• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 190
   کد: 195982
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد در بازدید از محل تجمع معتادان متجاهر و کارتن‌خواب:

   کال اسماعیل‌آباد به بوستان خطی تبدیل می‌شود/ ساماندهی کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر با مشارکت سمن‌ها و خیرین

   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد از آغاز مراحل طراحی احداث پارک خطی در کال اسماعیل‌آباد خبرداد و گفت: در بحث ساماندهی معتادین متجاهر، رویکرد ما همچون گذشته حمایتی است و با همراهی تشکل‌های مردمی، سمن‌ها و خیرین در سال 99 گام‌های عملی بیشتری برداشته خواهد شد.
   کال اسماعیل‌آباد به بوستان خطی تبدیل می‌شود/ ساماندهی کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر با مشارکت سمن‌ها و خیرین

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدحاجیان شهری در حاشیه بازدید از کارتن‌خواب‌های اطراف اسماعیل‌آباد، اظهارکرد: متاسفانه بسیاری از این کارتن‌خواب‌ها را افراد معتاد تشکیل می‌دهند و این معتادان متجاهر دارای بیماری‌های زمینه‌ای مختلف هستند که شرایط را روز به روز بدتر می‌کند.

   وی با بیان اینکه معضل اعتیاد، گرفتاری همه دنیاست و حدود 270 میلیون نفر در کشورهای مختلف درگیر مواد مخدر هستند که از این تعداد، 30 میلیون نفر معتاد متجاهرند، گفت: براساس آمار، در مشهد با جمعیت حدود 3.2 میلیون نفری، بین 5 تا 6 هزارنفر معتاد متجاهر داریم.

   حاجیان در ادامه خاطرنشان کرد: شورای پنجم شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود رویکرد حمایتی برای ساماندهی معتادان متجاهر داشته است و براساس همین نگاه اعضای شورا، از سال 96 تاکنون بیش از 75 میلیاردریال به این موضوع اختصاص داده‌ایم و امسال هم در حد وسع و بضاعت خود حمایت خواهیم کرد.

   رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد افزود: نمی دانم گزارشی از نحوه هزینه‌کرد این کمک‌ها به شورای شهر ارائه شده است یا نه ؛ امیدواریم با بررسی این گزارش‌ها، بتوان خروجی این هزینه‌ها را به اطلاع رسانه‌ها و مردم رساند.

   حاجیان همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه حمایت‌ها و انجام اقدامات عملی برای ساماندهی و حل معضل معتادین متجاهر و کارتن‌خواب‌ها شاهد وحدت رویه نیستیم؛ دستگاه‌های دخیل، در سطح ملی و استانی باید دستورالعملی کلی در این زمینه تهیه کنند و رسالت و وظیفه هر بخش را به صراحت اعلام کنند.

   وی با تقدیر از اقداماتی که تشکل‌های مردمی، خیرین و سمن‌ها داشته‌اند، گفت: بدون شک، نقش این عزیزان تاکنون بسیار پررنگ بوده و در تصمیم‌گیری‌ها و دستورالعمل‌ها باید آنها نیز دیده شوند.

   حاجیان‌ در بخش دیگری از صحبت‌های خود از عزم مدیریت شهری برای ساماندهی اسماعیل‌آباد سخن گفت و اظهارکرد: اواخر سال گذشته، 650 میلیون تومان اعتبار برای طراحی این محدوده شهری اختصاص یافت؛ برنامه تملک منازل واقع در جوار کال اسماعیل‌آباد در دست اجراست و درنظر داریم بوستان خطی بسیار بزرگی در این محدوده احداث کنیم تا موجب بهبود وضعیت کنونی شود.

   یکی از بحث‌های مطرح شده در این بازدید، ساخت‌وسازهای بی‌ضابطه در اسماعیل‌آباد بود و عضو شورای شهر مشهد در این خصوص گفت: ساخت‌وسازهای خلاف قانون و ضابطه‌های شهرسازی، تنها محدود به این نقطه از شهر نمی‌شود و در سایر مناطق نیز شاهد آن هستیم.

   حاجیان افزود: نظارت شهرداری بر ساخت‌وسازها به روش‌های سنتی و قدیمی است که در قالب بازدیدهای میدانی انجام می‌شود؛ به منظور تشدید و استمرار بخشیدن و افزایش دقت نظارت‌ها، بدنبال بهره‌گیری از روش‌های نو همچون پهباد هستیم.

   وی اظهارکرد: یکی دیگر از مشکلات ما، ممانعت برخی دستگاه‌ها برای اجرای رای کمیته ماده 100، به دلیل برخی شرایط خاص و مسائل اجتماعی و اقتصادی است.

   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد گفت: شهرداری می‌تواند در کنار حمایت‌هایی که سرمایه‌گذاران در شهر انجام می‌دهد، از آنها بخواهد تا بواسطه برخی اقدامات، موجبات افزایش سرانه‌های فرهنگی و اجتماعی و ... را در نقاط کم‌برخوردار فراهم آورد؛ همچون سیاستی که ما برای سرمایه‌گذار پروژه شرکت ثابت کیش اجرایی کردیم.

   حاجیان شهری در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: در عین حال باید توجه داشت که شهرداری‌ها، مسئول برطرف کردن همه آسیب‌های اجتماعی نیستند و دستگاه های مختلف همچون استانداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر، کمیته امداد، بهزیستی و ... نیز باید نقش آفرینی داشته باشند و هرکدام براساس شرح وظایف مشخص خود ایفای نقش کنند.

   وی خاطرنشان کرد: شورای پنجم شهر مشهد نیز همچون گذشته در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی و ساماندهی معتادان متجاهر و کارتن‌خواب حضور موثر خواهد داشت؛ آماده بررسی طرح‌ها و پروژه‌هایی که قابلیت اجرایی شدن داشته باشند هستیم و امیدواریم تمامی دستگاه های اجرایی ذی مدخل وتشکل‌های مردمی و سمن‌های فعال در این زمینه به کمک ما بیایند.
    

   تعداد بازدید: 190
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 808    بازدید کنندگان دیروز: 1822    کل بازدید ها : 6,919,826
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد