۰۰ سال بازگشت به قانون اساسی و بازگشت به جامعه بین المللی و تعامل دوسویه با دنیا باشد. اتخاذ این سیاست نه تنها منافاتی با منافع و ارزش‌های ما ندارد بلکه می‌تواند موجبات سربلندی کشورمان در سطح جهانی را به همراه داشته باشد و وجهه عزت و استقلال ایران را نیز تقویت نماید و رضایت و امید مردم را نسبت به آینده افزایش دهد
   با توجه به روز بزرگداشت حکیم عمر خیام سخن خود را با بیتی از این شاعر بزرگ به پایان می‌برم:

   این قافله عمر عجب می‌گذرد !

   دریاب دمی که با طرب می‌گذرد !

   ساقی غم فردای حریفان چه خوری !

   پیش آر پیاله را، که شب می‌گذرد !

    

   کلید واژه ها: شورای شهر - مشهد - نطق -
   تعداد بازدید: 188
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1471    بازدید کنندگان دیروز: 1846    کل بازدید ها : 6,735,792
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد