• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 84
   کد: 191211
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهدمقدس:

   فرهنگ‌سازی و توسعه زیرساخت‌ها، شرط دعوت مردم به استفاده از حمل‌ونقل عمومی است/ بهره‌برداری از 5.5 کیلومتر خط مترو از ابتدای فعالیت شورای پنجم

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهدمقدس گفت: زمانی عموم مردم را میتوان به استفاده از حمل‌ونقل عمومی دعوت کرد که زیرساخت‌های لازم فراهم شده باشد؛ شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در جهت تامین این زیرساخت‌ها گام بردارد و دولت محترم نیز براساس تکالیف قانونی باید به تعهدات خود عمل کند.

   فرهنگ‌سازی و توسعه زیرساخت‌ها، شرط دعوت مردم به استفاده از حمل‌ونقل عمومی است/ بهره‌برداری از 5.5 کیلومتر خط مترو از ابتدای فعالیت شورای پنجم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، مجتبی بهاروند در گفتگویی ضمن گرامیداشت روز ملی هوای پاک، اظهارکرد: امروزه موضوع حمل‌ونقل عمومی به یکی از چالش‌های اصلی شهرهای کشور، بویژه کلانشهرها تبدیل شده ولی این مهم در حالی است که به منظور تحقق آن باید زیرساخت های لازم تامین و تهیه شود.

   وی در ادامه با تاکید بر لزوم همراهی دولت و اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی درخصوص توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی، گفت: گسترش استفاده از خودروهای شخصی می‌تواند عاملی برای تخریب محیط زیست، گرم شدن زمین،آلودگی هوا و همچنین افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای شود، از این رو توجه به حمل‌و‌نقل پاک خود می‌تواند عاملی برای کاهش چشمگیر آلودگی های هوا و در نهایت حفاظت از محیط زیست و حفاظت از جان مردم باشد.

   بهاروند افزود: در همین راستا، توسعه مسیرهای ویژه دوچرخه از ابتدای فعالیت شورای پنجم به جدیت دنبال شده و در سال 98، 15 میلیاردتومان اعتبار برای آن به تصویب رسید.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهدمقدس با بیان اینکه طول مسیرهای ویژه دوچرخه تا پایان سال 97، 125 کیلومتر بوده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و تاکیدات شورای شهر، امسال 58 کیلومتر دیگر به این مسیرها افزوده خواهد شد.

   وی خاطرنشان کرد: براساس تکلیف شورای عالی ترافیک کشور، شهرداری مشهد موظف بوده تا سال 1410، طول مسیرهای دوچرخه خود را به 250 کیلومتر برساند ولی این خبر خوش را به شهروندان مشهدی می‌دهیم که تا سال 1400 به افق این طرح دست پیدا خواهیم کرد.
   ناوگان حمل‌ونقل عمومی دیگر محورهای سخنان رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد بود.

   بهاروند با اشاره به نوسازی 155 دستگاه اتوبوس در این دوره، گفت: 170 دستگاه اتوبوس هم تا پایان سال بازسازی خواهد شد ضمن اینکه بازسازی تا 300 دستگاه وجود دارد علاوه‌بر این، خرید 193 دستگاه اتوبوس و 100 دستگاه مینی‌بوس جدید هم در حال انجام است.

   وی افزود: 100 دستگاه مینی‌بوس جدید به شبکه حمل و نقل عمومی وارد شده است؛ در حال حاضر 1842 دستگاه اتوبوس فعال هم در سطح شهر داریم.

   بهاروند خاطرنشان کرد: علاوه بر این‌، 185 دستگاه تاکسی هم پس از روی کار آمدن شورای پنجم شهر مشهد نوسازی شده است؛ مناسب‌سازی 50 دستگاه سدان برای جابجایی معلولان تاکنون در شبکه بیسیم فعالیت دارند و 55 دستگاه مابقی تا پایان سال 98 مناسب‌سازی خواهد شد.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در ادامه به تشریح مطالبی پیرامون اقدامات انجام شده در حوزه حمل‌ونقل ریلی پرداخت و اظهارکرد: روزانه 210 هزارنفر سفر توسط خطوط مترو مشهد انجام می‌شود و شهرداری مشهد در مجموع سالیانه، حدود 317 میلیاردتومان یارانه برای حمل و نقل عمومی شهروندان هزینه می‌کند.
   بهاروند افزود: به منظور بهبود جابجایی مسافران در خط یک، برنامه خرید ناوگان جدید تهیه شده که در هر سال 15 واگن اضافه خواهد شد.

   وی در خصوص خط 2 نیز گفت: در ماه‌های اخیر، ایستگاه های کوهسنگی و الندشت با اعتبار 270 میلیاردتومانی به بهره‌برداری رسید؛ خوشبختانه با اضافه شدن این ایستگاه‌ها، میزان استفاده شهروندان و سفرها نیز افزایش پیدا کرده است.

   بهاروند از تطابق پیشرفت عملیات حفاری خط 3 قطارشهری با برنامه زمانی پیش‌بینی شده خبرداد و تصریح کرد: این عملیات تا پایان سال 1400 به اتمام خواهد رسید؛ براساس تاکیدات شورای شهر سعی خواهد شد حدفاصل میدان شهدا تا پایانه مسافربری امام‌رضا(ع) به عنوان فاز اول خط یک نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

   رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد درخصوص خط 4 هم افزود: عملیات حفاری این خط با اعتبار 1090 میلیاردتومانی شورای شهر آغاز خواهد شد؛ قرارداد آن با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء منعقد شده است.

   بهاروند در پایان با بیان اینکه از ابتدای فعالیت شورای پنجم، 5.5 کیلومتر خط مترو به بهره‌برداری رسیده و حدود 13 کیلومتر نیز حفاری شده است، گفت: امیدواریم برآیند این اقدامات و سیاست‌گذاری های شورای پنجم شهر مشهد به افزایش زیرساخت‌های حوزه حمل‌ونقل عمومی در شهر امام‌مهربانی‌ها منجر شود چراکه زمانی میتوان شهروندان را به استفاده از حمل‌ونقل عمومی دعوت کرد که زیرساخت‌های لازم فراهم شده باشد.

   وی افزود: امیدواریم همه ما با به حداقل رساندن استفاده از وسایل نقلیه شخصی، گامی تاثیرگذار در جهت تحقق شهری پاک و سرسبز برداریم

   تعداد بازدید: 84
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 437    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,598
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد