• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 308
   کد: 41457
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
   هشدار فیاضی به بی‌توجهی در ایجاد زیرساخت‌های مشهد

   پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ بخشی از فرصت‌ها را از دست داده‌ایم

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد با انتقاد از بی‌توجهی به وضعیت مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: زیرساخت‌های لازم در این خصوص فراهم نیست و بخشی از فرصت‌ها را نیز از هم‌اکنون از دست داده‌ایم.
   پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ بخشی از فرصت‌ها را از دست داده‌ایم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، سید جلال فیاضی با بیان این مطلب در نطق پیش از دستور خود در بیست و ششمین جلسه علنی شورای با اشاره به انتخاب شدن شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 اظهار کرد: این انتخاب فرصت مغتنمی برای معرفی شهر مشهد به مسلمانان جهان و جذب زائران و گردشگران مذهبی از سراسر گیتی است مشروط بر آنکه الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام تبیین شود.

   وی در ادامه با اشاره به این مطلب که باید زیرساختهای لازم برای این موقعیت فراهم گردد و فرصت‌ها از دست نرود تصریح کرد: متأسفانه در شرایط فعلی الزامات تبیین نشده است، زیرساخت‌های لازم فراهم نیست و البته بخشی از فرصت‌ها را نیز از دست داده‌ایم.

   انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017

   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: سازمان اسلامی آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) از ارکان سازمان کنفرانس اسلامی است که با هدف نوسازی فرهنگ اسلامی در تهذیب تمدن بشری، ترویج اصل تنوع فرهنگی، اهمیت بخشیدن به سهم فرهنگ اسلامی در توسعه پایدار و تقویت توانایی کشورهای عضو در زمینه اطلاعات و فن‌آوری ارتباطات برای توسعه پایدار در سال 1981 تشکیل گردیده است.

   فیاضی با اشاره به اینکه سازمان آیسسکو همه ساله 3 شهر آسیائی، آفریقائی و عربی را به عنوان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام برمی‌گزیند گفت: این سازمان در سال 2017 مشهد مقدس را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده است.

   وی ادامه داد: تصمیم آیسسکو در سال 2012 (1390) یعنی حدود سه سال پیش اعلام گردید و اعلام زود هنگام آن نیز به دلیل آمادگی شهرهای منتخب بود. بنده نیز در ویژه‌نامه پایان سال 90 روزنامه شهرآرا، طی یادداشتی ضمن اشاره به الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام تشکیل کار گروهی زیر نظر استاندار محترم خراسان را پیشنهاد دادم.

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این پیشنهاد یک سال بعد نیز در بهمن ماه سال 91 دوباره رسماً به استاندار وقت ارائه شد افزود: اما اقدام جدی در این خصوص صورت نگرفت.

   فیاضی خاطر نشان کرد: حدود یک ماه پیش در جلسه مشترک شورای اسلامی مشهد و استاندار، وی معاون هماهنگی امور عمرانی خود را مأمور تدوین ساختار کرد و با اهتمام جدی ایشان جلساتی هم تشکیل گردید ولی هنوز منجر به تصمیم نهائی نشده است.

   وی در ادامه گفت: همچنین در هجدهم آبان ماه سال 92 به همراه تعدادی از اعضای شورا طرح یک فوریتی مبنی بر الزام شهرداری برای ارائه ساختار مربوط به شورای اسلامی شهر ارائه نمودیم که 3 ماه بعد در صحن علنی شورا تصویب شد. در حالیکه 2 ماه پس از آن یعنی اوایل اردیبهشت باید ساختارهای لازم در این خصوص به شورا ارائه می‌گردید.

   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه هنوز هم این مصوبه در اختلاف بین شورا و فرمانداری برای تبدیل واژه ((مکلف)) به (( می تواند)) باقی مانده است اظهار کرد: این در حالی است که زمان با سرعت سپری می شود و کاری باید انجام شود.

   فیاضی سال 2017 را سال پایانی فعالیت دور چهارم شورای اسلامی شهر خواند و گفت: باید در افق پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای آماده سازی زیرساخت‌های شهری مشهد پروژه‌ها و الزامات مهمی را مدنظر قرار داد.

   وی با اشاره به بهره برداری از خط 2 قطارشهری بر اساس اصلاح قرارداد در سال 95( 2017) بیان کرد: انتظار می‌رود نظارت و دقت لازم برای تحقق زمانبندی مصوب صورت گیرد تا قرارداد جدید به سرنوشت قرارداد قبلی دچار نشود.

   با مدیریت جهادی خط 3 را نیز می‌توان به بهره‌برداری رساند

   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: اگر چه  هنوز هم یک گزارش مستقل در مورد علل عدم تحقق قرارداد قبلی و اینکه آیا در این زمینه کارفرما یعنی شهرداری مقصر بوده یا پیمانکار قصور کرده، به شورای اسلامی شهر ارائه نشده است و نظارت بر قرارداد فعلی و تحقیق و بررسی در مورد مقصران تأخیر قرارداد قبلی یک خواسته به حق است.

   فیاضی با تاکید بر اینکه می‌توان با یک تصمیم انقلابی و مدیریت جهادی و با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خط 3  را نیز تا همان زمان به بهره‌برداری رساند گفت: همچنین با بازسازی ناوگان اتوبوسرانی و تکمیل خطوط BRT نیز می‌توان زیرساخت ناوگان حمل و نقل شهری مشهد را به وضعیت قابل قبولی ارتقاء داد.

   وی بهره برداری از خط 2 و 3 قطارشهری و ناوگان بازسازی شده و کارآمد اتوبوسرانی را 3 پروژه مهم سال 2017 برای پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواند و گفت: بافت پیرامونی حرم مطهر و روند کند و نامطلوب آن نیز در شأن پایتخت معنوی ایران نیست و قطعاً نمی‌تواند در تراز پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد.

   الحاق بخشی از حاشیه شهر به محدوده شهری پاک کرد صورت مسئله است

    عضو شورای اسلامی شهر مشهد هماهنگی دولت و مدیریت شهری در تصمیم‌گیری برای تعیین تکلیف این بافت و سرعت بخشیدن به روند آن را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: پایتخت فرهنگی جهان اسلام نباید معضلی به نام بافت فرسوده و ناهمگون پیرامون حرم مطهر را شاهد باشد.

   فیاضی حاشیه یک میلیون نفری شهر مشهد را یکی از معضلات جدی مشهد دانست و بیان کرد: این امر حاصل سیاست‌های غلط دولت‌ها و  عدم رسیدگی به شهرهای کوچک و روستاها است که منجر به مهاجرت بی‌رویه به کلان شهرها از جمله مشهد گردیده است.

   وی الحاق بخشی از حاشیه شهر به محدوده شهری را پاک کردن صورت مسئله دانست و گفت: این امر تغییر جدی در حاشیه شهر ایجاد نمی کند و باید در افق 2017، کاهش فاصله بین حاشیه و متن در شهر مدنظر باشد.

   وی تاکید کرد: البته این مهم نیز بدون حمایت دولت و تصمیم‌گیری در سطح ملی نمی‌تواند منجر به نتیجه‌ای محسوس و قابل قبول شود.

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان کرد: مشهد در سال 2017 می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق میزبان تعدادی از سران کشورهای اسلامی در پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد که قطعاً در معرفی مشهد به مسلمانان جهان نقش مؤثری خواهد داشت.

   فیاضی افزود: از هم اکنون باید برای اصلاح زیرساخت‌های شهری با بهره گیری از امکانات بین المللی، منطقه‌ای، ملی، استانی و شهری برنامه‌ریزی کرد و مقدمات برگزاری اجلاس مهمی از سران کشورهای اسلامی را در مشهد فراهم نمود.

   وی تصریح کرد: علاوه بر زیرساخت‌های شهری، انجام پروژه‌های بزرگ فرهنگی برای ارتقاء زیرساخت‌های فرهنگی شهر مشهد و نیز اجرای برنامه‌های مؤثر فرهنگی می‌تواند در معرفی مشهد به جهان اسلام مؤثر باشد.

   نقش رسانه در تبیین اهمیت انتخاب مشهد

   عضو شورای اسلامی شهر مشهد بر نقش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی و مطبوعات استان خراسان در این خصوص تاکید کرد و گفت: نقش رسانه در تبیین اهمیت انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و تبدیل آن به یک موضوع ملی و ایجاد حساسیت در قوای کشور به ویژه مجلس و دولت برای تصمیم‌گیری سریع و مؤثر در این زمینه نقشی بی‌بدیل و تعیین‌کننده است.

   فیاضی ابراز امیدواری کرد: مسؤولان استان و مدیریت شهری فرصت باقیمانده را از دست ندهند و در 2 سال پیش‌رو هر چه سریع‌تر ساختارهای ملی، استانی و شهری مشهد 2017 را تشکیل دهند.

   وی ادامه داد: همچنین با پشتیبانی دولت و مجلس و بهره‌گیری از دیدگاه‌های ارزشمند صاحب‌نظران و اصحاب اندیشه و استفاده از تجربیات سایر شهرهایی که تا کنون به این عنوان انتخاب شده‌اند و نیز با بسیج رسانه‌های کشور و استان، این فرصت را برای توسعه پایدار پایتخت معنوی ایران، تبادل فرهنگی با ملت‌های مسلمان و جذب زائران به این شهر مقدس و برگزاری برنامه‌های فرهنگی مؤثر در جهت گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی و رضوی در جوامع اسلامی مغتنم بشمارند.

   تعداد بازدید: 308
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 7237    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,036,979
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد