• چهارشنبه،10 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 132
   کد: 197238
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
   ساماندهی ترافیک، نوسازی ناوگان، توسعه حمل‌ونقل پاک؛

   بررسی اهم دستاوردهای کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد

   کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد که در دوساله ابتدایی کار خود به‌دوراز حوزه عمران، تنها در موضوع حمل‌ونقل و ترافیک متمرکز شده مهم‌ترین سیاست خود را در نیمه نخست فعالیتش در دوره پنجم شورا در راستای اصلاح وضعیت ترافیکی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای روان‌سازی ترافیک و البته انجام مجموعه اقدامات ویژه توسعه حمل و نقل پاک بنانهاده بود.
   بررسی اهم دستاوردهای کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، این کمیسیون باگذشت دو سال ونیم از دوره فعالیت خود، درمجموع 110 جلسه تخصصی برگزار کرده و در این جلسات 163 موضوع درخواست و مصوبه را مورد پیگیری و ارزیابی قرارداد. در این مدت 115 لایحه و 14 طرح نیز در کمیسیون مطالعه و تصویب شد.
   در حوزه توسعه حمل‌ونقل پاک ازجمله مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در این کمیسیون می‌توان به اهتمام و جدیت فراوان برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی از طرق مختلف اشاره کرد. در این راستا اقدامات و مصوباتی ازجمله بهسازی ناوگان اتوبوس‌رانی، تزریق ۱۰۰ دستگاه مینی‌بوس جدید، پیگیری لایحه انتشار اوراق مشارکت ویژه فاز ۳ پروژه خط ۳ قطار شهری و لایحه دریافت تسهیلات خارجی برای اجرای خط ۳، تعیین بهای نقدی خدمات سازمان اتوبوس‌رانی و تهیه ۶۰ واگن باقیمانده ناوگان خط یک قطار ازجمله مهم‌ترین موارد قابل اشاره بوده است.
   این کمیسیون تأکید فراوانی بر نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی جهت استفاده عموم مردم و کاهش استفاده از خودروهای شخصی و درنتیجه کاهش ترافیک داشت و ازاین‌رو فروش اوراق مشارکت ویژه تأمین اتوبوس‌های جدید، تسهیلات نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی، توسعه ناوگان مینی‌بوس‌رانی بخش خصوصی با استفاده از تسهیلات بانکی نیز ازجمله اقدامات انجام‌شده توسط کمیسیون در این مدت بوده است. خرید ۸۶ دستگاه اتوبوس دیزل شهری اسکانیا نیز از آخرین اقدامات حوزه حمل‌ونقلی مدیریت شهری با هدایت و پشتیبانی کمیسیون به شمار می‌رود.

   در حوزه حمل‌ونقل پاک اما کمیسیون به این مقدار بسنده نکرده و به دنبال راهکارهای کاهش آلایندگی‌های محیط‌زیست از شبکه حمل‌ونقل بوده است. در این زمینه برنامه‌های تحقیقاتی شهرداری مشهد برای تأمین اتوبوس‌های برقی موردتوجه ویژه کمیسیون بوده و پیگیری‌ها و حمایت خود را در این راستا افزایش داده است.
   الزام و رایزنی جهت توسعه خطوط بی‌آرتی مشهد جهت افزایش اعتبار و راندمان شبکه حمل‌ونقل عمومی نیز از مهم‌ترین مواردی بود که در این دوره موردتوجه ویژه کمیسیون قرار داشت.
   توسعه مسیرهای دوچرخه‌سواری اما از ویژه‌ترین اقدامات کمیسیون در این دوره به شمار می‌رود که می‌تواند در آینده نقش مؤثری در کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی مشهد و افزایش نشاط بین شهروندان ایفا کند.
   کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در خصوص قرارداد دوچرخه‌های اشتراکی سطح شهر پیگیری‌های بسیار و تلاش وافری را انجام داد تا این قرارداد اصلاح و به شرکت دیگری واگذار شود، ازاین‌رو در تازه‌ترین اقدام این حوزه مجوز انعقاد قرارداد تأمین ۲۰۰۰ دستگاه دوچرخه و لوازم‌یدکی آن و همچنین تأمین مقدار محدودی اسکوتر به شهرداری واگذارشده تا شبکه حمل‌ونقل پاک و ایمن شهر مشهد توسعه یابد.
   اصلاح زیرساخت‌های ترافیکی
   کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک در نیمه ابتدایی فعالیت خود در شورا تأکید و پیگیری جدی بر احداث زیرساخت‌های ترافیکی شهر با انجام پروژه‌های اصلاح هندسی در معابر داشت که تا حد زیادی این پروژه به انجام رسیده و نتایج مطلوبی نیز در پی داشته است.
   درکنار این مقوله اما موضوع تأمین پارکینگ‌های عمومی در نقاط استراتژیک شهر چنانکه این پارکینگ‌ها شهروندان و رانندگان را به سمت استفاده از آن‌ها و تعیین مسیر برای ادامه سفر از طریق خطوط حمل ونقل عمومی ترغیب کند در دستور کار بوده است. ازاین‌رو پارکینگ قطارشهری در انتهای بلوار وکیل‌آباد به‌صورت رایگان در اختیار رانندگانی که از طریق قطارشهری به ادامه سفر می‌پردازند، قرارگرفت.
   همچنین تأکید و پیگیری فراوان کمیسیون بر آن بود که در نقاط پرترافیک و شلوغ عموماً مرکز شهر ازجمله خیابان‌هایی که دارای تمرکز مجتمع‌های پزشکی و درمانی و یا تمرکز بازارها هستند پارکینگ‌های عمومی با ظرفیت بالا احداث و بهره‌برداری شود. در این راستا کمیسیون سیاست‌های مشوق نیز برای احداث پارکینگ در این مناطق به تصویب شورا رساند.
   واگذاری و تحویل ساختمان پارکینگ طبقاتی امام رضا(ع) به دانشگاه علوم پزشکی، تعیین تکلیف قرارداد پروژه مشارکتی پارکینگ طبقاتی ۱۷ شهریور و تعیین ضوابط و مقررات پارکینگ در پروژه‌های ساختمانی ازجمله مواردی بود که در این حوزه موردتوجه و اقدام قانونی کمیسیون قرار گرفت.
   روند فعالیت شرکت ترافیک هوشمند الیت نیز از ابتدایی‌ترین روزهای فعالیت کمیسیون موردبررسی و بازبینی قرار گرفت تا ضمن افزایش رضایت عمومی، اجرای طرح پارک حاشیه بتواند در جهت بهبود روند ترافیکی شهر مؤثر واقع شود. کمیسیون با تأکید و پیگیری هوشمندسازی پارک حاشیه الیت، شناور شدن نرخ پارک در ساعات مختلف شبانه‌روز، حذف خیابان‌های کم‌ترافیک از شبکه الیت، ارائه خدمات ویژه به اقشار خاص ازجمله معلولین و ارائه سرویس‌های مشوق در این سیستم مبادرت کرده همچنین به کنترل قراردادهای شرکت الیت در سایر شهرها اقدام کرد.
   در حوزه مالی و اقتصادی نیز کمیسیون برنامه‌های ویژه‌ای را در این دوره به اجرا درآمد ازجمله انجام مطالعات یکپارچه سیاست‌های کسر کرایه، تعیین عوارض خودرو¬های سبک و سنگین، تعیین بهای خدمات سرویس مدارس، حذف بهای خدمات شارژ حضوری من کارت، بررسی لایحه تعیین قیمت کارت شهروندی، تعیین تعرفه‌های حوزه حمل ونقل برای سال جدید.
   برنامه‌های حمایتی اقشار خاص
   برنامه‌ریزی ویژه برای حمایت از اقشار خاص و آسیب‌پذیر در حوزه حمل ونقل نیز ازجمله موضوعات موردتوجه کمیسیون بوده و اقداماتی که در این خصوص به انجام رسانده را می‌توان به شرح زیر لیست کرد:
   *اختصاص بودجه برای توان‌یابان در تاکسی‌رانی به‌منظور تسهیل تردد و رفت‌وآمد
   *پرداخت هزینه ارائه خدمات حمل‌ونقل دانش‌آموزان استثنایی نیازمند
   *ارائه خدمات حمل‌ونقل عمومی رایگان به معلولین
   *الزام شبکه‌های اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی به تأمین تجهیزات ویژه سرویس‌دهی به معلولین
   *حمایت و پیگیری تأمین تاکسی‌های ون جهت سرویس‌دهی به معلولین
   *ایجاد مشوق‌های لازم برای توسعه ناوگان ویژه حمل‌ونقل معلولان
   *هبه خودروهای ویژه حمل‌ونقل به آسایشگاه شهید فیاض بخش و هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولین

   در حوزه عمران نیز مهم‌ترین اقدام کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و ترافیک در شش‌ماهه پایانی سال گذشته موضوع اجرای نهضت آسفالت در خیابان‌های شهر و آسفالت معابر خاکی سطح شهر بوده است. همچنین چند مگاپروژه عمرانی در حوزه ترافیک شهری ازجمله تقاطع‌های غیرهمسطح عمده در محورهای پرتردد و استراتژیک مشهد در سال گذشته آغاز و یا تکمیل‌شده است که از آن جمله می‌توان به پروژه پل چپ‌گرد شهید ناصری، دوربرگردان‌های بزرگراه آزادی و دوربرگردان بولوار ابوطالب اشاره کرد. ضمن اینکه پروژه بزرگ تقاطع چهار سطحی میدان نمایشگاه و تقاطع غیر هم‌سطح مصلی نیز در همین مدت آغاز به کار کرده است.
   ازجمله مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی که در نیمه ابتدایی فعالیت شورا توسط کمیسیون عمران موردبررسی و بازبینی قرار گرفته؛ احداث جاده دسترسی محمدآباد به طرق، احداث مسیل اقبال شرقی، پارک بهار، فاز ۱۳ پارک وکیل‌آباد، فاز ۲ پارک چهل بازه، فاز شش پارک خورشید، پروژه کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی بلوارمعلم، پروژه ادامه و تکمیل بلوار نماز و پیگیری گشایش آن، بهسازی میدان راه‌آهن، احداث رمپ فدک، و پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی بوده است.
    

   تعداد بازدید: 132
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2628    بازدید کنندگان دیروز: 5669    کل بازدید ها : 7,131,952
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد