• دوشنبه،25 شهریور 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 149
   کد: 169287
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

   برای آن‌هایی که راهی می‌سازند
   محمدهادی مهدی‌نیا

   امروز روزی است به نام دانشمند بزرگ تمدن ایران‌زمین و جهان اسلام، خواجه‌ نصیرالدین توسی. بر همین اساس، آن را «روز مهندس» می‌نامند. در این کشور شاهد حضور بزرگان و ستارگان دیگری نیز همچون خیام، ابوریحان، غیاث‌الدین کاشانی و نام‌های بلندآوازه دیگری به‌ویژه در خطه تمدنی خراسان بزرگ هستیم.
   برای آن‌هایی که راهی می‌سازند

   امروز، ما وارثان این نام‌های بلند و آثار مهندسی ارجمندی چون مسجد گوهرشاد و شیخ لطف‌ا...، پل خواجو و برج اخنگان و همه این یادگاران حیرت‌انگیز هستیم. امروز در میان تمام کشورهای جهان درهای دانشگاه‌های ما چندان بی‌محابا باز شده‌اند که یکی از ١٠ کشور پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده «مهندس» در جهان هستیم. دردناک‌ این است که حرفه «مهندسی» در صدر ١٠ شغل دارای بیشترین بیکار در کشور جای گرفته است.
   باید اقرار کنیم که در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسان ناتوان بوده‌ایم و برای سامان این امر مهم، باید آستین‌های خود را بالا بزنیم. بر کسی پوشیده نیست که امروز ساختن ایران بزرگ و همچنین شهر مشهد مقدس با استعدادهای پرتعداد و منابع دانشی و تخصصی پرشمار و انگیزه‌های پویای شهروندی و زیارتی‌اش در گردونه و گردنه‌ای است که هر سوی آن دست نیاز به یک حوزه تصمیم‌گیری و تدبیر حرفه مهندسی دراز کرده است. از درآمدهای نهاد متولی شهر که باید از سوی مهندسان در بخشی گسترده از ساختن ساختمان‌ها تأمین شود تا مسئولیت سازمانی شهرداری در پایش و جاری شدن تمامی مباحث مقررات ملی ساختمان و همچنین صیانت از آنچه در قالب طرح‌هایی فرادست نظیر طرح جامع و تفصیلی است،
   جملگی، دامنه گسترده مسئولیت‌هایی است که در صورت نخست وظیفه منتخبان پارلمان شهر و در پایه‌ای بلندتر، مسئولیت همه میراث‌داران خواجه‌نصیرها و فارابی‌ها و خیام‌هاست. نباید فراموش کنیم که مهندسان ایران اسلامی همواره خود را در خط مقدم مبارزه با مشکلات دیده‌اند. بی‌شک مهندسان غیرتمند و مجاهد با تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌های وصف‌ناپذیری که از خود نشان دادند هیچ‌گاه اجازه ندادند عزت و شرف انقلاب اسلامی ایران پایمال شود.
   در پایان باید بگویم مهندسان به رغم به‌کارگیری استعداد و زحمات فراوان در طول دوران تحصیل و پس‌ از آن، در بخش‌های خصوصی، دولتی و در مجامع عمومی، به جایگاه متناسب با شأن خود دست نیافته‌اند اما با همه این احوال، امروز کشور ما به‌ واسطه تحریم دشمنان شرایطی خاص و ویژه‌ دارد و جامعه مهندسان کشور می‌تواند با همراهی مسئولان، گامی مهم در عرصه شکوفایی اقتصادی کشور بردارد، گامی بلند در راستای اعتلای این نظامی اسلامی و مردمانی که شایسته بهترین‌ها هستند.
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد

    

   کلید واژه ها: مهندس - مشهد - طوسی -
   تعداد بازدید: 149
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4382    بازدید کنندگان دیروز: 4779    کل بازدید ها : 4,435,096
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد