• پنج شنبه،29 مهر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 85
   کد: 197126
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   از منشور حقوق شهرنشینی تا شهر‌ همگان؛

   بررسی مهم‌ترین دستاوردهای کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد

   کمیسیون حقوقی املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد در دوره جدید فعالیت خود در پنجمین دوره شورا، اقدامات زیرساختی و زیربنایی منحصربه‌فردی را به انجام رسانده تا به مدد خروجی‌های این کمیسیون شهر مشهد گام بلندی را به سمت هدف جامعه شهری الگو در حوزه اجتماعی و فرهنگی روبه‌جلو بردارد.
   بررسی مهم‌ترین دستاوردهای کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، از اهم مصوبات دوره سی‌ماهه فعالیت این کمیسیون در حوزه امور حقوق شهروندی و موضوعات اجتماعی باید به تدوین، تصویب و رونمایی از «منشور حقوق شهرنشینی مشهد» و همچنین طرح شهر مناسب برای همگان به‌ویژه افراد کم‌توان و دارای معلولیت و تدوین طرح «شهر همگان» اشاره کرد.
   مهم‌ترین اقدامات و اهداف پیگیری شده در کمیسیون نیز به شرح زیر قابل‌بیان است:
   اولویت در حفظ حقوق و تدوین حقوق شهرنشینی و صیانت از حقوق شهرنشینی، تعامل و هم‌افزایی با نخبگان، کارشناسان تشکل‌ها و انجمن‌های مردمی برای ارتقای فرهنگ قانون‌مداری، بازبینی و اصلاح قراردادهای شهرداری، شفافیت و نظارت بر حسن جریان قراردادها و دعاوی و اجرای مصوبات شورا، توجه ویژه به مشارکت مردم در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و احقاق حقوق اجتماعی.
   این کمیسیون تا پیش از آغاز سال جدید با برگزاری ۱۳۰ جلسه در کمیسیون و ۵۰ جلسه در کارگروه‌های زیرمجموعه خود حجم بالایی از ساعات کار تخصصی در ساختمان تالار شهر را به خود اختصاص داده و در این مدت در خصوص ۱۴۷ طرح و لایحه ورود و مصوبات مستقیم داشته، ضمن آنکه در ۳۱۳ مورد نیز نظریه‌های تخصصی این کمیسیون استعلام شده است.
   علاوه بر جلسات تخصصی حوزه حقوقی، در این مدت در موضوع دعاوی و قراردادها ۸۳ جلسه، در موضوع قوانین و آیین‌نامه‌ها ۲۰ جلسه، حقوق شهروندی ۴۷ جلسه و در خصوص لوایح دیوان عدالت اداری نیز ۴۶ جلسه جهت بررسی امور و ارائه نظرات تخصصی برگزار شده است. از این منظر کمیسیون حقوقی شورای پنجم شهر مشهد را می‌توان یکی از پرکارترین و دغدغه‌مندترین کمیسیون‌های این شورا برشمرد.
   موضوعات اجتماعی و حقوق شهروندی
   یکی از مهم‌ترین دستاوردهای شورای شهر مشهد در دوره پنجم تمرکز بر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه اجتماعی و فرهنگی شهر و بسط عدالت قانون در حوزه شهروندی بوده است. این مهم از طریق جلسات مستمر و پیگیری‌های فراوان کمیسیون حقوقی در حوزه‌های مختلف به انجام رسید.
   در راستای تنظیم، تبیین و ایجاد چارچوب‌های لازم برای منشور حقوق شهرنشینی، جلسات گفتمان تخصصی کمیسیون با کارشناسان و اهل فن در موضوعات مختلف و برای بررسی چگونگی اجرایی شدن منشور برگزار شد. سلسله نشست‌های اجرایی منشور، هم‌اندیشی با اصحاب فرهنگ و هنر، جلسات شهر ترمیمی، نشست تخصصی حق بر محیط‌زیست و نشست تخصصی کتاب‌خوانی ازجمله اقدامات این کمیسیون زیرمجموعه این موضوع تلقی می‌شود.
   مطالعه و پژوهش تخصصی در باب نیازهای شهروندان و اقشار مختلف که درنتیجه منجر به طراحی پیشنهاد شهر همگان با تأکید بر گروه‌های خاص بود و همچنین طراحی و ارائه پیشنهاد خیرین شهریار برای مساعدت‌رسانی به مدیریت شهری در حوزه‌های خدمات‌شهری، از دیگر موضوعات مهم پیگیری شده و به سرانجام رسیده در کمیسیون حقوقی قلمداد می‌شود.
   در ادامه این فعالیت‌ها، کمیسیون موضوع شهر همگان را تا مرحله ایجاد «اداره شهر همگان» در شهرداری پیگیری کرده و در موضوع خیرین شهریار نیز امور تا تشکیل ستاد خیرین به‌پیش رفته است. همچنین در راستای اجرایی شدن منشور حقوق شهرنشینی، کمیسیون موفق به تهیه سند ارتقاء فرهنگ شهرنشینی شده و اقدامات جالب‌توجهی جهت تسهیل فرآیند ایجاد شهر ترمیمی به انجام رسانده است.
   از دیگر موارد انجام‌شده زیرمجموعه حقوق شهروندی که در کارگروه تخصصی حقوق شهروندی پیگیری شده می‌توان به تدوین و تصویب طرح پژوهشی رفتارها و مناسبات شهرنشینی، بررسی سند راهبردی عملیاتی کنترل و کاهش خشونت، بررسی گزارش مرکز آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری و پیگیری تصویب و تخصیص بودجه جهت توسعه و ساماندهی این مراکز و همچنین بررسی دستورالعمل انبارهای شهرداری اشاره کرد.
   حوزه قراردادها و املاک
   در امور تخصصی املاک و قراردادها نیز کمیسیون در مدت کاری خود کارنامه درخوری را از خود به‌جای گذاشته است. در حوزه قراردادها می‌توان به حضور پررنگ کارشناسان کمیسیون در موضوع بررسی قراردادهای پروژه‌های مشارکتی در سطح شهر و همچنین بررسی اقاله‌های قراردادهای مشارکتی اشاره کرد.
   به‌کارگیری بانوان آتش‌نشان در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، بررسی اسناد مناقصه قرارداد خط ۴ قطارشهری، پیش‌بینی جبران خسارت در صلح‌نامه‌های مربوط به تملک املاک واقع در مسیر و بررسی کلیه قراردادهای موضوع لوایح و طرح‌های اجرایی از اموری است که به‌طور مستمر در کارگروه قراردادهای این کمیسیون اجرا می‌شد.
   در حوزه دعاوی و املاک نیز با تشکیل کارگروه تخصصی به همین نام اقداماتی ازجمله بررسی تهاتر بهای املاک واقع در محلات هدف بازآفرینی، طرح تعریض و بازگشایی معابر محلات با اعطای امتیاز پروانه ساختمانی، ایجاد ساختار اداری مناسب امور مرتبط با املاک موقوفه، بررسی اسناد طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب، بررسی رفع ابهام سهم سرانه حوزه‌های ۴ و ۵ درآمدی، بررسی پرونده‌های درخواست سرمایه‌گذاری در شهر، بررسی درخواست نظام پزشکی در خصوص عوارض کسب و پیشه مطب پزشکان و مجوز دریافت بهای خدمات از تاکسی‌های اینترنتی از اهم مواردی بود که در این حوزه بررسی و اعلام نظر شد.
   در ادامه نیز لایحه دریافت مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی، ساماندهی و بهره‌برداری اصناف از پیاده‌روهای شهری، تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی، تهاتر مطالبات معوق اشخاص حقیقی و حقوقی با املاک شهرداری، لوایح قانون تملک در پروژه‌های موردنیاز در مناطق شهرداری از دیگر موارد مهمی بود که در این حوزه تخصصی به تصویب کمیسیون رسید.
   قوانین و آیین‌نامه‌ها
   کارگروه دیگری با همین نام از پرکارترین و پرخروجی‌ترین کارگروه‌های شورای شهر به شمار می‌رود چرا که موضوعات مهمی ازجمله بررسی دستورالعمل سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد، لایحه منابع پایدار درآمدی، آیین‌نامه شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تاکسی درون‌شهری اینترنتی در این کارگروه بررسی، مطالعه و به نتایج ابلاغ‌شده رسید.
   همچنین کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد در دوره پنجم این شورا یکی از ارکان اصلی شفاف‌سازی امور مدیریت شهری به شمار می‌رود چراکه بهبود شفافیت و پاسخگویی در معاملات شهری، انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی و حمایت از گزارشگران تخلفات شهرداری از مواردی بود که با تأکید و پیگیری‌های این کمیسیون انجام شد.
    

   تعداد بازدید: 85
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1726    بازدید کنندگان دیروز: 2054    کل بازدید ها : 7,005,793
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد