• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۱
   تعداد بازدید: 94
   کد: 190190
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در نشست هم اندیشی جمعی از روسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلانشهرهای کشور:

   نظر شورای نگهبان درباره محدود دانستن نظارت و صلاحیت شوراهای اسلامی شهرها با حقوق اساسی ملت در تعارض است.

   رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد گفت: نظر شورای نگهبان درباره ایراد به مصوبه مجلس در خصوص درآمدهای پایدار شهرداری ها و محدود دانستن اختیارات شوراهای اسلامی شهرها با استناد به اصل ۱۰۰ قانون اساسی خطرناک است.
   نظر شورای نگهبان درباره محدود دانستن نظارت و صلاحیت شوراهای اسلامی شهرها با حقوق اساسی ملت در تعارض است.

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، سیدمحسن حسینی پویا در نشست هم‌اندیشی جمعی از روسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلانشهرهای کشور که به میزبانی مشهدمقدس برگزار شد، اظهارکرد: فلسفه وجودی قانون اساسی، تضمین حقوق ملت از یک سو و تعیین وظایف و تکالیف حاکمیت از سوی دیگر است و اگر تفسیری می‌خواهد در این زمینه انجام شود، باید به نفع حقوق ملت باشد و به توسعه حقوق ملت بینجامد نه اینکه حقوق ملت را محدود و حقوق حاکمیت را توسعه دهد.

   وی ادامه داد: با این حال در طی چهار دهه گذشته شاهد بوده‌ایم که تقریبا برعکس عمل شده است. این شیوه به ویژه در خصوص صلاحیت های شوراهای اسلامی شهرها که یکی از نمادهای حاکمیت ملت است، به خوبی مشهود است.

   رییس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: شورای نگهبان که با استناد به اصل ۹۹ قانون اساسی از واژه نظارت، اختیارات وسیع نظارت‌ استصوابی را برای خود تفسیر می‌کند، چگونه است که از همان واژه نظارت مذکور در اصل ۱۰۰ ، اختیارات شوراهای اسلامی شهرها را صرفا محدود به نظارت اطلاعی می‌داند حال آنکه در اصل هفتم قانون اساسی، علاوه بر نظارت، اداره امور نیز برای شوراهای اسلامی شهرها در نظر گرفته شده است.

   به گفته وی، سوابق حاکمیت در چهار دهه گذشته حاکی از آن است که در طول زمان و به تدریج از اختیارات و صلاحیت های شوراهای اسلامی شهرها کاسته شده و این صلاحیت ها به ارکان حاکمیت تقدیم شده است! به گونه‌ای که درحال حاضر اگر بسیاری از مصوبات موجود در خصوص شوراها به شورای نگهبان برود، با مخالفت آنها روبرو می‌شود و احتمالأ همین قوانین موجود هم تایید نخواهند شد.

   رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد ابراز امیدواری کرد که حقوقدانان و صاحبنظران این رویکرد را نقد و بررسی نمایند. 

   تعداد بازدید: 94
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 938    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,990,286
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد