• چهارشنبه،10 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 122
   کد: 195899
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهدمقدس:

   «روز معمار»، فرصتی ارزشمند برای تبیین جایگاه رفیع مهندسان معمار/ وضعیت سیما‌ومنظر شهرهایمان قابل دفاع نیست

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد با تبریک «روز معمار»، گفت: این روز فرصت مناسبی است تا نقش و جایگاه مهندسان معمار در فضاهای شهر و اذهان عمومی بیش از پیش برای همگان مشخص شود و شاهد مهندسان معمار جوان و خوش‎فکر بیشتری باشیم که آثار آنها در تطابق با هویت و فرهنگ ایرانی-اسلامی باشد.
   «روز معمار»، فرصتی ارزشمند برای تبیین جایگاه رفیع مهندسان معمار/ وضعیت سیما‌ومنظر شهرهایمان قابل دفاع نیست

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدهادی مهدی‌نیا، با تبریک فرارسیدن «روز معمار»، اظهارکرد: روز معمار مصادف با زادروز «شیخ بهایی»، فیلسوف و معمار ایرانی است که آثار متعدد و ارزنده‌ای در حوزه‌های مختلف اعم از ادبیات، فلسفه و معماری از خود به جای گذاشته است.

   مهدی‌نیا با بیان اینکه هرساله در این روز به پاس خدمات همکاران معمار و طراحی، مراسم بزرگداشتی برگزار می‌شد و در جلسه علنی شورای شهر نیز از برخی بزرگان این حوزه تجلیل و تقدیر به عمل آمده است، گفت: متاسفانه با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری‌ اجتماعی، امسال امکان برگزاری چنین مراسم‌هایی وجود ندارد.

   وی در ادامه خاطرنشان کرد: کالبد شهرهای ما متشکل از تک‌بناهایی است که در کنار یکدیگر و در معابر شکل می‌گیرند؛ این بناها و نماها غالبا محصول تفکر و طراحی مهندسان معمار است که وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، مجموعه آنها سیما و منظر شهری را تشکیل می‌دهد و کالبد و چشم‌انداز تصویر از شهر را به نمایش می‌گذارد.

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه تاکنون اقدامات بسیاری انجام شده و در ادامه نیز باید صورت گیرد تا سیمای شهری مناسب و چشم‌نوازی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: روز معمار، فرصت مناسبی است تا نقش و جایگاه مهندسان معمار در فضاهای شهر و اذهان عمومی بیش از پیش برای همگان مشخص شود و شاهد مهندسان معمار جوان و خوش‎فکر بیشتری باشیم که آثار آنها در تطابق با هویت و فرهنگ ایرانی-اسلامی باشد.

   مهدی‌نیا دستاوردهای حوزه معماری در گذشته را بسیار درخشان دانست و افزود: شرایط امروز هم باید به نحوی رقم بخورد که آیندگان به معماری و طراحی ما افتخار کنند؛ در چنین شرایطی است که میتوانیم به اهداف والاتری در این حوزه دست یابیم.

   وی در ادامه صحبت‌های خود به ارزیابی وضعیت معماری شهر مشهد پرداخت و گفت: شرایط و وضعیت کنونی نتیجه اقدامات و فعالیت‌های انجام شده طی 70 الی 80 سال اخیر است.

   مهدی‌نیا افزود: سیما و منظر شهری در بخشی از مناطق شهر قابل دفاع بوده و اغتشاش بصری زیادی نداریم ولی در قاطبه شهر و کشورمان، وضعیت قابل دفاعی نداریم؛ البته باید توجه داشت که این امر تنها به حوزه طراحی و معماری مربوط نمی‌شود و عوامل دیگری چون ریزدانگی قطعات، فعالان حوزه ساخت‌وساز و ... نیز در آن دخیل هستند.

   وی با بیان اینکه حرفه‌مندان، متخصصین و همکاران معمار در راس مقابله با این آشفتگی بصری هستند، گفت: در کنار این نقش‌آفرینی، سازمان نظام مهندسی باید در فرآیندهای ساخت‌وساز دخیل شود، مهندسان ناظر، حوزه معماری را جدی‌تر بگیرند، برای آن اهمیت قائل شوند و کارفرمایان را به سمتی سوق دهند که با حوزه تخصصی‌شان مطابقت داشته باشد تا به مرور شاهد شکل‌گیری بناهایی هماهنگ و قابل دفاع باشیم.

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد اظهارکرد: در کنار این اقدامات، نظارت شهرداری‌ها نیز باید تقویت شود و فرهنگسازی عمومی به نحوی صورت گیرد که سازندگان برای جداره بیرونی ساختمان نیز، همچون داخل ساختمان، اهمیت قائل شوند.

   وی افزود: از دیگر عواملی که موجب اغتشاش بصری و ناهمگونی سیما و منظر شهری شده میتوان به حرفه‌مند نبودن برخی از توسعه‌دهندگان، وجود خرده‌مالکان متعدد و تک‌پلاک‌ها اشاره کرد.

   مهدی‌نیا اظهار امیدواری کرد که بتوان مدیریت یکپارچه‌ای برای سیما و منظر شهری شکل داد تا به مرور این نابهنجاری‌ها کاهش یابد.

   وی در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه شورای پنجم، باورمند به بهره‌گیری از نظرات و تجربیات متخصصین و کارشناسان هر حوزه است، گفت: براساس همین رویکرد، دو کارگروه شهرسازی و معماری در ذیل کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد شکل گرفته که این کارگروه‌ها متشکل از متخصص‌ترین، خوش‌نام‌ترین و حرفه‌مندترین معماران و اساتید دانشگاه هستند.

   مهدی‌نیا تصریح کرد: در حوزه‌های تقنینی از فکر و اندیشه این بزرگواران استفاده و نظرات آنها را مرتب اخذ می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری‌های خود رویکرد عملی قابل دفاع بیشتری داشته باشیم.
    

   تعداد بازدید: 122
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 394    بازدید کنندگان دیروز: 5669    کل بازدید ها : 7,129,718
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد